Պետական կառավարման մարմինների աշխատանքի թերությունները խնդիրները կարող են ավելի խորացնել. Թաթոյան
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Սյունիք կատարած այցից հետո գրառում է արել Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի բնակիչների ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքների մասին.
«Սյունիքի մարզ երկօրյա այցի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմով այցելեցինք Արավուս, Խոզնավար, Ներքին Խնձորեսկ և մի շարք այլ սահմանային բնակավայրեր: Քննարկումներ ունեցանք Գորիսի քաղաքապետի, Տեղ համայնքի ու նրա վարչական շրջանների ղեկավարների, համայնքապետարանների անձնակազմերի, ինչպես նաև գյուղերի բնակիչների հետ: Կարևոր էին քննարկումները ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմերի հետ, որոնք տանում են հերոսական ծառայություն:
Այցի արդյունքների վերաբերյալ ստորև ներկայացնում եմ մի քանի եզրահանգում.
1. Պետական կառավարման մարմինների աշխատանքի ու համակարգման թերությունների պատճառով ոչ միայն չլուծված են մնում սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքներին վերաբերող խնդիրները, այլև սահմանազատումների ու սահմանագծումների հետ կապված նոր մարտահրավերներն այդ խնդիրները կարող են ավելի խորացնել: Սա առաջնահերթ վտանգում է անմիջականորեն սահմանային բնակավայրերի բնակիչների կյանքի, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության սահմանադրական իրավունքները:
Պետական կառավարման մարմինները՝ յուրաքանչյուրն իր կարգավիճակով, պարտավոր են հատուկ ուշադրության ներքո պահել, լինել նախաձեռնողական սահմանային բնակավայրերի բնակիչների բարձրացրած այն հարցերի առնչությամբ, որոնք վերաբերում են պետական սահմանին. դա այս օրերի բացառիկ գերակայություններից է:
2. Դարձյալ պնդում եմ, որ սահմանազատումների կամ սահմանագծումների հարցը չի կարող լուծվել Գուգլ (Google) մասնավոր կազմակերպության հավելվածներով կամ չի կարող լուծվել նաև GPS համակարգով:
Այս հարցը պահանջում է մասնագիտական մոտեցումներ, տեղում մանրամասն աշխատանքներ, պատշաճ իրավական հիմքեր և այլն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիտարկումները հաստատում են, որ, օրինակ, Սյունիքի մարզի մի շարք սահմանային բնակավայրերում այդ մոտեցումների կիրառման արդյունքում ոչ միայն լրջորեն վտանգվել են սահմանային բնակիչների կյանքի, նրանց ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքները, այլ դա խնդրահարույց է ՀՀ պետական սահմանների անվտանգության տեսանկյունից:
Դրանից բացի, առաջացել է անորոշ վիճակ հենց սահմանային բնակիչների համար:
Եթե մեխանիկական հիմք է ընդունվում Google քարտեզը կամ GPS համակարգը, ապա ինչպե՞ս բացատրել, որ, օրինակ, Արավուս գյուղի հետ կապված՝ ուղիղ հակասություն է առաջանում այդ բնակավայրերի տարբեր տարիների հողօգտագործման քարտեզների միջև:
Արդյունքում՝ մարդիկ զրկվում են մասնավոր սեփականություն հանդիսացող, իսկ համայնքը՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող կենսական կարևորության գյուղատնտեսական հողատարածքները (օրինակ՝ որպես այգի, վարելահող կամ արոտավայր) օգտագործելու հնարավորությունից:
Ինչպե՞ս է ստացվում, որ 1991 թվականին այդ հողատարածքները մարդկանց հատկացվել են սեփականության իրավունքով, իսկ հետո՝ 2004 թվականին նրանց տրամադրվել են այդ հողատարածքների նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատող կադաստրային նոր վկայականներ: Արավուսի դեպքում, ինչպես տեղեկացրել է վարչական շրջանի ղեկավարը, խոսքը գնում է 9 հեկտար մասնավոր սեփականություն և գրեթե 34 հեկտար համայնքային սեփականություն համարվող հողատարածքների մասին:
Տեղ խոշորացված ողջ համայնքի դեպքում, ինչպես Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել է համայնքի ղեկավարը, խոսքը մոտավոր հաշվարկով 2000 հեկտարից ավելի միայն մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողատարածքների մասին է:
Խնդիրը կապված է նաև մարդկանց ֆիզիկական անվտանգության ու կենսական ապրուստը հոգալու հնարավորությունների հետ (Խոզնավար, Խնածախ, Ներքին Խնձորսեկ, Արավուս և այլն):
3. Անհրաժեշտ է իրականացնել տարբեր տարիների քարտեզների համադրման ու ուսումնասիրության համապարփակ աշխատանքներ ու նաև պարզել՝ արդյոք ադրբեջանական կողմից հիմք ընդունվող քարտեզների տարբերակներն անվիճարկելի են:
Անհրաժեշտ է հասկանալ նաև՝ ինչու է ադրբեջանական կողմն առնվազն Սյունիքի մարզի այն վայրերի հետ կապված, որտեղ Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրականացրել է փաստահավաք աշխատանքներ, անվերապահ հիմք ընդունում Գուգլ (Google) քարտեզային հավելվածները կամ GPS համակարգերը:
4. Սահմանազատումների ու սահմանագծումների հարցերով բացակայում է պետական կառավարման մարմինների (ոչ համայնքային) անմիջական հաղորդակցությունը սահմանային գյուղերի բնակիչների հետ:
Այդ պատճառով անարդարացի, իրենց չվերաբերող ծանրաբեռնվածություն է առաջանում ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմերի համար, որոնք ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայողների հետ միասին իրականացնում են անձնուրաց ծառայություն: Անհամաչափ ծանրաբեռնվում են նաև համայնքային մարմինները:
Այս ամենն էլ ստեղծում է շարունակվող անորոշություն հենց առաջին հերթին սահմանային բնակիչների մոտ:
Պետական կառավարման մարմինները պարտավոր են հանրությանն ու հատկապես սահմանային բնակավայրերի բնակիչներին տրամադրել պատշաճ տեղեկություններ նրանց վերաբերող հարցերի մասին: Սա քաղաքացիների երաշխավորված իրավունքն է ու դա երաշխավորելու պետության ուղիղ պարտավորությունը: Ընդ որում, պարտադիր չէ բոլոր աշխատանքներն անել հրապարակային, առավել ևս, որ գործ ունենք զգայուն հարցերի հետ:
Խոսքը մեր պետության սահմանների պաշտպանության, մեր ժողովրդի ու յուրաքանչյուր անձի ֆիզիկական անվտանգության ու ապահովության մասին է:
5. Այս այցի բոլոր արդյունքները կամփոփվեն և գրություններ կուղարկվեն պետական կառավարման մարմիններին: Կիրականացվեն անհրաժեշտ հարցումներ ու կպահանջվեն պարզաբանումներ»:

Омбудсмен Армении А.Татоян։ Недостатки в работе органов государственного управления могут усугубить проблемы
После своего визита в Сюник Защитник прав человека (Омбудсмен) Армении Арман Татоян отметил физическую и психическую неприкосновенность и другие жизненно важные права жителей приграничных сел Сюникской области Армении.
«В ходе двухдневного визита в Сюникскую область вместе с сотрудниками Аппарата Защитника прав человека РА мы посетили Аравус, Хознавар, Неркин Хндзореск и ряд других приграничных населенных пунктов. Состоялись беседы с мэром Гориса, руководителями Тегской общины и ее административных районов, персоналом муниципалитетов, а также жителями сел. Очень важны были беседы с личным составом Вооруженных Сил РА, несущим героическую службу.
