Սպիտակի երկրաշարժի 32-րդ տարելիցին է
1988 թվական դեկտեմբերի 7-ին ժամը 11 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսը ընդգրկող տարածքում, ուր ապրում էր 1 միլիոն մարդ, տեղի է ունեցել ավերիչ երկրաշարժ։ Ցնցվել է Հայաստանի հյուսիսային շրջանները: Ուժգնությունն էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ:
Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավելին, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել է 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան է մնացել 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել մոտ 20000 մարդ, նրանցից հոսպիտալացվել են 12500 մարդ, զոհվել է 25000 մարդ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (մոտ 15-17 հազար մարդ) և Սպիտակում (4 հազար մարդ):
Ավերվել է ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17 տոկոսը, դադարել են գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս է հասցվել գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին: Մեծ վնաս է հասցվել նաև ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին, տուժել է կրթական 917 օջախ: Երկրաշարժի հետևանքով զանգվածային վնասվածքների և փլուզումների են ենթարկվել հազարավոր շինություններ:
Ազգաբնակչության և փրկարարների ջանքերով փլատակներից, զոհված կամ կենդանի, հանվել է ավելի քան 45000 մարդ։
32 տարի է անցել Հայաստանի պատմության մեջ ամենասարսափելի ու ավերիչ երկրաշարժից։
1988թ. դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի երկրաշարժի նման ավերիչ ուժի երկրաշարժեր երկրագնդի վրա, միջին հաշվով, տարեկան լինում են 15-20 հատ:
Երկրաշարժից անմիջապես հետո տարբեր երկրներից հումանիտար օգնության բեռներով Հայաստան էին գալիս օդանավեր, գնացքներ, ավտոմեքենաների շարասյուններ։ Համակողմանի օգնությանը մասնակցում էին աշխարհի 113 երկրներ, բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ։ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ղաղախստանից և ԽՍՀՄ մյուս Հանրապետություններից Հայաստան էին ժամանել հազարավոր փրկարարներ, բժիշկներ, շինարարներ և այլ մասնագետներ։ Նրանք իրենց հետ բերում էին սննդամթերք, բժշկական սարքավորումներ, դեղորայք, վրաններ, շինարարական տեխնիկա և այլն։
Մինչ օրս երկրաշարժի հասցրած վնասն ամբողջությամբ վերականգնված չէ. կան ընտանիքներ, որոնք դեռ շարունակում են բնակվել վագոն-տնակներում, սպասում են, թե երբ պետք է իրենց բնակարան ստանալու հերթը հասնի։

Today marks the 32nd tragic anniversary of one of the worst natural disasters in our contemporary history - the devastating Spitak earthquake. Around three decades later, the pain and grief from the disaster are not eliminated and wounds - not healed with tens of thousands of lost human lives and hundreds of thousands homeless, some living in temporary shelters up to these days.
On December 7, 1988 at 11:41 am local time (07:41 UTC/GMT), an earthquake measuring 6.8 on the Richter scale struck the northern Armenia. The epicenter was in the city of Spitak and surrounding villages. The magnitude in Spitak was 10; Gyumri, 9; Stepanavan, 9; Vanadzor, 8-9; and Yerevan, 6. The total zone of the disaster covered 3k sq. meters, hitting a total of 21 towns and districts, 343 villages.
According to official data, the quake killed 25,000 people, leaving some 20,000 people wounded and 514, 000 homeless, while the value of material losses were estimated at US $10 billion.
The devastating earthquake destroyed 17% of the housing of the republic, 170 industrial enterprises quitted their activity. Major damage was caused to architectural, historic, cultural monuments as well as to 917 educational institutions.
Thanks to the efforts of ordinary citizens and rescuers, about 45,000 alive and dead people were recovered from the ruins, 12,500 were hospitalized.
Expert conclusions later revealed that the main reason for such extensive damage was that the seismic risks all across the country had been underestimated. The special government-assigned commission to look into the earthquake aftermath identified that seismic resistance norms for construction had been violated, as was its quality and technology, construction materials failed to meet state standards.
Most human casualties were the result of poor construction, delay of the rescue efforts, lack of knowledge and skills necessary to implement disaster risk reduction activities and awareness of the population during emergency situations.