Թուրքիայից հովանավորվող սիրիացի ապստամբները հրետակոծել են սիրիական Աին Իսսա քաղաքը և հարակից մի քանի գյուղեր
Կիրակի օրը սիրիացի ապստամբ մարտիկները, որոնց աջակցում է թուրքական զինուժը, հրետանային հարձակումներ են իրականացրել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Աին Իսսա քաղաքի և հարակից մի քանի գյուղերի վրա։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Ներկայումս Այն Իսան վերահսկվում է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ԱՄՆ-ի գլխավոր գործընկերը հանդիսացող, քրդերի գլխավորած Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի (SDF) կողմից: Քաղաքը տեղակայված է ռազմավարական M4 մայրուղու վրա, որը Սիրիայի հյուսիս-արևելքը կապում է երկրի արևմտյան մասի հետ:
«Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Աին Իսսայի վրա այս հարձակումները զգալիորեն ավելացել են»,-ասել է սիրիական «North Press» գործակալության թղթակից Հոշենգ Հեսենը:
«Քաղաքից բացի, զինված խմբավորումները մի քանի անգամ թիրախավորվել են նաև ներքին տեղահանվածների ճամբարը»,- «Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է նա:
Ըստ «North Press» գործակալության՝ շարունակվող հրետակոծության արդյունքում վիրավորվել է առնվազն ինը խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ երկու երեխա:
Թուրքիան Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերին (SDF)-ին դիտում է որպես Թուրքիայի քրդերի աշխատավորական կուսակցության (PKK) ապօրինի խմբավորում, որն ահաբեկչական կազմակերպություն է որակվել Անկարայի և Վաշինգտոնի կողմից:
2019-ի հոկտեմբերին Թուրքիան մեծ հարձակում սկսեց Սիրիայում SDF-ի մարտիկների դեմ՝ նրանց տեղահանելով համապատասխանաբար Աին Իսսայի դեպի հյուսիս և արևելք գտնվող երկու քաղաքներից ՝ Թել Աբիադից և Ռաս ալ-Այնից:
Հաշվի առնելով, որ սիրիական սահմանի մերձակայքում թուրքական ռազմական կուտակումը շարունակվում է՝ վերլուծաբանները նշում են, որ թուրքական ուժերը կարող են սկսել նոր լայնամասշտաբ գործողություն՝ Աին Իսսան և հարակից տարածքները քրդական ուժերից գրավելու համար:
«Այս պահին ամեն ինչ հնարավոր է»,-ասել է, Սիրիայի մարդու իրավունքների կենտրոնի ղեկավար Ռամի Աբդուլռահմանը:
«The Syrian Observatory» պարբերականը հայտնել է, որ վերջին շաբաթներին այդ տարածքը «գրեթե ամենօրյա ռմբակոծության» տակ էր:
Հոկտեմբերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մի քանի անգամ խոսել էր Սիրիայի հյուսիս-արևելքում թուրքական նոր հարձակման հնարավորության մասին:

A town in northern Syria has increasingly been under attack from rebel groups backed by Turkey amid fears of a new Turkish offensive into the region.
On Sunday, Syrian rebel fighters supported by the Turkish military carried out artillery attacks on the town of Ain Issa and several nearby villages, Voice of America reported, citing local news media.
Ain Issa is currently controlled by the Kurdish-led Syrian Democratic Forces (SDF), a major U.S. partner in the fight against the Islamic State (IS) terror group. The town is located on the strategic M4 Highway that connects northeast Syria to the western part of the war-torn country.
“In the past two weeks, these attacks on Ain Issa have increased significantly,” said Hosheng Hesen, a reporter with the Syria-based North Press Agency.
“In addition to the town, a camp for internally displaced people has also been targeted several times by the armed groups,” he told VOA.
According to North Press Agency, the ongoing shelling has left at least nine civilians wounded, including two children.
Turkey views the SDF as an extension of the Turkey-based Kurdistan Workers’ Party (PKK), an outlawed group designated as a terrorist organization by Ankara and Washington.
In October 2019, Turkey launched a major offensive against SDF fighters in Syria, dislodging them from Tel Abyad and Ras al-Ayn, two towns located north and east of Ain Issa respectively.
With a continued Turkish military buildup near the Syrian border, observers say Turkish forces could begin a new large-scale operation to capture Ain Issa and its surrounding areas from Kurdish forces.
“At this point, everything is possible,” Rami Abdulrahman, head of the Syrian Observatory for Human Rights, said.
The Syrian Observatory reported that the area has been witnessing “almost daily bombardment” in recent weeks.
In October, Turkish President Recep Tayyip Erdogan on several occasions talked about the possibility of a new Turkish offensive into northeast Syria.