Սամսոնյանը ոստիկնաապետից պահանջում է ոստիկանների ոչ իրավաչափ գործողությունների մասով իրականացնել քննություն
12:55 12/12/2020
ԱԺ լուսավոր ՀԱյաստան խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանը գրավոր դիմել է  ոստիկանության պետ, գնդապետ Վահե Ղազարյանին խաղաղ հավաքների և անհնազանդության ակցիաների ժամանակ ոստիկանության գործողությունների հարցով:
Պատգամավորը դիմումի տեսքտը տարածել է նաև լրատվամիջոցներին.
«Սույն թվականի նոյեմբերի 10-ից Երևան մայրաքաղաքում և ՀՀ մի շարք համայնքներում տեղի են ունենում բողոքի ցույցեր, անհնազանդության ակցիաներ, երթեր և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության և նրա հետագա պաշտոնավարման դեմ դժգոհություն արտահայտող տարաբնույթ հավաքներ։
Մշտադիտարկման ենթարկելով ոստիկանության աշխատանքը քաղաքացիների խաղաղ հավաքների իրացման իրավունքի անվտանգ ապահովման ուղղությամբ՝ արձանագրում ենք, որ ոստիկանների գործողությունները օրեցօր ավելի ագրեսիվ բնույթ են կրում։ Մասնավորապես, Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում հետևալ խախտումների վրա․
- Արձանագրում ենք բողոքի ակցիայի մասնակիցներին զանգվածային բերման ենթարկելու դեպքեր, որը նպատակ ունի խոչընդոտելու խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքին։ Այս պրակտիկան ընդունելի չէ և պետք է բացառվի։
- Ոստիկանները բերման ենթարկվածների նկատմամբ գործադրում է ոչ համաչափ ֆիզիկական ուժ․ այն կիրառվում է թե՛ տղամարդ և թե՛ կին ցուցարարների նկատմամբ։ Ոստիկանության կողմից ցուցարարների նկատմամբ ոչ իրավաչափ վերաբերմունքը փաստում են ոչ միայն ականատեսների վկայությունները, այլև բազմաթիվ տեսագրված մեդիահրապարակումներ։
- Ոստիկանները հավաքի մասնակիցներին բերման ենթարկելիս չեն ներկայացնում դրա իրավական հիմքերը։ Ազատությունից զրկված յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իմանալ, թե ինչու են նրան ձերբակալում կամ բերման ենթարկում։
- Ոստիկանները բերման են ենթարկում հասարակական կարգը չխախտող մարդկանց առանց հիմքերի։
- Ոստիկանները ցուցարարներին բերման են ենթարկում «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի հիմքով՝ հասարակական կարգի պահպանության, հասարակական անվտանգության ապահովման, օբյեկտների պահպանության պարտականությունները կատարելու ընթացքում ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելու համար, սակայն մինչև բերման ենթարկելը չեն հնչեցնում որևէ օրինական պահանջ։
- Արձանագրել ենք ոստիկաննների կողմից լրագրողների գործունեության խոչընդոտում և բռնության ենթարկում։ Լրագրողների անխոչընդոտ աշխատանքը երաշխավորված է և դրա նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն անթույլատրելի է։
- Դեկտեմբերի 11-ին ՃՈ-ն երթևեկելի հատվածում կանգնեցրել է մոտոցիկլետներով երթի մասնակիցներին Հանրապետության Հրապարակի երթևեկելի հատվածում, մասնակիցներին բերման ենթարկել, վերջիններիս տրանսպորտային միջոցը տեղափոխել Ոստիկանության պահպանվող հատուկ տարածք՝ պատճառաբանելով, որ դրանք կանգնեցվել են արգելված տեղում։ Ստացվում է ՃՈ գործողությունների հետևանքը ծառայել է որպես հիմք երթի մասնակիցների տրանսպորտային միջոցները Ոստիկանության պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխելու համար։
- Առկա է տեսանյութ, որը փաստում է ոստիկանության ծառայողի կողմից մեքենայի վարորդին ցուցարաների ուղղությամբ մեքենան վարելու կոչեր հնչեցնելու, նրանց կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու դիտավորության մասին։
- Ականատես ցուցարարները ահազանգում են, որ ոստիկանները ակցիայի մասնակիցներին բերման ենթարկելիս նրանց դիտավորությամբ հարվածներ են հասցնում, որը կարող է դիտարկվել որպես ֆիզիկական բռնության գործադրում։
Հարկ եմ համարում հիշեցնել, որ խաղաղ հավաքների ընթացքում ոստիկանի գործը մարդու բողոքի ձայնը լռեցնելը չէ, այլ նրա անվտանգության ապահովումն է, կյանքի և առողջության պաշտպանությունը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալ արձանագրումները` առաջարկում եմ վերանայել ոստիկանության գործելաոճը և ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված ոչ իրավաչափ բոլոր գործողությունների մասով իրականացնել ծառայողական քննություն, իսկ հանցակազմի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքների մասով իրականացնել քննչական գործողություններ»։

