Թշնամու հարձակումները լինելու են շարունակական, քանի դեռ նա իր վերջնական նպատակին չի հասել. Թևան Պողոսյան
14:20 15/12/2020
Քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը վստահ է, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև եռակողմ ստորագրված հայտարարությունը չի նշանակում, որ Ադրբեջանը նոր ագրեսիա չի սանձազերծի։ Նրա խոսքով, թշնամու հարձակումները լինելու են շարունակական, քանի դեռ նա իր վերջնական նպատակին չի հասել։
«Իրենք երազում են Սյունիքը, Սևանն ու Երևանը վերցնել, և իրենք իրենց երազանքի քարտեզն են անգամ հրապարակում։ Իրենք հրապարակում են քարտեզ, որտեղ Հայաստանը չկա»,- այսօր «Հայաստանի սահմանները. ո՞վ գիտի՝ որտե՞ղ են սկսվում և ավարտվում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց նա։
Քաղաքագետի խոսքով, պատերազմի առաջին օրը և բանակցությունների ընթացքում պետք է մտածեին՝ ինչ է լինելու, թե՞ միայն սիրուն բառեր էին, որ պետք է սահմանները գծել այնտեղ, որտեղ այդ պահին գտնվում են կողմերը.
«Եվ մտածում էիք, որ Ադրբեջանը պարզապես կանգնելո՞ւ է։ Հիմա էլ չի կանգնելու։ Ո՞ւմ վրա ենք մեղադրանք դնում, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանն ուզում են մեզ վերացնե՞լ։ Մարդիկ բացահայտ ասում են, էլ ո՞նց ասեն»։
Ըստ Թևան Պողոսյանի, թեև Թուրքիան և Ադրբեջանը բաց տեքստով խոսում են իրենց նպատակների մասին, միևնույն է, մենք չենք կարողանում ընկալել, որ մեր թշնամին թուրքն է։
«Ընկած իրար մեջ ենք մեղավորներ փնտրում, ո՞վ է մեղավորը, մեղավորն այդ բանակցողն է, էլ ի՞նչ է պետք ասել։ Նա մեղավոր է, որ նոյեմբերի 10-ին չենք լսել այն մասին, որ ստեղծվելու է մի գերատեսչական հանձնաժողով, որը պատասխանատու է լինելու բոլոր խնդիրները կարգավորելու համար։ Դրա համար այսօր ծնողները ստիպված իրենք են գնում բանակցում թուրքերի հետ, որ իրենց երեխաների մարմինները վերցնեն, գյուղապետն անձամբ է բանակցում, որ իր սահմանները գծի։ Ո՞ւր է այստեղ պետություն։ Պետական ինստիտուտների ճգնաժամը չգիտեմ՝ ուր է հասել»,- ներկայացրեց նա։
Թևան Պողոսյանն անդրադարձավ նաև Հադրութի շրջանի Խծաբերդ ու Հին Թաղեր համայնքների խնդրին։ Նրա խոսքով, ՌԴ խաղաղապահների հրապարակած նոր քարտեզում այդ համայանքներն այլևս չկան հայկական վերահսկողության գոտում։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ եթե այս իշխանությունները մեկ ամիս առաջ հրաժարական տված լինեին, ապա Շուշիի գյուղերի, Խծաբերդի ու Հին Թաղերի, դրա հետ միասին գուցե նաև Սյունիքի գյուղերում այս վիճակը չէր լինի, քանի որ նորերի առաջին քայլը բանակցելն էր լինելու։
«Ոչ թե այսօրվա պես բոլորը բոլորի դիմաց գերիներին փոխանակեցինք։ Եվ մենք վստահ ենք, որ մեր գերիներն այսօր 44-ը չեն եղել, մյուսներին ինչո՞վ ենք փոխանակելու։  Հիմա ո՞նց է ստացվում՝ մինչև տղաների այստեղ թռնելը ռուսական քարտեզի վրա Խծաբերդն ու Հին Թաղերը կային, իսկ հենց իրենք հասան Երևան, այլևս չկան։ Կարո՞ղ է հիմա էլ հողերը այդպես ենք փոխանակում։ Ես չգիտեմ, բայց իրավունք ունեմ լեգիտիմ կասկած ունենալու։
Էդ ո՞նց ստացվեց, որ այդ համայնքները հենց հաջորդ օրը կորան, երբ արդեն 3-4 օր է կռիվ ենք տալիս, որ այս տարածքները պահպանենք։ Եվ ռուս խաղաղապահները գնացել են այդ գյուղեր։ Բա որ ռուսները գնացել կանգնել են, ինչո՞ւ եք մեզ հանել դուրս։ Ես ամեն օր սկսելու եմ կասկածով վերաբերվել այս ամենին, թե հաջորդն օրն էլ ի՞նչ ենք կորցնելու»,- նշեց Թևան Պողոսյանը։

