Կատարվել են քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ ՀՀ տեղափոխված 44 գերիների մասնակցությամբ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները կատարել են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ ՀՀ տեղափոխված 44 ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները ներկա են գտնվել 14.12.2020թ. Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված 44 ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց դիմավորմանը «Էրեբունի» օդանավակայում, որից հետո վերջիններիս մասնակցությամբ կատարել են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, մասնավորապես՝ հարցաքննություններ, նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ»,- հայտնում են Քննչական կոմիտեից:

Проведены следственные и другие судебные действия с участием переданных Армении 44 пленных
Сотрудниками Следственного комитета РА были проведены необходимые следственные и другие судебные действия с участием 44 военнопленных и плененных мирных жителей, переданных Республике Армения. Об этом сообщает Отдел информации и связи с общественностью Следственного комитета РА.
«Отдел криминалистики Следственного комитета РА продолжает вести предварительное расследование по уголовному делу, возбужденному по факту агрессивной войны, развязанной и осуществленной военно-политическим руководством Азербайджанской Республики по всей протяженности линии соприкосновения Республики Арцах, международного терроризма, актов грубого нарушения норм международного гуманитарного права в ходе вооруженного конфликта, уголовных приказов, отданных в ходе вооруженного конфликта, по факту использования наемников, в рамках которого ведутся масштабные следственные и другие судебные действия, осуществляемые следственной группой сотрудников Следственного департамента Службы национальной безопасности РА и Следственного комитета РА.
Сотрудники Следственного комитета РА присутствовали на встрече в аэропорту Эребуни 44 военнопленных и плененных мирных жителей, переданных 14.12.2020г. Республике Армения, после чего сотрудниками были проведены необходимые следственные и другие судебные действия, в частности, допросы, был назначен ряд экспертиз», - сообщили в Следственном комитете.