Թուրքիայի ԱԳՆ է հրավիրվել Իրանի դեսպանը
Ուրբաթ օրը Անկարայում Իրանի դեսպանը հրավիրվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է «Anadolu»-ն:
Ըստ լրատվական գործակալության, իրանցի դիվանագետին փոխանցվել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հասցեին Թեհրանի հնչեցրած անհիմն մեղադրանքների վերաբերյալ Անկարայի արձագանքը:
Մինչ այդ, ուրբաթ օրը Բաքվում Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի հայտարարության առիթով Իրանի արտգործնախարարություն էին կանչել Թեհրանում Թուրքիայի դեսպանին: Նրան ասել էին, որ տարածքային պահանջների և ռազմատենչ կայսերական էքսպանսիայի դարաշրջանը երկար տարիներ է, ինչ ավարտվել է:
Հինգշաբթի օրը Էրդողանը, ելույթ ունենալով Բաքվի՝ Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտին նվիրված զորահանդեսում, արտասանել էր Արաքս գետը հիշատակող բանաստեղծության տողեր: Նրանում խոսքը գնում էր այն մասին, որ գետը ուժով բաժանվել է երկրների միջև:
Արաքս գետը բնական սահման է Ադրբեջանի և հիմնականում թյուրքաբնակ իրանական Արևելյան և Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգների միջև: Այս համատեքստում Էրդողանի խոսքերը Իրանում շատերն ընկալել են որպես պանթուրքիզմի գաղափարների հռչակում, որոնք սպառնում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը:

МИД Турции вызвал посла Ирана
Министерство иностранных дел Турции вызвало в пятницу посла Ирана в Анкаре, сообщает ТАСС со ссылкой наAnadolu.
По его данным, иранскому дипломату была передана реакция Анкары на "необоснованные обвинения" Тегерана в адрес президента Турции Тайипа Эрдогана.
Ранее в пятницу МИД Ирана вызвал посла Турции в Тегеране в связи с заявлением президента турецкой республики в Баку. Ему сообщили, что "эпоха территориальных претензией и воинственной имперской экспансии уже много лет как позади".
В четверг Эрдоган, выступая в Баку на военном параде, посвященном завершению военных действий в Карабахе, произнес строчки из стихотворения, в котором упоминалась река Арас. Речь шла о том, что "река была разделена насильно" между странами.
Слова Эрдогана в этом контексте были восприняты многими в Иране как провозглашение идей пантюркизма, которые угрожают территориальной целостности исламской республики.