«Հրապարակ». Արցախում իրադարձությունները պայթունավտանգ փուլ են մտել
«Արցախում իրադարձությունները պայթյունավտանգ փուլ են մտել։ Քաղաքական ուժերը քննարկում են ներքաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու ելքերը, որը ստեղծվել է պատերազմի և Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ հանրային վստահության կտրուկ անկման պայմաններում։ Արցախում ստեղծված իրավիճակի համար հավասարապես պատասխանատու են համարում Արայիկ Հարությունյանին, ով Նիկոլ Փաշինյանի հետ է բոլոր որոշումները կայացնում։
Այս փուլում ակտիվ քննարկվում է Արցախի ուժային կառույցների ղեկավարների հրաժարականի հարցը։ Մեզ ասացին, որ մեծ հարցականի տակ է նաև Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման շարունակության հարցը։ Այդուհանդերձ, հիմա քննարկվում է ազգային համաձայնության կառավարություն ձևավորելու հարցը, որտեղ էականորեն նվազելու են Ա. Հարությունյանի լծակերը։
Հարությունյանին անկյուն մղելու, իզգոյացնելու պահանջատերը ՀՅԴ-ականներն են և Վիտալի Բալասանյանը, ինչպես նաև՝ քաղաքացիական նախաձեռնությունները, որոնք բավականին ակտիվ հանդես են գալիս իշխանության մասնակի կամ ամբողջությամբ հեռացման օգտին։
Ըստ որոշ լուրերի, մի քանի օր առաջ հրապարակված հեռախոսային խոսակցությունը, որտեղ Հարությունյանը բողոքում էր, որ 10 օր է՝ խնդրում է զորք ուղարկել, Փաշինյանը չի ուղարկում, Արցախի նախագահի գիտությամբ է տարածվել, որ իրեն ուղղված դժգոհությունների ալիքը մեղմվի»։

«Грапарак»: Ситуация в Арцахе становится взрывоопасной
Политические силы обсуждают пути выхода из внутриполитического кризиса, возникшего в условиях резкого падения доверия к Араику Арутюняну и войны. За создавшуюся в Арцахе ситуацию в равной степени считают ответственным Араик Арутюнян, который принимал все решения вместе с Николом Пашиняноом.
«На данном этапе активно обсуждается вопрос отставки руководителей силовых структур. Нам сообщили, что под большим сомнением также вопрос пребывания Араика Арутюняна на посту президента. Вместе с тем сейчас обсуждается вопрос формирования правительства национального согласия, в котором будут существенно сокращены рычаги А.Арутюняна.
Требование об отставке и изолировании Араика Арутюняна выдвигают АРФД и Виталий Баласанян, а также гражданские инициативы, которые довольно активно выступают за частичное или полное отстранение власти.
По некоторым сведениям, опубликованная несколько дней назад аудиозапись телефонного разговора, в которой Араик Арутюнян жаловался, что уже 10 дней просит направить подкрепление, а Пашинян не отправляет, была распространена с ведома президента Арцаха, чтобы смягчить волну недовольства им», - пишет газета.