«Ժողովուրդ». Ավելորդ արյունահեղություններ պետք չեն. Տարասով
«Հադրութն այլևս դուրս է Հայաստանի վերահսկողությունից։ Սրանք մանր բռնկումներ են, որոնք լուծումներ կստանան ու ոչ մի հետևանք էլ չեն ունենա: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ռուսաստանցի քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը՝ անդրադառնալով նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո տեղի ունեցող գործընթացներին:
Միևնույն ժամանակ մեկնաբանելով հաղթական շքերթի ժամանակ արված Իլհամ Ալիևի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունները, որոնք սպառնում էին նաև ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությանը՝ Տարասովը հայտարարեց, թե Հայաստանի հանդեպ նոր տարածքային հավակնությունների մասին, ամեն դեպքում, խոսք լինել չի կարող:
«Ադրբեջանն իր անունից խոսում է տարածքային հավակնությունների մասին, խոսում է նաև Իրանի պատմության մասին։ Թեհրանը դրան առայժմ չի արձագանքում, բայց առաջիկայում Թեհրանի ուշադրությունը կարող է նաև Բաքվի վրա լինել», – նշեց նա։
Խոսելով Հադրութի դեպքերի մասին՝ ռուսաստանցի քաղաքագետը նկատում է, թե ավելորդ արյունահեղություններ պետք չեն, և նման խնդիրները պետք է լուծումներ ստանան»։

«Жоховурд»: Лишние кровопролития не нужны – Тарасов
«Гадрут отныне находится вне контроля Армении. Это мелкие вспышки, которые будут разрешены и не будут иметь никаких последствий», - такое  мнение высказал в беседе с корреспондентом газеты «Жоховурд» российский политолог Станислав Тарасов, касаясь происходящих после заявления от 9 ноября процессов.
В то же время, комментируя заявления Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана во время парада победы, которые содержали угрозы территориальной целостности Армении, Станислав Тарасов заявил, что о новых территориальных амбициях в отношении Армении в любом случае речи быть не может.
«Азербайджан говорит от своего имени о территориальных амбициях, он говорит также об истории Ирана. Тегеран пока не отвечает на это, но в ближайшем будущем внимание Тегерана может быть направлено на Баку», - сказал он.
Говоря о событиях в Гадруте, российский политолог отметил, что лишние кровопролития не нужны и такие проблемы должны получить решение.