Վազգեն Մանուկյան. Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար Սյունիքն ավելի կարևոր է, քան Ղարաբաղը
«Այս պահին ունենք պարտված պատերազմ, հսկայական տարածքների կորուստ, հազարավոր զոհվածներ, վիրավորներ, անհետ կորածներ, փախստականներ, նյութական կորուստներ»,- մի քանի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, կորցրել են հարյուրամյակների ընթացքում արցախցիների ձեռքբերումները։
«Անկախ իր կարծիքից՝ Նիկոլ Փաշինյանը գնալու է այս կամ այն ձևով, դա անխուսափելի է, սպառված իշխանություն է, ոչ մի օգուտ չի կարող տալ ոչ պետությանը, որ ժողովրդին, հարցն այն է, թե մինչև գնալն ինչքան վնաս կհասցնի բերել մեր ժողովրդին ու պետությանը»,-նշել է Վազգեն Մանուկյանը։
Ըստ նրա, ժամանակավոր կառավարության համար ընտրվել է 1 տարի ժամկետ, որովհետև այժմ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնելն անհեթեթություն է, որովհետև երկիրն այն վիճակում է, երբ կան հրատապ հարցեր, հոգեբանական ճնշում, կավելանա կուսակցությունների՝ իրար դեմ պայքարը, ինչն էլ կնշանակի ուղղակի կործանել Հայաստանը։
«Ստեղծվում է մեկ տարվա կառավարություն, որը զբաղվում է  հրատապ հարցերի լուծմամբ՝ գերիներ,  վիրավորներ, սահմանների ճշգրտում, այն փաստաթղթի մեկնաբանությունը, որի մեջ բազմաթիվ անորոշություններ կան, սոցիալական հարցեր, որոնք ծանրանալու են։ Նոր կառավարությունը պետք է կայունացնի երկրի վիճակը, հասարակությանը բերի մի քիչ ավելի առողջ բարոյահոգեբանական  վիճակի ու անցկացնի ընտրություններ»,- ասել է վարչապետի թեկնածուն։
Հարցին՝ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը և հանրահավաքի ժամանակ ասացիք՝ եթե շարժումը չհաղթի, գազազած ժողովուրդն իրեն կհոշոտի, որը տարընթերցումների տեղիք տվեց, արձագանքեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյան՝ արտահայտելով կարծիք, թե բախումներն անխուսափելի են,  Վ. Մանուկյանը պատասխանել է․ «Նիկոլ Փաշինյանից կարող ենք ազատվել հետևյալ դեպքերում՝ ինքնակամ գնա, որի հավանականությունը քիչ եմ տեսնում, չնայած չեմ բացառում, երկրորդ ճանապարհը, որ հասարակությունն այնքան համախմբված է իր գնալու շուրջ, որ ինքը միգուցե չի գիտակցում, բայց իր կուսակիցներն են գիտակցում և իմպիչմենտի միջոցով նրան հեռացնում են պաշտոնից։ Դա էլ է հնարավոր։
Այժմ Հայաստանում հազարավոր, եթե ոչ տասնյակ հազարավոր  մարդիկ կան, որոնց տերմինալոգիան է՝ ոչնչացնել, սպանել, կախել, ջարդել։ Դա գաղտնիք չէ։ Նրանց մի մասի մոտ անձնական է, քանի որ  կորցրել են հարազատներին, բարեկամներին, մի մասին ազգային է։ Իրենք հիմա զուսպ են  պահում իրենց, քանի որ եթե կա քաղաքական շարժում, որը խնդիր է լուծում, սպասում են արդյունքի։ Երբ քաղաքական պայքարը վերանում է, պարտվում է, սկսվում է անկանխագուշակելի երևույթներ, որոնց մեջ և այն, ինչ ասացի։ Իշխանությունը պետք է հասկանա, որ իր փրկությունը քաղաքական շարժումն է։
