Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սոցալիստական կուսակցության ներկայացուցիչների պատվիրակությանը՝ կուսակցության նախագահ Օլիվյե Ֆորի գլխավորությամբ։ Հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից։
Երկրի ղեկավարը ողջունել է հյուրերի` Արցախ այցելելու և տեղում իրավիճակին ծանոթանալու նախաձեռնությունը: Արայիկ Հարությունյանն իր գոհունակությունն է հայտնել կուսակցության ղեկավարությանը Ֆրանսիայի Սենատում ընդունված «Արցախի ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախաձեռնողներից լինելու և խմբակցության ամբողջ կազմով կողմ քվեարկելու համար:
«Ֆրանսիան այն եզակի երկրներից էր, որ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմը դադարեցնելու համար նախաձեռնություն ցուցաբերեց: Ցավում եմ, բայց միջազգային հանրությունն այդպես էլ պատշաճ կերպով չարձագանքեց Ադրբեջանի ծավալած ագրեսիային, որին ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներ: Արցախի դեմ կատարվածն իրականում ավելի է մեծացրել անվտանգային սպառնալիքները ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ եվրոպական երկրների նկատմամբ»,- ասել է Ա. Հարությունյանն՝ ընդգծելով ռուս խաղաղապահ զորակազմի կարևոր դերը տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման և Արցախի հետագա զարգացման գործընթացներում:
Ըստ աղբյուրի, Ֆրանսիայի Սոցալիստական կուսակցության նախագահ Օլիվյե Ֆորը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին՝ ընդունելության և տեղի ունեցող զարգացումներին ծանոթացնելու համար: Նա դատապարտել է տեղի ունեցած ռազմական հանցագործությունները և պատրաստակամություն հայտնել Արցախի ճանաչման հարցը հետագայում ևս հետևողական կերպով առաջ տանելու համար:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էին Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Եվրապայի գրասենյակի ներկայացուցիչներն, անդրադարձ է եղել ադրբեջանաարցախյան հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորման պրոցեսը կրկին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափ վերադարձնելու, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքները վերացնելուն ուղղված հարցերին:

Artsakh President Arayik Harutyunyan received on Tuesday the delegation of the French Socialist party, the Information Department at the President's Office reported. The president welcomed the guests and their initiative to get acquainted with the situation on the ground.
Arayik Harutyunyan expressed his appreciation to the leadership of the party for being one of the initiators of the resolution on the need to recognize the Republic of Artsakh adopted by the French Senate and voting for it with the whole faction.
"France was one of the unique countries that took the initiative to end the war unleashed against Artsakh. I am sorry, but the international community did not respond properly to the aggression of Azerbaijan, where various terrorist groups also took an active part. What happened against Artsakh has in fact increased security threats to both the region and European countries," A. Harutyunyan noted, highlighting the important role of the Russian peacekeeping contingent in the processes of maintaining peace in the region and further development of Artsakh.
Leader of the French Socialist Party Olivier Faure expressed gratitude to the Republic's President for warm reception and providing insight into the ongoing developments. He condemned the war crimes and expressed readiness to further consistently advance the cause of Artsakh's recognition.
The meeting, attended by representatives of the European office of the Armenian General Benevolent Union, addressed issues related to resoring the OSCE Minsk Group format for peaceful and final settlement of the Azerbaijani-Artsakh conflict, as well as eliminating the aftermath of the war.