Սկսվում է Sputnik V-ի մատակարարումները Ռուսաստանում լայնածավալ պատվաստումների համար
Biocad-ը սկսել է Sputnik V-ի մատակարարումները կորոնավիրուսի դեմ Ռուսաստանում լայնամասշտաբ պատվաստումներ սկսելու համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, չորեքշաբթի այդ մասին հայտնել են ընկերությունից:
«Կենսատեխնոլոգիական Biocad ընկերությունը սկսել է COVID-19-ի պատվաստանյութերի մատակարարումը Գամալեյի կենտրոնին երկրում լայնամասշտաբ պատվաստումներ սկսելու համար»,- ասվում է Biocad-ի տարածած հայտարարության մեջ:
Ըստ Biocad- ի գործադիր տնօրեն Դմիտրի Մորոզովի, ընկերության ստորաբաժանումներում Sputnik V-ն արտադրելու որոշումն ընդունվել է դեռ սեպտեմբերի սկզբին: «Մենք կարողացանք շատ կարճ ժամանակում պատվաստանյութերի լիարժեք արտադրություն սկսել: Մեր աշխատակիցներից ավելի քան 400-ը ներգրավված են պատվաստանյութերի նախագծերում, և մեր սեփական միջոցներից շուրջ 500 միլիոն ռուբլի արդեն ներդրվել է»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ դեկտեմբերին ընկերությունը նախատեսում է թողարկել պատվաստանյութի 1 միլիոն դեղաչափը և արտադրությունը աստիճանաբար հասցնել ամսական 3-4 միլիոնի:
Biocad-ը ամբողջական ցիկլով դեղագործական ընկերություն է՝ սկսած մոլեկուլների հայտնաբերումից մինչև զանգվածային արտադրություն և վաճառք: Դեղերը նախատեսված են քաղցկեղի և աուտիիմունային հիվանդությունների բուժման համար: Ընկերության արտադրատեսականին բաղկացած է 59 դեղերից, ավելի քան 40 ապրանքատեսակ գտնվում է մշակման փուլում:

Начались поставки Sputnik V для масштабной вакцинации в России
Компания Biocad начала поставки препарата "Спутник V" для масштабной вакцинации от коронавируса в России, сообщили в среду в компании, передает ТАСС.
«Биотехнологическая компания Biocad начала поставлять вакцину от COVID-19 в Центр им. Гамалеи для масштабной вакцинации от коронавируса в стране», - говорится в сообщении.
По словам гендиректора Biocad Дмитрия Морозова, чьи слова привели в пресс-релизе, решение о производстве "Спутника V" на мощностях компании было принято еще в начале сентября. «Нам удалось в очень сжатые сроки развернуть полноценное производство вакцины. В проектах по вакцинам задействовано более 400 наших сотрудников, и инвестировано уже порядка 500 млн рублей собственных средств», - сказал он.
Ранее сообщалось, что уже в декабре компания планирует выпустить 1 млн доз вакцины, а постепенно планирует нарастить объем производства до 3-4 млн доз в месяц.
Biocad - компания полного цикла создания лекарственных препаратов от поиска молекулы до массового производства и маркетинговой поддержки. Препараты предназначены для лечения онкологических и аутоиммунных заболеваний. Портфель компании состоит из 59 препаратов, более 40 наименований находятся в стадии разработки.