Բյուջետային պարտքի որևէ ռիսկն՝ անկայունության առաջացման լավագույն ճանապարհը կլինի. Ատոմ Ջանջուղազյան
13:36 09/12/2020
«Այսօր ընդհանրապես այդպիսի տեսակետ ունենալ, որ կարելի է առկախել բյուջեն՝ հաշվի առնելով, որ մենք չգիտենք, թե ինչ է լինելու մեր հաջորդ տարվա ռազմական ծախսերի հետ, կարծում եմ, որ այն կլինի ուղղակի կոպիտ բացթողում՝ ամենամեղմ ձևակերպմամբ»,- խորհրդարանում ներկայացնելով 2021թ. բյուջեի նախագիծը՝ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նախարարը նշեց, որ ռազմական բյուջեն ծրագրավորված է, բայց անորոշության այսօրվա աստիճանը թույլ չի տալիս կանխատեսել հաջորդ տարի այն կավելացվի, թե կպակասեցվի: Նրա խոսքով, երբ պարզ լինի, թե ինչ պետք է արվի ռազմական ծախսերի հետ, ապա բյուջեում փոփոխություն կարվի, ինչպես եղավ 2020 թվականին:
Անդրադառնալով ռազմական ծախսերի փոփոխության չափին՝ Ջանջուղազյանն ասաց. «Միգուցե, այն պետք է փոխվի, բայց չափի մասին դատողություններ անելիս պետք է հաշվի առնենք, որ այդ չափի անընդհատ ավելացումը կամ նվազեցումը ռիսկերն ունի և դրա հետ պետք է հաշվի նստել»:
Նախարարը հայտնեց, որ չէր ցանկանում ԱԺ ամբիոնից խոսել նեգատիվի մասին, բայց ստիպված արձանագրում է, որ բյուջետային պարտքի որևէ ռիսկն՝ անկայունության առաջացման լավագույն ճանապարհը կլինի:
Ատոմ Ջանջուղազյանը համոզմունք հայտնեց՝ որևէ մեկը չի կարող թույլ տալ, որ  բյուջեով նախատեսված այս կամ այն ծախսը հնարավոր չլինի իրականացնել միայն այն պատճառով, որ բյուջեն բավարար չափով ողջամիտ չի ծրագրավորվել :
Ֆինանսների նախարարը նշեց, որ 2021 թվականի համար կանխատեսվում է 3.2 տոկոսի չափով տնտեսական աճ, բայց տեղեկանքում մանրամասն ներկայացրել են ռիսկերը, որոնք կարող են խոչընդոտել այդ ցուցանիշի ապահովմանը:
«Բոլորով պետք է ջանք գործադրենք, որպեսզի դրանք օգտագործվեն ի նպաստ, ոչ թե թույլ տանք, որ դրանք տեղի ունենան և մենք ունենանք ավելի վատ պատկեր, քան կանխատեսված է»,- ընդգծեց ֆինանսների նախարարը:

Атом Джанджугазян: Любой риск возникновения бюджетной задолженности будет лучшим способом для создания нестабильности
14:52 09/12/2020
«Иметь сегодня такую точку зрения, что бюджет может быть приостановлен, учитывая, что мы не знаем, что будет с нашими военными расходами в следующем году, я думаю, будет просто грубым упущением -в самой мягкой формулировке слова», - сказал в парламенте министр финансов РА Атом Джанджугазян, представляя проект бюджета 2021г.
Министр отметил, что военный бюджет запланирован, но сегодняшняя степень неопределенности не позволяет прогнозировать, увеличится он или уменьшится в следующем году. По его словам, когда станет ясно, что делать с военными расходами, в бюджет будут внесены изменения, как это было сделано в 2020 году.
Обращаясь к объёму изменения военных расходов, Джанджугазян сказал: «Возможно, его следует изменить, но, делая суждения об объёме, необходимо учитывать, что постоянное увеличение или уменьшение его связано с рисками, и с этим нужно считаться».
Министр заявил, что не хотел говорить о негативном с трибуны НС, но вынужден констатировать, что любой риск бюджетной задолженности будет лучшим способом для создания нестабильности.
Атом Джанджугазян выразил убеждение, что никто не может допустить, что осуществление тех или иных расходов, предусмотренных в бюджете, будет невозможным только потому, что бюджет не был в достаточной степени спланирован.
Министр финансов отметил, что на 2021 год прогнозируется экономический рост на уровне 3,2%, но в справке подробно описаны риски, которые могут помешать обеспечению этого показателя.
«Мы все должны приложить усилия, чтобы использовать их в наших интересах, а не допустить их возникновения, и чтобы картина была не хуже, чем было предусмотрено», - подчеркнул министр финансов.