«Փաստ». Փաշինյանը նախատեսում է մայիսին կամ հունիսին արտահերթ ընտրություններ անցկացնել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Երեկ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, թե հրաժարական կտա միայն ժողովրդի կամարտահայտման հավաստի արդյունքների հիման վրա: Այլ հարց է, որ փորձագետների և հանրության գերակշիռ մեծամասնության համոզմամբ, նման կամարտահայտություն ու կամարտահայտման հավաստի արդյունքներ վաղուց կան, ինչն ակհնայտ է նույնիսկ անզեն աչքով, իսկ այսպիսի հայտարարությունները փաստացի նպատակ ունեն պարզապես երկարաձգել պաշտոնավարումը:
Մենք առիթ ունեցել ենք տեղեկացնելու, որ Փաշինյանը դիտարկում է արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Այս առումով «Փաստ» թերթին նոր տեղեկություններ են հասել. ըստ այդմ, Նիկոլ Փաշինյանը նախատեսում է որքան հնարավոր է դիմադրել իր հրաժարականի համաժողովրդական պահանջին և մայիսին կամ հունիսին արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:
Կարևորը, որ այդ ժամանակ իրենք լինեն իշխանության, որպեսզի կարողանան վարչական ռեսուրսի տոտալ կիրառմամբ ապահովել իրենց վերարտադրությունը: Մեր կառավարական աղբյուրի փոխանցմամբ, հենց այդ նպատակով էլ իրականացվում են կադրային տեղաշարժերը հատկապես մարզպետների մակարդակով:
Ըստ մեր տեղեկությունների, այդ ժամանակահատվածը իշխանությունները նաև ուզում են օգտագործել «անհնազանդ» համայնքապետերին անվստահություն հայտնելու, քրեական գործեր հարուցելու համար, որպեսզի մարզերում ամբողջ վարչական ռեսուրսը «յուրային» լինի և իրավապահ համակարգի հետ իր «գործն անի» ընտրություններում»։

«Паст»: Пашинян намерен провести внеочередные выборы в мае или июне
Вчера Никол Пашинян заявил, что подаст в отставку только на основании убедительных результатов волеизъявления народа. Иной вопрос, что по убеждению экспертов и преимущественного большинства общества, убедительные результаты такого волеизъявления есть давно, что видно даже невооруженным глазом, а подобные заявления фактически преследуют цель продлить пребывание в должности, пишет газета «Паст».
Издание уже сообщало о том, что Никол Пашинян рассматривает вопрос проведения внеочередных выборов.
«Нам сообщили новые сведения, согласно которым, Никол Пашинян насколько возможно намерен сопротивляться всенародному требованию о своей отставке и провести в мае или июне внеочередные выборы. Главное, чтобы к этому времени они находились у власти и могли использовать тотально административный ресурс, чтобы обеспечить свое переизбрание. Как передают наши источники в правительстве, именно поэтому проводятся кадровые изменения, особенно на уровне губернаторов.
По нашим сведениям, власти хотят использовать этот период, чтобы выразить недоверие непокорным руководителям общин и возбудить уголовные дела против них, назначить в областях «своих» людей и вместе с правоохранительной системой «провернуть дело» на выборах», - пишет газета.