Վանաձորն ու Հրազդանը միացել են Փաշինյանի հրաժարականի պահանջին
Վանաձորում և Հրազդանում քաղաքացիները դուրս են եկել փողոց և պնդում են՝ կապիտուլյացիոն փաստաթուղթ ստորագրած վարչապետն ու իր թիմը պետք է հեռանան։
Վանաձորցիները «Նիկոլ դավաճան», «Նիկոլ հեռացիր» վանկարկումներով կոչ են անում համաքաղաքացիներին՝ միանալ իրենց պայքարին։
Մինչ նրանք իրականացնում էին իրենց խաղաղ ակցիան, մի քաղաքացի մոտեցավ և սկսեց վանկարկել «Նիկոլ, վարչապետ»։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը մոտեցավ նրան՝ հասկանալու, թե ինչու է եկել և միջամտում իրենց խաղաղ ակցիային, սակայն ոստիկանները հեռացրին Փաշինյանի վարչապետությունը պահանջող քաղաքացուն։ Իսկ ակցիայի մասնակիցները միմյանց կոչ արեցին՝ չտրվել սադրանքներին։
Իսկ ահա Հրազդան քաղաքում ակցիայի մասնակիցները միաձայն ասում են. «Թուրքի առաջ կզած վարչապետը պիտի հեռանա»։
«Աղետաբեր այս իշխանությունը չի կարող բանակցային գործընթացում ուղղել մեր մեջքը և գոնե փրկել այն, ինչը հնարավոր է։ Այս իշխանության հեռացումն օր առաջվա հրամայական է։ Ամբողջ հանրապետության տարածքում սկսվել է ապակենտրոն պայքար։ Եվ մեր պայքարն ուղղակի պետք է պարտադրի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող մարդուն՝ դադարեցնել իր լիազորություններն ու անցնցում կերպով հեռանալ։ Խորհրդարանն էլ պիտի ունենա կամք, որպեսզի Վազգեն Մանուկյանին փոխանցի գործադիրի ղեկավարի լիազորությունները»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 5-ի հանրահավաքում «Հայրենիքի փրկության շարժում»-ը Նիկոլ Փաշինյանին մինչև դեկտեմբերի 8-ը ժամը 12.00 ժամանակ էր տվել, որպեսզի վերջինս հրաժարական տա։ Հակառակ դեպքում, ըստ շարժման մասնակիցների, իրենք սահմանադրական ճանապարհով՝ այդ թվում նաև բողոքի և անհնազանդության ակցիաներով են պահանջելու Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։

Vanadzor and Hrazdan join protests urging Pashinyan to step down
Besides capital Yerevan, citizens have taken to streets in Vanadzor and Hrazdan towns of Armenia, demanding Nikol Pashinyan's resignation. In Vanadzor, citizens are chanting "Nikol - traitor!" and "Nikol go!", calling for passers-by to join their protest.
In the protest organised in Hrazdan town, people insist that Pashinyan has surrendered territories to Turks and should not remain in office.
"This prime minister is unable to straighten our back in the negotiations process and save whatever we can. The removal of these authorities is an imperative. A decentralized struggle has started throughout the republic, which will eventually make the person holding the post of the prime minister cease his duties and go in peaceful way. The parliament should show its will to transfer the responsibilities of the executive power to Vazgen Manukyan," one of the participants in Hrazdan rally stated.
To remind, the opposition forces called for peaceful nationwide protests after Prime Minister Nikol Pashinyan failed to announce his resignation by Tuesday noon. The opposition parties had given Pashinyan until 12pm December 8 to step down at a rally of the Homeland Salvation Movement on December 5.