ԵՄ չորս երկիր չի մասնակցի Եվրոպա-Իրան գործարար համաժողովին լրագրողի մահապատժի պատճառով
Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Ավստրիայի և Իտալիայի դեսպանները չեն մասնակցի դեկտեմբերի 14-ին նախատեսված Եվրոպա-Իրան գործարար համաժողովին՝ «Amad News» տեղեկատվական պորտալի ղեկավար Ռուհոլլահ Զամի մահապատժի պատճառով: Վերջինս մահապատժի էր դատապարտվել արտաքին հետախուզական ծառայությունների հետ համագործակցության համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասվում է կիրակի օրը Twitter-ում տարածված Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ:
«Լրագրող Ռուհոլլա Զամի բարբարոսական և անընդունելի մահապատժի պատճառով Ֆրանսիան Գերմանիայի, Ավստրիայի և Իտալիայի հետ միասին, չեղյալ է հայտարարում իր դեսպանի մասնակցությունը Եվրոպա-Իրան գործարար համաժողովին, որը նախատեսված է դեկտեմբերի 14-ին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Իրանը կախաղան բարձրացրեց «Amad News» լրատվական պորտալի ղեկավարին: Մի քանի երկրների՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարությունները դատապարտեցին այս արարքը: Ֆրանսիական կողմը մահապատիժն անվանեց լուրջ հարձակում խոսքի ազատության և մամուլի ազատության դեմ:

Четыре страны ЕС не будут участвовать в бизнес-форуме «Европа-Иран» из-за казни журналиста
Послы Франции, Германии, Австрии и Италии не будут участвовать в бизнес-форуме "Европа-Иран", запланированном на 14 декабря, в связи с казнью главы информационного портала Amad News Рухоллы Зама, осужденного за сотрудничество с зарубежными разведками. Об этом говорится в распространенном в воскресенье сообщении французского МИД в Twitter, передает ТАСС.
«По причине варварской и неприемлемой казни журналиста Рухоллы Зама Франция, наряду с Германией, Австрией и Италией, отменяет участие своего посла в бизнес-форуме «Европа-Иран», который запланирован на 14 декабря», - говорится в сообщении.
12 декабря утром в Иране был приведен в исполнение смертный приговор руководителю новостного портала Amad News. Министерства иностранных дел ряда стран, включая ФРГ, Францию и Италию, выступили с осуждением этого поступка. Так, французская сторона назвала казнь «серьезным нападением на свободу выражения мнений и свободу прессы в Иране».