Ես նոր չեմ քաղաքականության մեջ և կարելի է գնահատել իմ անցած ուղին և տեսնել՝ այդպիսի բան հնարավո՞ր է, թե՞ ոչ։ Ես կարծում եմ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այս գնահատականի մեջ մի քիչ սխալ է»։
Վ.Մանուկյանի խոսքով, Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար Սյունիքն ավելի կարևոր է, քան Ղարաբաղը, Ղարաբաղն իրենց համար պրեստիժի հարց է, իրենց համար այնքան կարևոր չէ, ինչքան ճանապարհ բացվել Թուրքիայից մինչև Ադրբեջան, Չինաստան, այդ ողջ ճանապարհը բացվում է։
«Բայց այդ կետի ներդրումն այդ փաստաթղթի մեջ ընդհանրապես անբնական է։ Ձևակերպվում է, որ Ղարաբաղը կռվում էր Ադրբեջանի հետ։ Ի՞նչ կապ ունի այստեղ Հայաստանը։ Եթե ֆորմալ տեսակետից վերցնենք՝ ինչո՞ւ Հայաստանը պետք է զիջումներ անի։ Այդ կետը բավականին անորոշ է գրված, կարծում եմ՝ այդտեղ շատ բան կարելի է դարձնել նորմալ»,- ասել է Վազգեն Մանուկյանը։
Պաշտոնաթող երեք նախագահների հետ հարաբերությունների մասին հարցին ի պատասխան նա նշել է. «Ռոբերտ Քոչարյանի հետ զանգում ենք իրար,  Ղարաբաղյան այս պատերազմի ժամանակ 2-3 օրը մեկ գոնե իրար զանգում էինք։ Սերժ Սարգսյանին էլ միշտ զանգել եմ, համեմատել ենք ինֆորմացիաները։ Իրենց  հնարավորություններն էլ էր շատ մեծ։
Ճիշտ է՝ ես ընդդիմադիր եմ եղել Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ, Սերժ Սարգսյանը, երբ վարչապետ էր, էլի հարաբերություններ չկային, բայց մենք ընդհանուր ճանապարհ ենք անցել,  ու մեզ միավորողն այն է, որ ամեն մեկս տարբեր կարծիքներ ունենք տարբեր հարցերի մասին, բայց Հայաստանի անվտանգության ու Արցախի հարցում նույն ձև էինք մտածում։
Գտնում եմ, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ պետք է հարաբերություններ ... Թեկնածու նշանակվելուց մի քանի օր առաջ փորձեցի  իր հետ ուրիշի միջոցով կապվել, չստացվեց, բայց շարունակելու եմ փորձել։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ բոլոր հակասությունների հետ միասին՝ ինքն էլ ղարաբաղյան շարժման մեջ է եղել, պետության ակունքներում է։
Արմեն Սարգսյանի հետ մի քանի օր անց հանդիպելու եմ,  պայմանավորվածություն կա։
Կարծում եմ՝ հիմա քաղաքական դաշտն այնպիսին է, որ մերոնք, ձերոնք, սև, սպիտակներ բաժանել չկա։ Մեր բոլորի հակասությունները չնչին են՝ համեմատած այն արհավիրքի հետ, որում հիմա գտնվում է մեր երկիրը»։

«На данный момент у нас проигранная война, потеря огромных территорий, тысячи погибших, раненых, пропавших без вести, беженцев, материальные потери», - сказал на встрече с несколькими представителями СМИ кандидат на пост премьер-министра от «Движения за спасение Родины» Вазген Манукян.
По его словам, утеряны приобретенные веками достижения народа Арцаха.
«Вне зависимости от своего мнения, Никол Пашинян пойдет тем или иным путем, это неизбежно, это истощенная власть, она не может принести пользу ни государству, ни народу, вопрос в том, какой ущерб он еще успеет нанести нашему народу и государству, прежде чем уйдет», -отметил Вазген Манукян.
