Զոհվածների մարմինների որոնման աշխատանքներն առաջիկայում կշարունակվեն Ադրբեջանին անցած բնակավայրերում
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության փրկարարական ջոկատները շարունակում են պատերազմի հետևանքով զոհված զինծառայողների մարմինների որոնողական աշխատանքները:
Ծառայությունից հայտնում են, որ սկսած նոյեմբերի 13-ից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի /ԿԽՄԿ/ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջամտությամբ՝ բուն որոնողական գործողություններին մասնակցում են Արցախի փրկարարական ջոկատները և սակրավորական խմբերը։
Զոհված, անհետ կորած կամ գերեվարված զինծառայողների ծնողների հետ ամեն օր ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանն է հանդիպում: Քննարկվում են փրկարարների կողմից կատարված որոնողական աշխատանքների արդյունքները, փոխանակում կարծիքներ, ընդունվում փոխադարձ առաջարկներ:
Զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման ու փոխանակման աշխատանքները գրեթե ավարտվել են Շուշիի և Մարտակերտի ուղղություններում, ընթացքի մեջ են Մարտունի քաղաքի հարակից համայնքներում,  Ասկերանի վերին ենթաշրջանում, ինչպես նաև Հադրութի և Ֆիզուլիի ուղղություններում:
Կողմերի բանակցումից հետո որոնողական աշխատանքներն առաջիկայում կշարունակվեն ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Հադրութի հարավային հատվածում, Մեխակավանում և մյուս բնակավայրերում:
«ԱԻ պետական ծառայությունը բանակցող կողմ չի հանդիսանում: Արցախի փրկարարներն իրենց գործուն մասնակցությունն են ցուցաբերում որոնողական աշխատանքերում: Բացի այդ, ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի հրամանով ստեղծվել է օպերատիվ շտաբ,  որտեղ զինծառայողների մասին փաստացի տեղեկություններ են հավաքվում, քարտեզագրվում և փոխանցվում բանակցող կողմերին»,-  նշում են արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից:

Работы по поиску тел погибших вскоре продолжатся в населенных пунктах, перешедших Азербайджану
Спасательные отряды Спасательных сил Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха продолжают работы по поиску тел погибших на войне военнослужащих.
Из службы сообщают, что начиная с 13 ноября, Международный комитет Красного Креста (МККК) с вмешательством миротворческих сил РФ, по-сути в поисковых действиях принимают участие спасательные отряды и саперные группы Арцаха.
С родителями погибших, пропавших без вести или взятых в плен военнослужащих ежедневно встречается директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах генерал-майор Карен Саркисян. Обсуждаются результаты проведенных спасателями поисковых работ, осуществляется обмен мнениями, принимаются взаимные предложения.
Поиск и обмен тел убитых военнослужащих практически завершен на направлениях Шуши и Мартакерт, работы ведутся сейчас в прилежащих к городу Мартуни областях, в верхнем подрайоне Аскерана, а также на направлениях Гадрут-Физули.
После переговоров сторон поисковые работы вскоре будут продолжены в находящемся под контролем Азербайджана южной части Гадрута, в Мехакаване и других населенных пунктах.
«Государственная служба по чрезвычайным ситуациям не является стороной переговорного процесса. Спасатели Арцаха активно участвуют в поисковых работах. Кроме того, по приказу директора службы генерал-майора Карена Саркисяна был создан оперативный штаб, в котором собирается фактическая информация о военнослужащих, наносится на карту и передается сторонам переговоров», - отмечают в Государственной службе по чрезвычайным ситуациям.