Իրանում մահապատժի են ենթարկել «Amad News» պորտալի ղեկավարին
Շաբաթ օրը Իրանում մահապատժի է ենթարկվել «Amad News» լրատվական պորտալի ղեկավար Ռուհոլլահ Զամը: «Mehr News»-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ին:
Հաղորդվում է, որ մահապատիժն իրականացվել է շաբաթ առավոտյան կախաղան բարձրացնելու միջոցով:
Այս շաբաթվա սկզբին հայտնի էր դարձավ, որ Իրանի իշխանությունները հաստատել են «Amad News» լրատվական պորտալի ղեկավարի մահապատժի վճիռը, որը օժանդակություն էր ստացել օտարերկրյա հետախուզական ծառայություններից:
2019-ի հոկտեմբերի կեսերին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՊԿ, Իրանի զինված ուժերի մաս) հայտարարեց Զամի ձերբակալման մասին: Ըստ հրապարակային աղբյուրների՝ Զամը ակտիվորեն լուսաբանել էր ամբողջ Իրանի տարածքում 2017-ի դեկտեմբերին և 2018-ի հունվարին անցկացված բողոքի ցույցերը:
Լրատվական պորտալի ղեկավարը, ինչպես նշում է IRNA գործակալությունը, ձերբակալվել է հակահեղափոխական գործողությունների համար: Հաղորդվում էր, թե նրա գործողություններն ուղղորդվել են ֆրանսիական հետախուզության կողմից, և նա աջակցություն է ստացել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետախուզական ծառայություններից:
Ըստ «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալության, Զամը վտարանդիի կարգավիճակում ապրում էր Փարիզում, չի նշվում, թե ինչպես և որտեղից են նրան բերման ենթարկել:

Руководитель новостного портала «Амад Ньюз» Рухолла Зам казнен в Иране
Руководитель новостного портала "Амад Ньюз" Рухолла Зам казнен в субботу в Иране, сообщает агентство Mehr News.
Как передает РИА Новости, смертная казнь приведена в исполнение в субботу утром через повешение.
Ранее на этой неделе стало известно, что власти Ирана подтвердили смертный приговор главе новостного портала "Амад ньюз", получавшему помощь от иностранных разведок.
В середине октября 2019 года Корпус стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных сил Ирана) сообщил о задержании Зама. Согласно открытым источникам, Зам активно освещал протесты декабря 2017 – января 2018 года во всем Иране.
Глава новостного портала, как отмечало агентство IRNA, был задержан за "антиреволюционную деятельность". Сообщалось, что его действия якобы направляла разведка Франции и он получал поддержку со стороны разведывательных служб США и Израиля.
По данным агентства Ассошиэйтед Пресс, Зам жил в изгнании в Париже, не уточнялось, каким образом он был задержан и где.