Ցուրտ եղանակի դիմակ կրելն այդքան էլ ցանկալի չէ, քանի որ այն արագ թրջվում և սառչում է: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ Առողջապահության դեպարտամենտի ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և վերահսկման Մոսկվայի քաղաքային կենտրոնի գիտական ու կլինիկական բաժանմունքի վարակաբան Ելենա Բելովան, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Դիմակը ցրտից չի պաշտպանում մարդուն։ Հետևաբար, եթե քայլում եք ամայի փողոցով, հանեք ձեր դիմակը: Կարևոր է հասկանալ, որ երբ մենք շնչում և խոսում ենք, դեմքին հարող կողմում խոնավություն է առաջանում», - ասել է Բելովան:
Նա ավելացրել է, որ փորձագետները, երբ «հրահանգում էին» դիմակ կրել, պատշաճ ուշադրություն չէին հրավիրում այն փաստին, որ եթե դիմակը թրջվում է, այն պետք է հանել և նետել:

Не стоит носить маску на морозе без необходимости, потому что она быстро намокает и охлаждается. Об этом заявила врач-инфекционист научно-клинического отдела Московского городского Центра профилактики и борьбы со СПИДом департамента здравоохранения столицы Елена Белова, пишет gazeta.ru.
«Маска - не согревающий в мороз элемент. Поэтому если идешь по безлюдной улице - сними маску. Важно понимать, что, когда мы дышим и разговариваем, с той стороны маски, которая прилегает к лицу, образуется влага», — сказала Белова.
Она добавила, что с самого начала специалисты, «инструктируя» россиян по ношению средств защиты, не обратили внимание на то, что, если маска влажная, ее нужно снимать и выбрасывать.
По словам Беловой, маска требуется только в местах большого скопления людей, например, на остановках.