Վարուժան Գեղամյան․Ալիևը հայտարարեց՝ «Զանգեզուրը, Գյոյչան, Իրևանի շրջանը մեր պատմական հողն է»
Թուրքագետ, ադրբեջանագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․ «Ի․ Ալիևը այս րոպեներին ընթացող «Հաղթանակի զորահանդեսին» հայտարարեց.
«Ադրբեջանը մոտ 30 տարի գրավված էր... Իրականում Հայաստանի ագրեսիվ և բռնի քաղաքականությունը սկսվել է դեռ 1980-ականներին վերջերին։ Այդ ժամանակ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրող հարյուր հազարավոր ադրբեջանցի իրենց հայրենական հողերից վտարվել է։ Զանգեզուրը, Գյոյչան, Իրևանի շրջանը մեր պատմական հողն է։ Մեր ժողովուրդը այդ տարածքներում դարերով ապրել է։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը այդ մարդկանց գաղթեցրել է»։
Զանգեզուրը Սյունիքն է, Գյոյչան՝ Սևանը, իսկ Իրևանը՝ Երևանը։
Հուսամ, որ հիմա, Ի. Ալիևի և Էրդողանի բերանից հնչող այս ուղիղ սպառնալիքից կհասկանաք, որ մեր ապաշնորհների շնորհիվ մենք հիմա նոր վտանգների առջև ենք կանգնած։
Իսկ ձեզ համոզում են, որ ամեն ինչ լավ է, «հեսա ճամփեքը բացվելու են», «առևտուր ենք անելու» ու «լավ ենք ապրելու»։ Կարող է ապրեք լավ, բայց ոչ Հայաստանի տարածքում»։
Ի. Ալիևը այս րոպեներին ընթացող «Հաղթանակի զորահանդեսին» հայտարարեց. «Ադրբեջանը մոտ 30 տարի գրավված էր... Իրականում...

Варужан Гегамян: «Ильхам Алиев заявил, что Ереван, Зангезур и Севан являются историческими азербайджанскими землями»
Тюрколог, азербайджановед Варужан Гегамян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«И.Алиев на проходящем в эти минуты "Параде Победы" заявил:
"Азербайджан был оккупирован около 30 лет ... На самом деле агрессивная и насильственная политика Армении началась еще в конце 1980-х годов. В то время сотни тысяч азербайджанцев, проживавших на территории нынешней Республики Армения, были изгнаны со своих родных земель. Гёйча, Зангезур и Иреван – наша историческая земля. Наш народ веками жили на этих землях. Однако руководство Армении выселило этих людей".
Зангезур – Сюник, Гёйча – Севан, Ириван – Ереван.
Надеюсь, что теперь из этой прямой угрозы из уст Алиева и Эрдогана поймем, что из-за наших бездарей мы сейчас сталкиваемся с новыми угрозами.
А вас убеждают, что все хорошо, "вот-вот откроются дороги", "будем торговать" и "будем жить хорошо". Возможно, и будете жить хорошо, но не на территории Армении ».