По итогам визита я представляю ряд выводов:
Вопросы, связанные с правами жителей приграничных населенных пунктов, не только остаются нерешенными из-за недостатков работы и координации органов государственного управления, но и новые вызовы, связанные с демаркацией и делимитацией границ, могут усугубить эти вопросы. Это в первую очередь непосредственно угрожает конституционным правам на жизнь, физическую и психическую неприкосновенность, собственность жителей приграничных поселений.
Органы государственного управления, каждый в своем статусе, обязаны уделять особое внимание, проявлять инициативу в вопросах, поднимаемых жителями приграничных населенных пунктов, касающихся государственной границы — это один из исключительных приоритетов наших дней.
2. Снова утверждаю, что вопрос делимитации или демаркации не может быть решен с помощью приложений частной организации Google, а также с помощью GPS навигации.
Этот вопрос требует профессиональных подходов, детальной работы на месте, соответствующей правовой базы и т. д.
Наблюдения Защитника прав человека подтверждают, что, например, в ряде приграничных населенных пунктов Сюникской области, в результате применения этих подходов не только поставили под серьезную угрозу права на жизнь приграничных жителей, их физическую и психическую неприкосновенность и другие жизненно важные вопросы, но это создает проблемы с точки зрения безопасности государственной границы РА.
Кроме того, возникла неопределенность именно для жителей приграничных населенных пунктов.
Если система Google Карты или GPS принимаются в качестве механической базы, как можно объяснить, что, например, в связи с селом Аравус возникает прямое противоречие между картами землепользования разных лет этих населенных пунктов?
В результате люди лишаются возможности использовать находящиеся в частной собственности, (как например, сад, пахотные земли или пастбища), а община - находящиеся в общественной собственности жизненно важные сельскохозяйственные земли.
Как получается, что в 1991 году эти земельные участки были переданы людям на праве собственности, а в 2004 году им были выданы новые кадастровые свидетельства, подтверждающие государственную регистрацию права собственности в отношении этих земельных участков? В случае с Аравусом, по словам главы административного района, речь идет примерно о 9 га частной собственности и почти 34 га земельных участков общинной собственности.
В случае всей укрупненной общины Тег, как проинформировал глава общины сотрудников Аппарата Защитника прав человека, речь идет только о земельных участках, являющихся частной собственностью, площадь которых по приблизительным подсчетам составляет более 2000 гектаров.
Проблема связана также с физической безопасностью и способностью обеспечивать жизненно важные средства к существованию людей (Хознавар, Хнацах, Неркин Хндзорсек, Аравус и т. д.).
3. Необходимо провести комплексную работу по сравнению и изучению карт разных лет и выяснить, действительно ли, представленные Азербайджаном версии карт неоспоримы?
Необходимо также понимать, почему азербайджанская сторона именно в отношении тех мест в Сюникской области, где Защитник прав человека провел работу по сбору данных, безоговорочно использует за основание картографические приложения Google или системы GPS навигации.
4. В вопросе демаркации и делимитации отсутствует прямое общение органов государственного управления (не муниципальных) с жителями приграничных сел.
В результате возникает несправедливая, не связанная с ними нагрузка на личный состав Вооруженных сил РА, который несет самоотверженную службу вместе с пограничными войсками СНБ. Непропорционально перегружены также муниципальные органы.
Все это создает продолжающуюся неопределенность, в первую очередь именно среди приграничных жителей.
Органы государственного управления обязаны предоставлять общественности, и особенно жителям приграничных территорий, соответствующую информацию по касающимся их вопросам. Это гарантированное право граждан, а гарантировать его - прямое обязательство государства. Более того, совсем необязательно делать всю работу публично, тем более что мы имеем дело с деликатными вопросами.
Речь идет о защите границ нашего государства, физической безопасности и сохранности нашего народа и каждого человека.
5. Все результаты визита будут обобщены, будут отправлены письма в органы государственного управления. Будут сделаны также необходимые запросы и потребованы разъяснения».