Ռուբեն Սաֆրաստյան․Մինսկի խմբի շրջանակներում պետք է կարողանանք շտկումներ անել մեզ պարտադրված ծանր պայմաններում
14:16 11/12/2020
«Ռուսաստանը հայտարարում է, որ ինքը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին։ Մյուս համանախագահներ ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան ևս վճռական են Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությունը վերականգնելու հարցում։ Ես հույսեր եմ կապում այդ ձևաչափի հետ, որը տասնամյակներ շարունակ թույլ տվեց պահպանել խաղաղությունը։ Սա մի ձևաչափ է, որտեղ մենք կարող ենք որոշակի շտկումներ անել այն ծանր պայմանների մեջ, որ պարտադրվեցին մեզ»,-այս մասին այսօր ասաց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի գիտական ղեկավարի պաշտոնակատար, ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, խոսելով առաջիկայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջան այցի մասին։
Բանախոսը նշեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափ կարելի է օգտագործել այն բազմաթիվ բացերը լուծելու համար, որ ի հայտ են եկել նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում։
«Այնտեղ շատ բաներ կան, որ ճշտված չեն և գուցե հնարավոր լինի բանակցային գործընթացում՝ Մինսկի խմբի համանախագահողների միջնորդությամբ  որոշակի շտկումներ անել այդ փաստաթղթում։ Երկրորդ, Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ բանակցային գործընթացը, կարծում եմ, պետք է հիմնականում կարողանանք տանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ուղղությամբ։ Սա պետք է լինի ստրատեգիական խնդիրը»,-ասաց Սաֆրաստյանը։

Рубен Сафрастян: В рамках Минской группы мы должны суметь внести коррективы в навязанных нам сложных условиях
14:54 11/12/2020
«Россия заявляет о приверженности формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Остальные сопредседатели - США и Франция – также полны решимости восстановить посредническую миссию Минской группы. Я возлагаю большие надежды на этот формат, который на протяжении десятилетий позволял нам сохранять мир. Это формат, где мы можем внести определенные коррективы в навязанных нам сложных условиях», - говоря о предстоящем визите сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион сказал сегодня исполняющий обязанности научного директора Института востоковедения Национальной академии наук, академик, тюрколог Рубен Сафрастян.
Докладчик отметил, что формат сопредседательства Минской группы может быть использован для устранения многих пробелов, появившихся в документе от 9 ноября.
«Там много вещей, которые не были прояснены, и может быть, в ходе переговорного процесса, посредством сопредседателей Минской группы будет возможным внести в этот документ определенные поправки. Во-вторых, я считаю, что переговорный процесс при посредничестве сопредседателей Минской группы мы в основном должны вести в направлении признания права народа Арцаха на самоопределение. Это должно стать стратегическим вопросом», - сказал Сафрастян.