Դեկտեմբերի 10-ից «Ռոսսելխոզնադզոր» -ն արգելում է Ադրբեջանից լոլիկ և խնձոր ներմուծել Ռուսաստան` այս երկրի արտադրանքներում վնասատուների հայտնաբերման պատճառով: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասված է ռուսական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ բազմիցս տեղեկացվել է Ադրբեջանի Սննդամթերքի անվտանգության գործակալությունը ՝ արտադրանքի մեջ կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման համակարգված դեպքերի մասին:
«Միայն 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ից մինչ այժմ ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Եվրասիական տնտեսական միության համար կարանտինային օբյեկտների՝ հարավամերիկյան լոլիկի ցեցի և արևելյան ցեցի հայտնաբերման 17 դեպք մրգերի և բանջարեղենի արտադրանքներում (լոլիկ, խնձոր)», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Այս առումով, բուսասանիտարական բարեկեցությունը պահպանելու, Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում այդ վնասատուների ներկրումն ու տարածումը կանխելու համար՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ստիպված է արգելել ադրբեջանական ծագմամբ լոլիկի և խնձորի ներկրումը Ռուսաստան 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ից»,- նշված է ծառայությունը:

Россия запретит импорт яблок и томатов из Азербайджана
Россельхознадзор сообщил, что с 10 декабря запрещает ввоз в Россию томатов и яблок из Азербайджана. Как передает РИА Новости, в ведомстве напомнили, что неоднократно находили в импортируемой продукции вредные организмы и информировали об этом Агентство продовольственной безопасности Азербайджана.
В частности, только с 22 октября специалисты службы 17 раз зафиксировали обнаружение "карантинных для Евразийского экономического союза объектов — южноамериканской томатной моли и восточной плодожорки".
«В связи с этим в целях сохранения фитосанитарного благополучия, предотвращения ввоза и распространения указанных вредителей на территории Российской Федерации Россельхознадзор вынужден с 10 декабря 2020 года запретить ввоз в Россию томатов и яблок азербайджанского происхождения», — заключили в службе.