Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սոցալիստական կուսակցության ներկայացուցիչների պատվիրակությանը՝ կուսակցության նախագահ Օլիվյե Ֆորի գլխավորությամբ։ Հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից։
Երկրի ղեկավարը ողջունել է հյուրերի` Արցախ այցելելու և տեղում իրավիճակին ծանոթանալու նախաձեռնությունը: Արայիկ Հարությունյանն իր գոհունակությունն է հայտնել կուսակցության ղեկավարությանը Ֆրանսիայի Սենատում ընդունված «Արցախի ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախաձեռնողներից լինելու և խմբակցության ամբողջ կազմով կողմ քվեարկելու համար:
«Ֆրանսիան այն եզակի երկրներից էր, որ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմը դադարեցնելու համար նախաձեռնություն ցուցաբերեց: Ցավում եմ, բայց միջազգային հանրությունն այդպես էլ պատշաճ կերպով չարձագանքեց Ադրբեջանի ծավալած ագրեսիային, որին ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներ: Արցախի դեմ կատարվածն իրականում ավելի է մեծացրել անվտանգային սպառնալիքները ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ եվրոպական երկրների նկատմամբ»,- ասել է Ա. Հարությունյանն՝ ընդգծելով ռուս խաղաղապահ զորակազմի կարևոր դերը տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման և Արցախի հետագա զարգացման գործընթացներում:
Ըստ աղբյուրի, Ֆրանսիայի Սոցալիստական կուսակցության նախագահ Օլիվյե Ֆորը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին՝ ընդունելության և տեղի ունեցող զարգացումներին ծանոթացնելու համար: Նա դատապարտել է տեղի ունեցած ռազմական հանցագործությունները և պատրաստակամություն հայտնել Արցախի ճանաչման հարցը հետագայում ևս հետևողական կերպով առաջ տանելու համար:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էին Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Եվրապայի գրասենյակի ներկայացուցիչներն, անդրադարձ է եղել ադրբեջանաարցախյան հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորման պրոցեսը կրկին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափ վերադարձնելու, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքները վերացնելուն ուղղված հարցերին:

В Арцахе находится делегация представителей Социалистической партии Франции
Президент Республики Арцах (НКР) Араик Арутюнян принял делегацию представителей Социалистической партии Франции во главе с председателем партии Оливье Фором.
Как передает пресс-служба президента Арцаха, он приветствовал инициативу гостей посетить Арцах и на месте ознакомиться с ситуацией. Араик Арутюнян выразил свое удовлетворение руководству партии за то, что они стали инициаторами принятой во французском сенате резолюции «О необходимости признания Арцаха» и проголосовали за нее всей фракцией.
«Франция - одна из единственных стран, которая выступила за прекращение войны, развязанной против Арцаха.
Сожалею, но международное сообщество так должным образом и не отреагировало на агрессию Азербайджана, в которой активное участие приняли также разные террористические группировки. Произошедшее с Арцахом еще более повысило угрозы безопасности как для региона, так и для европейских стран», - сказал А.Арутюнян, подчеркнув важную роль российского миротворческого контингента в деле сохранения мира в регионе и дальнейшего развития Арцаха.
Председатель Социалистической партии Франции Оливье Фор выразил признательность президенту республики за прием и возможность ознакомиться с текущими развитиями. Он осудил осуществленные военные преступления и выразил готовность и дальше последовательно продвигать вопрос признания Арцаха.
Во встрече, в которой приняли участие представители европейского офиса Армянского общего благотворительного союза, были рассмотрены вопросы, касающиеся возвращения процесса мирного и окончательного урегулирования азербайджано-арцахского конфликта под эгиду Минской группы ОБСЕ, равно как и устранения последствий войны.