Դեկտեմբերի 10-ից «Ռոսսելխոզնադզոր» -ն արգելում է Ադրբեջանից լոլիկ և խնձոր ներմուծել Ռուսաստան` այս երկրի արտադրանքներում վնասատուների հայտնաբերման պատճառով: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասված է ռուսական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ բազմիցս տեղեկացվել է Ադրբեջանի Սննդամթերքի անվտանգության գործակալությունը ՝ արտադրանքի մեջ կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման համակարգված դեպքերի մասին:
«Միայն 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ից մինչ այժմ ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Եվրասիական տնտեսական միության համար կարանտինային օբյեկտների՝ հարավամերիկյան լոլիկի ցեցի և արևելյան ցեցի հայտնաբերման 17 դեպք մրգերի և բանջարեղենի արտադրանքներում (լոլիկ, խնձոր)», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Այս առումով, բուսասանիտարական բարեկեցությունը պահպանելու, Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում այդ վնասատուների ներկրումն ու տարածումը կանխելու համար՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ստիպված է արգելել ադրբեջանական ծագմամբ լոլիկի և խնձորի ներկրումը Ռուսաստան 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ից»,- նշված է ծառայությունը:

The Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) has decided to ban the imports of tomatoes and apples from Azerbaijan to Russia starting from December 10 after finding harmful organisms in them, RIA Novosti reports.
In a statement on Tuesday, Rosselkhoznadzor said they had repeatedly warned the Food Security Agency of Azerbaijan about the harmful organisms found in the imported products.
In particular, from October 22 to present, specialists of the Russian watchdog have recorded 17 cases of detecting South American tomato moths and oriental fruit moths in them.
“In this regard, in order to preserve phytosanitary well-being, to prevent the imports and spread of these pests in the territory of the Russian Federation, the Rosselkhoznadzor is forced to ban the imports of tomatoes and apples of Azerbaijani origin to Russia from December 10, 2020,” the statement said.