ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը՝ տարածաշրջան այցի արդյունքներով
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Իգոր Պոպով, Ֆրանսիա՝ Ստեֆան Վիսկոնտին և ԱՄՆ՝ Էնդրյու Շոֆեր) տարածաշրջան այցի արդյունքներով հայտարարություն են տարածել։
Ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին և ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը մեկնել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, Երևան`դեկտեմբերի 13-ին և 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է նախագահ Ալիևը և հանդիպել են արտգործնախարար Բայրամովի հետ: Երևանում նրանց ընդունել է վարչապետ Փաշինյանը և հանդիպել են արտգործնախարար Այվազյանի հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի`ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով, Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երևանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը:
Համանախագահները հանդիպել են նաև տարածաշրջանում գործող ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը նույնպես մասնակցում էր բոլոր հանդիպումներին:
Երկու մայրաքաղաքներում էլ կողմերը ներկայացրեցին իրավիճակի գնահատականը և հայտնեցին գալիք տարվա համանախագահների հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքները:
Հաշվի առնելով նոր իրողությունները՝ համանախագահները հաստատեցին իրենց շարունակական նվիրվածությունը՝ կողմերի հետ կառուցողական համագործակցության համար՝ տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու և առկա խնդիրները լուծելու համար:
Համանախագահները պարտավորվել են նաև կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար՝ հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ:
Նշելով զոհերի պատճառ դարձած միջադեպերի մասին վերջերս տարածված հաղորդագրությունները, համանախագահները կողմերին կոչ են արել լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել՝ իրավիճակը կայունացնելու համար՝ իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Համանախագահները Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորել են հնարավորինս արագ ավարտել բոլոր ձերբակալվածների փոխանակումը և արագացնել դիակների հայտնաբերումն ու վերադարձը՝ համաձայնեցնելով ԿԽՄԿ-ի հետ:
Հիշեցնելով Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների՝ Տիրանայում դեկտեմբերի 3-ին կայացած ԵԱՀԿ նախարարական հայտարարությունը, համանախագահները կրկնում են իրենց միասնական դիրքորոշումը` հօգուտ բոլոր հիմնական հարցերի համապարփակ և կայուն կարգավորման: Համանախագահները և կողմերը կարևորել են բորբոքող հռետորաբանության նվազեցումը` առավել դրական միջավայր ստեղծելու համար:
Համանախագահները և կողմերը կարևորել են միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը՝ հակամարտության արդյունքում տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնության խթանման, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության համար:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – выступили с совместным заявлением по итогам визитов в Баку и Ереван. Заявление на английском языке приводится на сайте ОБСЕ.
«Французский сопредседатель Стефан Висконти и американский сопредседатель Эндрю Шофер посетили Баку 12-13 декабря и Ереван 13-14 декабря. В Баку посредников принял президент Азербайджана Ильхам Алиев, они встретились также с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым.
В Ереване их принял премьер-министр Армении Никол Пашинян, посредники провели также встречу с министром иностранных дел РА Ара Айвазяном. Из-за невозможности прибытия российского сопредседателя Игоря Попова Российскую Федерацию в Баку представлял посол России в Азербайджане Михаил Бочарников, а в Ереване – поверенный в делах России в Армении Алексей Синегубов.
Сопредседатели также встретились с представителями МККК и агентств ООН, действующих в регионе. Во всех встречах принимал участие и личный представитель действующего председателя (PRCiO) ОБСЕ Анджей Каспрщик.
В Баку и Ереване стороны представили свою оценку ситуации на местах и представили свои ожидания относительно взаимодействия с сопредседателями в наступающем году. Принимая во внимание новые реалии, сопредседатели подтвердили свою неизменную приверженность конструктивному взаимодействию со сторонами в целях содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и решения нерешенных вопросов. Сопредседатели также обязались представить конкретные предложения по вопросам, поднятым в ходе встреч, для дальнейшего обсуждения между сторонами.
Коснувшись недавних сообщений о приведших к жертвам инцидентах, сопредседатели призвали стороны принять дополнительные меры для стабилизации ситуации – в соответствии со своими обязательствами. Сопредседатели призвали Армению и Азербайджан в координации с МККК как можно скорее завершить обмен всеми удерживаемыми лицами и ускорить идентификацию и передачу останков.
Ссылаясь на заявление министров иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 3 декабря в Тиране, сопредседатели подтверждают свою единую позицию в пользу всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся ключевых вопросов.
Сопредседатели и стороны подчеркнули важность снижения провокационной риторики – для создания более позитивной среды. Сопредседатели и стороны подчеркнули важность взаимодействия с международными организациями для оказания гуманитарной помощи пострадавшему от конфликта населению, а также защиты культурного и религиозного наследия», – говорится в заявлении.