Самсонян требует у главы Полиции Армении провести служебное расследование противоправных действий полицейских
Депутат Национального Собрания от фракции «Просвещенная Армения» Ани Самсонян направила письменное заявление начальнику Полиции РА, полковнику Ваге Казаряну по поводу действий Полиции во время мирных собраний и акций неповиновения.
«С 10 ноября сего года в столице Ереване и ряде общин Республики Армения проходят акции протеста, акции гражданского неповиновения, шествия, а также различные митинги, выражающие недовольство трехсторонним заявлением, подписанным премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и его дальнейшим пребыванием на своем посту.
Проведя мониторинг за работой Полиции с целью обеспечения безопасности осуществления гражданами своего права на мирные собрания, констатируем, что с каждым днем действия Полиции становятся все более агрессивными. В частности, обращаю Ваше внимание на следующие нарушения:
– Мы фиксируем случаи массового привода в полицию протестующих, направленных на ущемление права на свободу мирных собраний. Такая практика неприемлема, и ее следует исключить.
– Полиция применяет несоразмерную физическую силу в отношении подвергнутых приводу – как мужчин, так и женщин-демонстрантов. О неправомерном обращении Полиции с митингующими говорят не только свидетельства очевидцев, но и многочисленные видеозаписи медиа.
– Правовых оснований для привода участников митинга Полиция не представляет. Каждый лишенный свободы имеет право знать, почему его задерживают или подвергают приводу.
– Полиция без всяких на то оснований подвергает приводу людей, не нарушающих общественный порядок.
– Полиция сообщила, что демонстрантов подвергают приводу на основании статьи 182 Кодекса об административных правонарушениях РА – за невыполнение законных требований Полицейского или служащего Полицейских войск в ходе исполнения ими мер по соблюдению общественного порядка, общественной безопасности, однако до привода не озвучиваются никакие законные требования.
– Мы зафиксировали случаи воспрепятствования и насилия со стороны полиции деятельности журналистов. Беспрепятственная работа журналистов гарантирована и любое посягательство на нее является недопустимым.
– 11 декабря сотрудники Дорожной Полиции остановили участников мотопробега на проезжей части Площади Республики, подвергли приводу его участников, а их транспортные средства перевезли на особо охраняемую площадку Полиции, мотивируя это тем, что они остановлены на запрещенном месте. Получается, что действия Дорожной полиции послужили основанием для доставки транспортных средств участников пробега на штрафплощадку.
– Есть также видео, которое доказывает, что полицейский призывал водителя автомобиля совершить наезд на демонстрантов, умышленно нанеся вред их жизни и здоровью.
– Очевидцы предупреждают, что при приводе участников акций Полиция намеренно наносит им удары, что можно расценить как предполагаемое применение физического насилия.
Считаю необходимым напомнить, что во время мирных собраний задача Полиции – не заглушить голос протеста гражданина, а обеспечить его безопасность, защиту жизни и здоровья.
С учетом вышеупомянутого, предлагаю пересмотреть стиль работы Полиции, провести служебное расследование всех противоправных действий сотрудников Полиции, а также провести следственные мероприятия в отношении действий, содержащих признаки состава преступления», – отметила Самсонян.