Դեկտեմբերի 16-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնի մեկնարկային համերգը։
Փառատոնի հասարակայնության հետ կապերի և մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Ռոզա Գրիգորյանի հայտնում է, որ Բեթհովենի ծննդյան օրը՝ դեկտեմբերի 16-ին, ժամը 19։00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչեն հանճարեղ կոմպոզիտորի թիվ 5 և թիվ 6 («Հովվերգական») սիմֆոնիաները։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնի շրջանակում դեկտեմբերի ընթացքում կկայանա երկու սիմֆոնիկ և երկու կամերային համերգ։ Դեկտեմբերի 17-ին, ժամը 19։00 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ունկնդիրը հնարավորություն կունենա լսելու Բեթհովենի թիվ 1 և թիվ 4 սիմֆոնիաները։
Համերգները կղեկավարի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
«Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնը կազմակերպում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնը հարգանքի տուրք է մատուցում հանճարեղ կոմպոզիտորի ժառանգությանը, որը կերտվել էր խավարի դեմ իր հավերժական պայքարի համատեքստում:

«Паломничество к Бетховену»: Симфонические и камерные концерты
16 декабря в Концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится концерт-открытие фестиваля «Паломничество к Бетховену».
Как сообщает руководитель отдела по связям с общественностью и маркетингу фестиваля Роза Григорян, в день рождения Бетховена, 16 декабря, в 19:00 в Концертном зале им. Арама Хачатуряна в исполнении Национального филармонического оркестра Армении прозвучат симфонии гениального композитора N 5 и N 6 («Пасторальная»).
В рамках фестиваля «Паломничество к Бетховену» в декабре состоятся два симфонических и два камерных концерта Национального филармонического оркестра Армении. В 19:00 17 декабря в Концертном зале им. Арама Хачатуряна слушатель получит возможность послушать Симфонии Бетховена №1 и №4.
Концертами будет руководить художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян.
Фестиваль «Паломничество к Бетховену» организован Национальным филармоническим оркестром Армении при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Фестиваль отдаст дань уважения наследию гениального композитора, которое было создано в контексте его вечной борьбы с тьмой.