Սպիտակի երկրաշարժի 32-րդ տարելիցին է
1988 թվական դեկտեմբերի 7-ին ժամը 11 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսը ընդգրկող տարածքում, ուր ապրում էր 1 միլիոն մարդ, տեղի է ունեցել ավերիչ երկրաշարժ։ Ցնցվել է Հայաստանի հյուսիսային շրջանները: Ուժգնությունն էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ:
Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավելին, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել է 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան է մնացել 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել մոտ 20000 մարդ, նրանցից հոսպիտալացվել են 12500 մարդ, զոհվել է 25000 մարդ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (մոտ 15-17 հազար մարդ) և Սպիտակում (4 հազար մարդ):
Ավերվել է ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17 տոկոսը, դադարել են գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս է հասցվել գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին: Մեծ վնաս է հասցվել նաև ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձաններին, տուժել է կրթական 917 օջախ: Երկրաշարժի հետևանքով զանգվածային վնասվածքների և փլուզումների են ենթարկվել հազարավոր շինություններ:
Ազգաբնակչության և փրկարարների ջանքերով փլատակներից, զոհված կամ կենդանի, հանվել է ավելի քան 45000 մարդ։
32 տարի է անցել Հայաստանի պատմության մեջ ամենասարսափելի ու ավերիչ երկրաշարժից։
1988թ. դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի երկրաշարժի նման ավերիչ ուժի երկրաշարժեր երկրագնդի վրա, միջին հաշվով, տարեկան լինում են 15-20 հատ:
Երկրաշարժից անմիջապես հետո տարբեր երկրներից հումանիտար օգնության բեռներով Հայաստան էին գալիս օդանավեր, գնացքներ, ավտոմեքենաների շարասյուններ։ Համակողմանի օգնությանը մասնակցում էին աշխարհի 113 երկրներ, բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ։ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ղաղախստանից և ԽՍՀՄ մյուս Հանրապետություններից Հայաստան էին ժամանել հազարավոր փրկարարներ, բժիշկներ, շինարարներ և այլ մասնագետներ։ Նրանք իրենց հետ բերում էին սննդամթերք, բժշկական սարքավորումներ, դեղորայք, վրաններ, շինարարական տեխնիկա և այլն։
Մինչ օրս երկրաշարժի հասցրած վնասն ամբողջությամբ վերականգնված չէ. կան ընտանիքներ, որոնք դեռ շարունակում են բնակվել վագոն-տնակներում, սպասում են, թե երբ պետք է իրենց բնակարան ստանալու հերթը հասնի։

Сегодня исполняется 32-я годовщина разрушительного Спитакского землетрясения
Ровно 32 года в этот день, 7 декабря 1988 года, в 11:41 по местному времени, на территории, охватывающей примерно 40 процентов территории Армении, где проживало около 1 миллиона человек, произошло разрушительное землетрясение.
Разрушены были северные районы Армении. Сила подземных толчков в эпицентре землетрясения составила 10 баллов.
Зона разрушения, где сила землетрясения была 8 баллов и больше, охватила территорию в три тысячи квадратных км. Пострадал 21 город и район, 342 села, 514 тысяч человек остались без крова. Около 20 000 человек получили ранения различной степени тяжести, из них 12 500 были госпитализированы, погибли 25 000. Жертв было много особенно в Гюмри (около 15-17 тысяч человек) и Спитаке (4 тысячи человек).
Было разрушено 17% всего жилищного фонда Республики Армения, 170 промышленных предприятий прекратили работу, серьезный ущерб был нанесен селам и агропромышленному комплексу. Сильно пострадали также архитектурные, исторические памятники и памятники искусства, пострадали 917 образовательных центров. В результате землетрясения тысячи зданий поверглись массовому повреждению и обрушению.
Благодаря усилиям населения и спасателей из-под завалов были извлечены выжившие и тела погибших.
Прошло 32 года с момента самого страшного и разрушительного землетрясения в истории Армении.
Землетрясения разрушительной силы, такие как Спитакское землетрясение 7 декабря 1988 г., происходят на земле в среднем 15-20 раз в год.
Сразу после землетрясения из разных стран в Армению прибывали самолеты, поезда и колонны автомобилей с гуманитарной помощью. Во всесторонней помощи приняли участие 113 стран, множество международных организаций. Тысячи спасателей, врачей, строителей и других специалистов прибыли в Армению из Грузии, России, Украины, Казахстана и других советских республик. Они привозили с собой продовольствие, медицинское оборудование, медикаменты, палатки, строительную технику и так далее.
До сих пор ущерб, нанесенный землетрясением, полностью не восстановлен: есть семьи, которые все еще проживают во времянках, ожидая своей очереди на получение жилплощади.