Խծաբերդից հաստատված գերեվարման դեպքեր կան. Սիրանուշ Սահակյան
Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի Խծաբերդ բնակավայրի ուղղությամբ դեկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցած հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով հայկական կողմն ունի գերեվարված զինծառայողներ: Նրանց հարազատները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու համար հանդիպել են իրավաբանների հետ:
«Մենք ստացել ենք դիմումներ, հիմա էլ ստանում ենք, աշխատանքները շարունակվում են: Իսկապես, Խծաբերդից հաստատված գերեվարման դեպքեր կան»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը:
Նա չնշեց, թե կոնկրետ քանի դիմում են ստացել, քանի որ թիվն անընդհատ փոխվում է. «Այս պահին աշխատանքները շարունավում են: Ամեն պահ զրուցում ենք ընտանիքի անդամների հետ: Քիչ առաջ երեքն էր, հիմա անընդմեջ մեծանում է: Աշխատանքներն ավարտելուց հետո կկարողանանք հաստատ նշել, թե քանի գերեվարված անձ կա: Գերեվարվածները զինծառայողներ են»:
Ս. Սահակյանի ներկայացմամբ, պատերազմի սկզբից սկսած՝ սեպտեմբերի 27-ից,  օրվա  կտրվածքով 30-40 հոգի այցելում է իրենց, ընտանիքի անդամներ, սակայն դա չի նշանակում, որ հանդիպման արդյունքներում անպայման գերեվարման իրավական գործընթաց են սկսում, որովհետև ուսումնասիրում են ապացույցները:
«Այն գործերը, որոնցով ներկայացվել են դիմումներ, այս պահին գերազանցում են 70-ը: Սա միայն անհապաղ միջոց կիրառելու դիմումներ են, շուրջ երկու տասնյակ գործերով արդեն հիմնական գանգատներ էլ ենք ներկայացրել»,- նշեց փաստաբանը:
Երեք խումբ անձանց գործերով են դիմում ՄԻԵԴ՝ զինվորական անձիք, որոնք գերեվարվել են մինչև սեպտեմբեի 27-ը, պատերազմի ընթացքում գերեվարված զինվորականներ և քաղաքացիական անձիք:  Ս. Սահակյանը հայտնեց, որ երեկ Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձված անձանց շուրջ կեսն այն գերիներն էին, որոնց իրավունքների պաշտպանության նպատակով իր գործընկեր Արտակ Զեյնալյանի հետ Ադրբեջանի դեմ գանգատներ էին ներկայացրել Եվրոպական դատարանին:
Նա նշեց, որ իրենց գործունեության հիմնական նպատակն է գերեվարման բոլոր դեպքերը փաստաթղթավորվեն ու ապացույցների ճնշման ներքո ստիպել, որպեսզի հաստատվեն անձանց գերեվարումները, ստիպել քաղաքական գործընթացների շրջանակում հնարավորինս արագ վերադարձվեն: Երկրորդ նպատակն է, ներկայացնել, թե ինչ վերաբերմունքի են արժանացել հայ ռազմագերիներն ու քաղաքացիական անձիք, դրանց առնչությամբ ազգային արձագանքը և փոխհատուցումները:
«Մենք պնդել ենք և կիսում ենք այն համոզմունքը, որ ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքը դուրս է եկել միջազգային կանոններից, դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների դրվագներ կան, որոնց առնչությամբ պետք է լինի Ադրբեջանի պատասխանատվությունը»,- նշեց նա:
Այս առնչությամբ, ըստ Ս. Սահակյանի, բավական աշխատանք ունեն անելու, իհարկե, բոլոր հարցերը քննարկելով ու համաձայնեցնելով իրենց վստահորդների հետ:
Ս. Սահակյանը հայտնեց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում բացի իրենց կողմից ներկայացված գանգատներից, մոտավոր 35 անձի գործով ևս դիմում է ուղարկվել:

Сирануш Саакян: в Хцаберде есть подтвержденные случаи пленения
11 декабря, в результате нарушения режима прекращения огня в направлении населенного пункта Хцаберд Гадрутского района Нагорного Карабаха, у армянской стороны есть пленные военнослужащие. Чтобы обратиться в Европейский суд по правам человека, их родственники встретились с адвокатами.
«К нам поступили заявления, и сейчас мы их получаем, работы продолжаются. Действительно, есть подтвержденные случаи пленения в Хцаберде», - сказала корреспонденту Panorama.am адвокат Сирануш Саакян.
Она не назвала точное количество поступивших заявлений, так как число их постоянно меняется.
«В данный момент работы продолжаются. Каждую секунду мы ведем разговоры с членами семей. Раньше было три человека, теперь число непрерывно растет. После завершения работ мы сможем точно сказать, сколько человек попало в плен. Пленные являются военнослужащими".
По словам С. Саакян, с начала войны, 27 сентября, к ним ежедневно приходят по 30-40 человек, членов семей, но это не означает, что по результатам каждой встречи обязательно начинается правовой процесс по факту пленения, поскольку изучаются доказательства.
«На данный момент количество дел по поданным заявлениям превышает 70. Это только заявления о немедленном применении мер. Мы уже подали обоснованные жалобы примерно по двум десяткам дел», - сказала адвокат.
В ЕСПЧ обращаются по трем группам лиц - военнослужащие, взятые в плен до 27 сентября, военнослужащие, захваченные во время войны и гражданские лица. С. Саакян сказала, что половина из тех, кто вчера вернулся из Азербайджана в Армению, были пленными, за права которых она со своим коллегой Артаком Зейналяном подали жалобы против Азербайджана в Европейский суд.
С. Саакян отметила, что основная цель их деятельности - задокументировать все случаи взятия в плен и под тяжестью доказательств добиться подтверждения фактов пленения лиц, и в рамках политических процессов добиться их скорейшего возвращения.
Вторая цель – представить какому обращению подвергаются армянские военнопленные и гражданские лица, добиться отклика народа и компенсации.
«Мы настаиваем и разделяем то убеждение, что обращение с военнопленными выходит за рамки международного права, есть эпизоды жестокого обращения и пыток, в связи с которыми Азербайджан должен нести ответственность», - сказала она.
В связи с этим, по мнению С. Саакян, им, конечно же, предстоит много работы, обсудив все вопросы и согласовав их с доверенными лицами.
С. Саакян сообщила, что помимо жалоб, направленных ими в Еропейский суд по правам человека, были направлены также заявления по делу около 35 человек.