По его словам, для временного правительства был выбран срок в один год, потому что сейчас проведение внеочередных парламентских выборов — это просто абсурд, потому что страна находится в ситуации, когда есть злободневные вопросы, психологическое давление; усилится борьба партий друг против друга, что может просто погубить Армению.
«Формируется правительство сроком на один год, которое занимается решением актуальных вопросов - пленные, раненые, уточнение границ, трактовка документа, в котором много неопределенностей, социальные вопросы, которые будут обостряться. Новое правительство должно стабилизировать ситуацию в стране, привести общество к более здоровому моральному и психологическому состоянию и провести выборы», - сказал кандидат в премьер-министры.
На вопрос, как вы представляете отстранение Никола Пашиняна и в ходе митинга Вы сказали, что, если движение не победит, разгневанные люди растерзают Пашиняна, что вызвало неверные истолкования, и первый президент Армении Левон Тер-Петросян выразил мнение, что столкновения неизбежны, -В. Манукян ответил: «Мы можем избавиться от Никола Пашиняна в следующих случаях: он уйдет добровольно, что я считаю маловероятным, хотя и не исключаю, второй вариант, когда общество настолько сплочено вокруг его отставки, что он, вероятно, не осознает этого, но понимают члены его партии и отстраняют его от должности по процедуре импичмента. Это тоже возможно.
Сейчас в Армении тысячи, если не десятки тысяч людей, терминология которых содержит слова - уничтожить, убить, повесить, разбить. Это не секрет. У части из них - личное, потому что они потеряли родственников, близких, у другой части - национальное. Сейчас они сдерживают себя, потому что, если есть политическое движение, решающее проблему, - они ждут результата. Когда политическая борьба исчезает, проигрывает, начинаются непредсказуемые события, в том числе и то, о чем я сказал. Власть должна понять, что ее спасение — это политическое движение.
В политике я не новичок и можно оценить мой прошлый путь и посмотреть, возможно ли такое или нет? Думаю, что в этой своей оценке Левон Тер-Петросян немного ошибся».
По словам В. Манукяна, для Азербайджана и Турции Сюник важнее, чем Карабах -Карабах для них вопрос престижа, и не так важен, как проложить путь из Турции в Азербайджан, Китай, - весь этот путь открывается.
«Но включение этого пункта в этот документ совершенно неестественно. Формулируется, что Карабах воевал с Азербайджаном. При чем здесь Армения? Если рассматривать это с формальной точки зрения, зачем Армении идти на уступки? Этот пункт написан довольно расплывчато, я думаю, что здесь многое можно урегулировать», - сказал Вазген Манукян.
Отвечая на вопрос о его отношениях с тремя ушедшими в отставку президентами, он отметил: «С Робертом Кочаряном мы созваниваемся, во время этой карабахской войны мы созванивались не реже одного раза в 2-3 дня. Я всегда звонил Сержу Саргсяну, мы сравнивали информацию. Их возможности тоже были очень большими.
Правда, при Роберте Кочаряне, Серже Саргсяне, когда он был премьер-министром, я был в оппозиции, отношений не было, но мы прошли большой совместный путь, и нас объединяет то, что у нас разные взгляды на разные вопросы, но в вопросе безопасности Армении и в вопросе Арцаха мы думали одинаково.
Я считаю, что нам нужны отношения с Левоном Тер-Петросяном ... За несколько дней до назначения меня кандидатом, я пытался через посредника связаться с ним, не получилось, но я буду продолжать попытки. При всех противоречиях с Левоном Тер-Петросяном - он также был в карабахском движении, и находится у истоков государства.
Через несколько дней я встречусь с Арменом Саркисяном, есть договоренность.
Считаю, что сейчас политическое поле таково, что не должно быть разделения на наших и ваших, черных-белых. Все наши разногласия ничтожны по сравнению с той катастрофой, в которой сейчас находится наша страна».