Շաբաթվա վերջում նախատեսվում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների այցը Բաքու և Երևան. ԱՄՆ պետքարտուղարություն
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերն ԱՄՆ Կոնգրեսի Հելսինկյան հանձնաժողովի՝ ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաջնահերթությունների ու գործունեության վերաբերյալ լսումների հիմնական բանախոսն էր: Լսումներին անդրադարձ եղավ նաև ԼՂ հակամարտությանը։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Պատասխանելով սենատոր Բեն Քարդինի հարցին ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ստեղծված կացության մասին՝ ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը վերահաստատեց, որ Վաշինգտոնը ողջունում է ռազմական գործողությունների դադարեցումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում և խորապես ցավում մարդկային կյանքի կորուստների վերաբերյալ, ներառյալ բազմաթիվ խաղաղ բնակիչների:
«Մենք շարունակում ենք շեշտել, որ այդ երկարատև հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Գոյություն ունի մարմին՝ Մինսկի խումբն ու համանախագահները, որոնք կոչված են օգնելու երկու կողմերին, այսինքն` Հայաստանին և Ադրբեջանին, գտնել հակամարտության կարգավորումը: Վերջին մոտ 30 տարիների ընթացքում եղել են դեպքեր, երբ մոտ էինք խաղաղության հաստատմանը: Ես հիշում եմ իմ կարիերայի սկզբին, երբ մենք Մինսկի խմբի համանախագահության առաջատար դիրքում էինք և ակտիվ բանակցություններ էինք վարում 2000- 2001 թթ.-ին Քի Ուեսթում: Մենք իսկապես մտածում էինք, որ մոտ ենք կարգավորմանը կամ համարյա այնտեղ ենք: Սակայն դա դարձավ պատրանք»,- ընդգծեց Ռիկերը:
Նա կարևորեց Մինսկի խմբի ու համանախագահների դերը վերջին երեք տասնամյակում փխրուն խաղաղության պահպանման հարցում: Նրա կարծիքով դրա շնորհիվ հնարավոր եղավ խուսափել բռնության այնպիսի դրսևորումներից, որոնք գրանցվեցին վերջին շրջանում:
«Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ այստեղ երկարաժամկետ ռազմական լուծում չկա: Տասնամյակներ առաջ Հայաստանի հաղթանակը ռազմի դաշտում վերջ չդրեց հակամարտությանը: Մենք փորձեցինք դիվանագիտության միջոցով հեռու պահել կողմերին բռնությունից: Կասկածում եմ, որ ռազմական լուծումը կարող է այս անգամ ևս ուրիշ արդյունք գրանցել»,- նշել է Ռիկերը:
Նա շեշտել է՝ կարգավորմանը պետք է հասնել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ ընդգծելով, որ համանախագահներն այս հարցում լավագույն միջնորդներն են: Մենք աշխատում ենք մյուս համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ, ասել է պետքարտուղարի տեղակալը:
«Դեռ շատ հարցեր ունենք Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարի, այստեղ Թուրքիայի դերակատարության մասին: Չափազանց մտահոգված էինք և հայտնել ենք մեր մտահոգությունները Թուրքիայի դերի վերաբերյալ, այստեղ տեղափոխված օտարերկրյա զինյալների և տրամադրվող զենք-զինամթերքի վերաբերյալ»,- ընդգծել է Ռիկերը:
Նա հայտնել է, որ այս հարցերը շարունակում են մտահոգել Վաշինգտոնին և գտնվում են Թուրքիայի և Ռուսաստանի հետ ԱՄՆ-ի երկխոսության օրակարգում: Նա տեղեկացրեց, որ ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը, ով այդ պահին Ժնևում էր Վրաստանի հետ կապված գործընթացի շուրջ հանդիպմանը մասնակցելու համար, շաբաթվա վերջում նախատեսում է մյուս համանախագահների հետ մեկնել Բաքու և Երևան, ուր կքննարկվեն խաղաղ գործընթացի վերականգնման և դիվանագիտական հարթակ վերադառնալու հարցեր: Մենք ուշադրությամբ կհետևենք այս գործընթացին և կշարունակենք բարձրացնել այս հարցերը այլ երկրների հետ քննարկումների ժամանակ, ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերը:
«ԵԱՀԿ-ն այս առումով ճիշտ հարթակ է: Մենք պարզապես կարող ենք հուսալ, որ տևական խաղաղության կհասնենք, որպեսզի ստիպված չլինենք ականատես լինելու մարդկային նոր կորուստների և քաղաքացիական բնակչության տառապանքների, որոնք գրանցվել են վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում»,- նշել է Ռիկերը:
Ռիկերը տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ միջոցներ է հատկացնում՝ փորձելով օգնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Նա խոստացավ այս հարցի վերաբերյալ սերտ կապ պահպանել ամերիկացի օրենսդիրների գրասենյակների և Հելսինկյան հանձնաժողովի հետ:

В конце недели планируется визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Баку и в Ереван
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филип Рикер во время слушаний в Хельсинкском комитете США по приоритетам и деятельности США в ОБСЕ обратился к карабахскому конфликту, сообщает «Голос Америки».
