Վանեցյան. Ալիևի ու Փաշինյանի միջև օպերատիվ կապը տեխնիկական մասով ապահովել եմ ես
Արժանապատվության երթն առաջնորդողներից ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանից լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ համապատասխանո՞ւմ են Սուրբ աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայտարարություններն իրականությանը։
Ա. Վանեցյանն ասաց՝ այսօր արդեն առիթ ունեցել է պատասխանել այդ հարցին։
«Ես և Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել ենք, որ կա օպերատիվ կապ Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև։ Տեխնիկական մասով այդ օպերատիվ կապը ապահովել եմ ես։ Մնացած հարցերը հետո»,- ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մ Մինասյանը հայտարարել էր, որ ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում հինգ աստղանի հյուրանոցում Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ներկայացուցիչը ստացել է Ադրբեջանի կառավարության բարձրաստիճան մի անձնավորությունից, որը ներկայացնելով Իլհամ Ալիևին, գաղտնի նամակ։
«Նամակի բովանդակությունը հետևյալն էր՝ մենք՝ Ադրբեջանի կառավարությունը, պատրաստ ենք տրամադրել Նիկոլ Փաշինյանին եվրոպական մաքուր հիմնադրամների միջոցով, որոնք ոչ մի կերպ չեն ասոցացվելու Ադրբեջանի հետ, հինգ միլիարդ ամերիկյան դոլար։ Հինգ միլիարդ դոլար յոթ շրջանի համար՝ 5+2։ Նիկոլ Փաշինյանն այդ առաջարկը ստացել է 2018-ի հոկտեմբերին, այդ առաջարկը եղել է գաղտնի, այդ առաջարկի մասին գիտեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, նրա սուրհանդակը, այն անձնավորությունը, որը ստացել է այդ առաջարկը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը, նաև արդեն մենք բոլորս։ Ես այդ մասին իմացել եմ պատերազմի կեսերին, երբ փորձում էի անկեղծ հասկանալ, թե ինչու է Նիկոլ Փաշինյանը հանձնում Արցախը»,- նշել էր նա։
Երեկ արդեն նախկին դեսպանը տեղեկացրեց, որ իր  հիշատակած առաջարկը արվել է Դուբայում՝  2018 թվականի հոկտեմբերին։ Առաջարկն արել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայության ղեկավարը։ Առաջարկը փոխանցվել է ԱԱԾ ժամանակվա տնօրեն Արթուր Վանեցյանին։ Նա առաջարկը ստացել է փակ ծրարով և այն փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին։
«Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը անհույս է, իսկ Արթուր Վանեցյանը ապացուցել է, որ սկզբունքային է, գիտի՝ ինչ է սպայի պատիվը և կարող է խոսել նույնիսկ իր համար ոչ հաճելի փաստերի մասին, ապա խնդրում եմ նրան հաստատել կամ հերքել՝ եղել է արդյոք հանդիպում Դուբայում, ստացել է արդյոք ծրար և արդյոք այն փոխանցել է Նիկոլ Փաշինյանին»,- գրել էր Մինասյանը։

Ванецян: Техническую часть оперативной связи между Алиевым и Пашиняном обеспечил я
Журналисты спросили бывшего директора Службы национальной безопасности, лидера партии «Родина» и одного из лидеров марша достоинства Артура Ванецяна соответствуют ли заявления бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле Микаела Минасяна действительности?
А. Ванецян сказал, что сегодня у него уже была возможность ответить на этот вопрос.
«Я и Никол Пашинян неоднократно заявляли, что существует оперативная связь между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана. Техническую часть оперативной связи обеспечил я. Остальные вопросы позже», - сказал бывший директор СНБ.
Напомним, что ранее М. Минасян сообщил, что в пятизвездочном отеле в Дубае, ОАЭ, представитель правительства Никола Пашиняна получил секретное письмо от представляющего Ильхама Алиева высокопоставленного лица правительства Азербайджана.
«Содержание письма было следующим: мы, правительство Азербайджана, готовы предоставить Николу Пашиняну пять миллиардов долларов США через чистые европейские фонды, которые никак не будут ассоциироваться с Азербайджаном. Пять миллиардов долларов за семь регионов - 5 + 2. Никол Пашинян получил это предложение в октябре 2018 года, предложение было тайным, об этом знает президент Азербайджана Ильхам Алиев, его посланник, лица, получившие предложение - Никол Пашинян и Анна Акопян, и все мы уже знаем об этом предложении. Я узнал об этом в середине войны, когда пытался честно понять, почему Никол Пашинян сдавал Арцах», - сказал Ванецян.
Вчера уже бывший посол М. Минасян сообщил, что упомянутое им предложение было сделано в Дубае в октябре 2018 года. Предложение было сделано главой азербайджанской спецслужбы. Предложение было передано тогдашнему директору СНБ Артуру Ванецяну. Он получил предложение в запечатанном конверте и передал его Николу Пашиняну.
«Поскольку Никол Пашинян безнадежен, а Артур Ванецян доказал, что он принципиален, знает, что такое офицерская честь, и он может даже говорить о нелицеприятных ему фактах, то я прошу его подтвердить или опровергнуть, была ли встреча в Дубае? Получал ли он конверт и действительно ли передал его Николу Пашиняну?» - написал Минасян.