Արթուր Վանեցյան. Իշխանությանը խորհուրդ եմ տալիս սթափվել ու չդիմել արկածախնդրության
«Իշխանության ներսում կան ճամպրուկային տրամադրություններ։ Հասարակության մեջ կա գրեթե 100 տոկոսանոց կոնսենսուս, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա»,- «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Իմպուլս» վերլուծական հաղորդմանը տված հարցազրույցում հայտարարեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք իշխանության ներսում կան ճամպրուկային տրամադրություններ։
Նրա խոսքով, անձամբ Նիկոլ Փաշինյանը, օգտագործելով վերջին ճիգերը, փորձում է  կառչած մնալ աթոռին, քանի որ վարչապետի պաշտոնը Նիկոլ Փաշինյանի համար ոչ թե պատասխանատվություն է, ծառայություն, այլ այս պաշտոնը նա օգտագործում է  բացառապես իր անձնական բարեկեցությունը լավացնելու, այսօր արդեն իր անվտանգությունը ապահովելու համար։
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը 12-ին լրանում է «Հայրենիքի Փրկության Շարժման» հրավիրած հանրահավաքում Նիկոլ Փաշինյանին տված ժամանակը։ Ըստ այդ պահանջի, նա պետք է մինչև ժամը 12-ն իր հրաժարականի մասին հայտարարի։
Անդրադառնալով այն տեսակետներին, որ Փաշինյանը ոչ մի կերպ չի գնա, պատրաստ է հրահրել անգամ քաղաքացիական բախումներ, Վանեցյանն արձագանքեց, ինքը տեղյակ է, Փաշինյանի թիմում կան հեռանալու տրամադրություններ։
«Արդեն թիմի ներսում փորձում են նրան հասկացնել, համոզել, որ  պետք է Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա։ Ինչ վերաբերում է քաղաքացիական պատերազմի հրահրմանը, ապա ընդդիմությունը միշտ հանդես է եկել միջոցառումների օրինական անցկացման օգտին։ Երբեք չենք խոսել բռնության, հակասահմանդրական ճանապարհով իշխանության գալու մասին, ինչի համար շատ հաճախ որոշակի շրջանակների կողմից»,-ասաց Վանեցյանը՝ հիշեցնելով, որ մինչև պատերազմը «Հայրենիք»-ԲՀԿ-ՀՅԴ եռյակը մշտապես հանդես  եկել սահմանդրական կարգով իշխանափոխության օգտին, հակառակ դեպքում երկիրը, պետությունը, ժողովուրդը կունենան շատ խնդիրներ։
Նա ընդգծեց, որ վերջին շրջանում բազմաթիվ հրապարակումներ եղան այն մասին, որ բազմաթիվ մարդիկ անարգել մտնում են կառավարական առանձնատներ, որոնք պետական պահապանությնա օբյեկտներ են ու անծանոթ մարդկանց համար մուտքը խստիվ արգելվում է։ Բայց կան տեղեկություններ, որ նրանք հենց այդտեղից ստանում են զինվորական համազգեստ, կառավարական առանձնատան տարածքից մտնում են լայվեր, սպառնում են քաղաքացիներին՝ մինչև ֆիզիկական բռնություն։
«Մենք որևէ նպատակ չունենք քաղաքացիական բախումներ հրահրելու։ Իշխանությանը խորհուրդ եմ տալիս սթափվել ու որևէ  կերպ չդիմել արկածախնդրության, քանի որ սա մեր երկիրն է, հայրենիքը, բոլորս պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որ երկրում լինի կայունություն»,-ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահը։

Артур Ванецян: Советую властям образумиться и ни в коем случае не прибегать к авантюризму
«Внутри власти есть чемоданные настроения. В обществе налицо почти стопроцентный консенсус, что Никол Пашинян должен уйти (с поста премьер-министра Армении. – Прим. ред.)», – заявил в эфире программы «Импульс» на телеканале «Кентрон» председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) РА Артур Ванецян.
По его словам, лично Никол Пашинян из последних сил цепляется за кресло премьер-министра Армении, так как эта должность для него – не ответственность, не служба, но он использует эту должность исключительно для улучшения своего личного благосостояния, сегодня уже для обеспечения своей безопасности.
Коснувшись озвучиваемых мнений, что Пашинян ни в коем случае не уйдет в отставку и что он готов спровоцировать даже гражданские столкновения, Ванецян указал: он в курсе того, что в команде Пашиняна есть настроения ухода.
«Уже в команде пытаются дать понять, убедить, что Никол Пашинян должен уйти. Что касается провоцирования гражданской войны, то оппозиция всегда выступала за законное проведение мероприятий. Мы никогда не говорили о насилии, приходе к власти антиконституционным путем», – указал Ванецян, напомнив, что до войны тройка политических сил – «Айреник» – ППА – АРФД – всегда выступала за смену власти конституционным путем, в противном случае страна, государство, народ столкнутся с множеством проблем.
Он подчеркнул, что в последнее время было много публикаций о том, что многие люди имеют беспрепятственный доступ в правительственные дачи, которые являются объектами государственной охраны, а вход посторонним туда строго запрещен. Но есть сведения, что оттуда они получают военную форму, оттуда выходят в прямые эфиры, угрожают гражданам, вплоть до угроз применения физического насилия.
«У нас нет каких бы то ни было намерений провоцировать гражданские столкновения. Советую властям образумиться и ни в коем случае не прибегать к авантюризму, поскольку это наша страна, наша Родина, мы все обязаны сделать все, чтобы в стране была стабильность», – сказал лидер партии «Родина».