Կյանքից հեռացել է «Մանթաշի գնդի» հրամանատար Ներսես Եղոյանը
Այսօր կյանքից հեռացել է Արթիկի տարածաշրջանի ամենաերևելի ֆիդայապետ, «Մանթաշի գնդի» լեգենդար հրամանատար Ներսես Եղոյանը՝ Բատյան: Ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Կանաչ ապագա» բնապահպանական շարժման ղեկավար Վահագն Վարագյանը:
«Գնդապետ Եղոյանը մասնակցել է Արցախի ազատագրմանը Արաքսից մինչև Օմար, այնուհետև նվիրվել բանակաշինության գործին՝ լինելով ֆիզիկական պատրաստության վարչության պետը:
Լեգենդար հրամանատարը իր ընտանիքով է ծառայել Հայրենիքին: Որդին ավագ լեյտենանտ Բենիամին (Մոնթե) Եղոյանը զոհվեց ապրիլյան պատերազմին Մեխակավանի պաշտպանության ժամանակ:
Հավերժ հիշատակ պարոն Գնդապետ»,- գրել է Վարագյանը։
Նշենք, որ Ներսես Եղոյանի որդին՝ Բենիամին Եղոյանը, զոհել է 2016 թվականին՝ ապրիլյան մարտական գործողությունների ժամանակ։
Փոքր հասակից Բենիամինին կոչել են նաև երկրորդ անվամբ՝ Մոնթե։
Բենիամինը, զոհվել է ապրիլի 3-ին: Ավագ լեյտենանտը ռազմական գործողություննների ընթացքում օգնության էր գնացել Ջրակն  (Ջաբրայիլ)։  Հակառակորդի կողմից գրավված 9-րդ ՊՇ-ի N112 մարտական դիրքը տանկով հակագրոհելու ժամանակ, արհամարհելով հակառակորդի կողմից տարբեր ուղղություններով վարվող ինտենսիվ հրետանային կրակը, տանկիստներ Բենիամի Եղոյանը, Վլադիմիր Ալիխանյանն ու Տիգրան Աբգարյանը դուրս են եկել կրակային բնագծից, առաջ շարժվել դեպի գրոհող թշնամին, հընթացս կրակով  խոցել հակառակորդի 1 տանկ և բազմաթիվ գրոհայինների: Խոցվել են հակառակորդի կողմից ու զոհվել:  Հետմահու պարգևատրվել են  Հայաստանի Հանրապետության «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանով:

Ушел из жизни один из выдающихся командиров воинов-освободителей Артикского района, легендарный командир «Полка Манташа», друг и соратник Вазгена Саргсяна – Нерсес Егоян, известный среди сослуживцев как Батя. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил глава экологического движения «Зеленое будущее» Ваагн Варагян.
«Полковник Егоян участвовал в освобождении Арцаха – от Аракса до Омара, затем посвятил свою жизнь делу армейского строительства, будучи главой управления по физподготовке.
Родине служила вся семья легендарного командира. Сын – старший лейтенант Бениамин Егоян (Монте) – погиб во время Апрельской войны 2016 года, при обороне Мехакавана.
Вечная память, г-н Полковник», – написал Варагян.
Сын Нерсеса Егояна – Бениамин – погиб 3 апреля 2016 года. В ходе боевых действий старший лейтенант Б. Егоян отправился на помощь сослуживцам в Джракан (Джабраил). Во время контрнаступления на занятую ВС Азербайджана боевую позицию №112 9-го оборонительного района, несмотря на интенсивный артиллерийский огонь со стороны противника по всем направлениям, танкисты Бениамин Егоян, Владимир Алиханян и Тигран Абгарян вышли из огневого рубежа, двинулись в сторону атакующего противника, уничтожили азербайджанский танк и множество боевиков, но сами погибли в ходе боевых действий. Танкисты посмертно награждены орденом «Боевой крест» первой степени Республики Армения.
Бениамин родился в 1992 г., когда война была в самом разгаре. Мальчика поначалу назвали Монте – в честь знаменитого тезки, Монте Мелконяна. Однако судьба не раз была безжалостна к Нерсесу, он решил сменить имя Монте на Бениамин. Бено-Монте с детства рвался в воины, учился в военном комплексе «Покр Мгер», впоследствии поступил в Военный институт имени Вазгена Саргсяна.
После смерти Бениамина Егояна его сестра – Гаяне Егоян – 28 января 2017 года родила мальчика, его назвали в честь дяди – Монте.