Отвечая на вопрос сенатора Бена Кардена о ситуации вокруг карабахского конфликта, высокопоставленный американский дипломат подтвердил, что Вашингтон приветствует прекращение боевых действий в зоне карабахского конфликта и глубоко сожалеет о человеческих жертвах, в том числе и многих мирных жителей. “Невозможно вернуть людей”, - сказал Рикер.
«Мы продолжаем подчеркивать, что у этого затяжного конфликта нет военного решения. Есть орган, Минская группа и сопредседатели, которые призваны помочь обеим сторонам, то есть Армении и Азербайджану, и найти решение конфликта. В течение последних 30 лет были времена, когда мы бывали близки к заключению мира. Я помню начало своей карьеры, тогда мы были на руководящей позиции сопредседателей Минской группы, мы активно вели переговоры в Ки-Уэсте в 2000 - 2001 годах. Мы действительно думали, что близки к разрешению конфликта и почти разрешили его. Но это была иллюзия», - подчеркнул Рикер.
Он подчеркнул роль Минской группы ОБСЕ и сопредседателей в поддержании хрупкого мира на протяжении последних трех десятилетий. По его словам, это позволяло избегать вспышек насилия как недавние.
«Мы по-прежнему считаем, что нет долгосрочного военного решения. Десятилетия назад победа Армении на поле боя не положила конец конфликту. Мы пытались удержать стороны от насилия с помощью дипломатии. Я сомневаюсь, что и на этот раз военное решение может привести к другому результату», – указал Рикер.
Он подчеркнул, что урегулирование должно быть достигнуто за столом переговоров, подчеркнув, что сопредседатели являются лучшими посредниками в этом вопросе. «Мы работаем с другими сопредседателями, с Россией и с Францией», – заявил он.
«У нас все еще есть много вопросов о прекращении огня при посредничестве России и роли Турции в этом вопросе. Мы были очень обеспокоены этим, и выразили нашу обеспокоенность ролью Турции в вопросе переброски иностранных боевиков и поставках оружия», – сказал Рикер.
По его словам, эти вопросы продолжают беспокоить Вашингтон, они стоят в повестке диалога США с Турцией и с Россией. Рикер сказал, что американский сопредседатель Эндрю Шаффер с другими сопредседателями планируют на выходных отправиться в Баку и Ереван, чтобы обсудить возобновление мирного процесса и его возвращение на дипломатическую арену.
«Мы будем внимательно следить за этим процессом и продолжим поднимать эти вопросы в обсуждениях с другими странами», – сказал заместитель помощника госсекретаря США Филип Рикер.
В этом плане ОБСЕ является правильной платформой. «Мы можем только надеяться, что достигнем мира, чтобы нам не пришлось быть свидетелями новых человеческих потерь, страданий гражданского населения, которые были в последние несколько месяцев», – сказал Рикер.
Рикер отметил, что Соединенные Штаты предоставят средства, чтобы помочь народу Нагорного Карабаха. Он обещал по этому вопросу поддерживать связь с Законодательным собранием США и с Хельсинкским комитетом.