Теван Погосян: Атаки врага будут продолжаться до тех пор, пока он не достигнет своей конечной цели
Политолог Теван Погосян убежден, что трехстороннее соглашение, подписанное между Арменией, Азербайджаном и Россией, не означает, что Азербайджан не развяжет новую агрессию. По его словам, атаки противника будут продолжаться до тех пор, пока он не достигнет своей конечной цели.
«Они мечтают взять Сюник, Севан и Ереван, они даже публикуют карту своей мечты. Они публикуют карту, где нет Армении», - сказал Погосян сегодня в ходе обсуждения по теме «Границы Армении: кто знает где они начинаются и где заканчиваются?»».
По словам политолога, в первый день войны и во время переговоров, они должны были подумать о том, что будет, или это были просто красивые слова о том, что границы должны быть проведены там, где стороны находятся в данный момент?
«А вы думали, что Азербайджан просто остановится? Он и сейчас не остановится. Кого мы обвиняем в том, что Турция и Азербайджан хотят нас уничтожить? Они открыто говорят об этом, а как еще им сказать?»
По словам Тевана Погосяна, хотя Турция, и Азербайджан открытым текстом говорят о своих целях, мы все равно не можем понять, что наш враг - турок.
«Мы ищем виновников среди друг друга, кто виноват? Виноват этот переговорщик, что еще нужно сказать? Он виноват, что 10 ноября мы не узнали, что будет создана ведомственная комиссия, которая будет ответственна за урегулирование всех вопросов. Поэтому сегодня родителям приходится самим вести переговоры с турками, чтобы забрать тела своих детей, глава села лично ведет переговоры, чтобы провести свои границы. Где здесь государство? Не могу представить, до чего дошел кризис государственных институтов», - сказал он.
Теван Погосян коснулся также проблемы общин Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района.
По его словам, на новой карте, опубликованной российскими миротворцами, эти общины больше не находятся в зоне контроля Армении.
Он выразил уверенность, что, если бы эти власти ушли в отставку месяц назад, ситуация в селах Шуши, Хцаберд и Хин Тагер, а также в селах Сюника была бы не такой, поскольку первым шагом новых властей были бы переговоры.
«Не так, как сегодня, когда был произведен обмен пленными по принципу «все на всех». И мы уверены, что количество наших пленных сегодня не 44. На кого мы будем обменивать остальных? Теперь как получается? До того, как ребята прилетели сюда, Хцаберд и Хин Тагер были на карте российских миротворцев, а как только они долетели до Еревана, -больше нет? Теперь мы так обмениваем земли? Не знаю, но я имею право иметь законные сомнения.
Как случилось, что эти общины исчезли буквально на следующий день, когда уже как 3-4 дня мы боролись за сохранение этих территорий? И российские миротворцы отправились в эти села. Если русские вошли и установили там свои посты, зачем тогда нас вывели? Я каждый день буду относиться ко всему этому с подозрением,- а что мы еще потеряем завтра?» - сказал Теван Погосян.