Human Rights Watch. Ադրբեջանի հարձակումը Ղազանչեցոց եկեղեցու վրա հնարավոր ռազմական հանցագործություն է
14:06 16/12/2020
Human Rights Watch կազմակերպությունը հետաքննել է ադրբեջանական զինուժի կողմից Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու վրա հարձակումը 2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին։
Նշվում է, որ եկեղեցու վրա երկու առանձին հարձակումները ենթադրում են, որ եկեղեցին, որը մշակութային նշանակություն ունեցող քաղաքացիական օբյեկտ էր, դիտավորյալ թիրախ է դարձել։
Տեղում Human Rights Watch-ի կողմից հավաքված զենքի մնացորդները հաստատում են ուղղորդված զինամթերքի օգտագործումը, չնայած Ալիևի հայտարարությանը, որ եկեղեցին կարող էր թիրախավորվել միայն սխալմամբ և «ռազմական թիրախների մեջ չէր»:
«Եկեղեցու վրա երկու հարվածները, երկրորդը, երբ լրագրողները և այլ քաղաքացիական անձինք հավաքվել էին տեղում, երևում են դիտավորյալ արված։ Այս հարձակումները պետք է անաչառ հետաքննվեն, և պատասխանատուները՝ պատասխանատվության ենթարկվեն», - ասում է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը:
Ասվում է, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը սկսեց օդային և ցամաքային հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքով։ Մարտերը շարունակվեցին մինչ նոյեմբերի 10-ը, երբ Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հայտարարություն ընդունեցին՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին:
HRW-ն նշում է՝ տաճարը, որը կառուցվել է 19-րդ դարում և հայկական եկեղեցու համար կարևոր շենք էր, հոկտեմբերի 8-ի ցերեկը հարձակման ենթարկվեց երկու անգամ: Առաջին հարձակման ժամանակ ոչ ոք չէր տուժել, իսկ երկրորդ հարձակման ժամանակ ռուսական լրատվամիջոցների երեք լրագրողներ էին վիրավորվել:
Human Rights Watch-ը զրուցել է նաև չորս քաղաքացիական անձանց հետ, որոնք եկեղեցում կամ նրա անմիջական հարևանությամբ են եղել հարձակումների ժամանակ, այդ թվում՝ վիրավորված երկու անձանց:
Human Rights Watch-ի հետազոտողը ուսումնասիրել է եկեղեցուն հասցված վնասը և զինամթերքից մնացորդներ հավաքել: Կազմակերպությունը չի կարողացել նույնականացնել յուրաքանչյուր հարձակման ժամանակ օգտագործված զինամթերքը, բայց գտել է զինամթերքի հետևանքով մնացորդներ, որոնք կարող էին ճշգրիտ ուղղվել դեպի որոշակի թիրախ և արձակվելուց հետո շտկումներ կատարել դրա թռիչքային ուղու վրա:
Human Rights Watch-ը գրում է՝ բազմաթիվ գործոններ ցույց են տալիս, որ երկու հարձակումներն էլ ուղղված են եղել եկեղեցուն: Հայտնաբերված մնացորդները ցույց են տալիս, որ օգտագործված զենքերն ունակ են ուղղված լինել որոշակի թիրախի: Երկու հարվածները հասցվել են եկեղեցու տանիքի նույն հատվածին, այսինքն՝ հարվածի կետի միջև եղել է ոչ ավելի, քան երկու մետր տարբերություն :
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքը, որը հայտնի է նաև որպես պատերազմի օրենքներ, պատերազմող կողմերից պահանջում է տարբերակել քաղաքացիական օբյեկտները և ռազմականները: Քաղաքացիական օբյեկտների դեմ ուղղված հարձակումները, որոնք չեն օգտագործվում թշնամական գործողություններ կատարելու համար կամ այլապես ռազմական թիրախներ չեն, արգելվում են և կարող են հանդիսանալ ռազմական հանցագործություն:
Պատերազմող կողմերից պահանջվում է նաև հարգել մշակութային ժառանգությունը, և պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել կրոնական և պատմական հուշարձաններին նվիրված շենքերին վնաս հասցնելուն:
Հանցավոր դիտավորությամբ կատարված պատերազմի օրենքների լուրջ խախտումները՝ դիտավորյալ կամ անխոհեմաբար, ռազմական հանցագործություններ են: Կառավարությունները պարտավոր են հետաքննել իրենց տարածքում իրենց զինված ուժերի կամ ուժերի անդամների կողմից ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ մեղադրանքները և արդարացիորեն դատապարտել մեղավորներին»,- ասում է HRW-ն:
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 15-ին նախագահ Ալիևն ասել էր՝ Ադրբեջանը պետք է հետաքննություն կատարի այդ հարձակման վերաբերյալ, որն անելու համար պետք է «այնտեղ լինել»։
«Արդեն ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ Ադրբեջանը վերահսկում է  Շուշին, և կառավարությունը պետք է ժամանակ չկորցնի հարձակումները հետաքննելու և պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկելու համար», - ասել է  Ուիլյամսոնը:

Azerbaijani forces attacked a church in the city of Shushi on October 8, 2020 during the Nagorno-Karabakh hostilities, in what appears to be a deliberate targeting in violation of the laws of war, Human Rights Watch (HRW) said on Wednesday..
Two separate attacks, hours apart, on the Ghazanchetsots Cathedral on October 8 in the town of Shushi, also known as Shusha, suggest that the church, a civilian object with cultural significance, was an intentional target despite the absence of evidence that it was used for military purposes. Remnants of the weapon Human Rights Watch collected at the site corroborate the use of guided munitions. President Ilham Aliyev said that the church could have been targeted only by mistake and was “not among military targets.”
“The two strikes on the church, the second one while journalists and other civilians had gathered at the site, appear to be deliberate,” said Hugh Williamson, Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. “These attacks should be impartially investigated and those responsible held to account.”
On September 27, Azerbaijan began air and ground attacks across Nagorno-Karabakh, an escalation in the conflict between Azerbaijan and Armenia and the local authorities in Nagorno-Karabakh. Fighting continued until November 10, when Armenia, Azerbaijan, and Russia concluded an agreement to end the hostilities.
Shushi is approximately 10 kilometers from Nagorno-Karabakh’s largest city, Stepanakert. Several attacks on Shushi were reported in the first days of fighting. By early October, many of its residents had fled, though some civilians remained, including men, women, and children.
The Cathedral, constructed in the 19th century and an important building for the Armenian church, was attacked twice in the afternoon on October 8. No one was injured or killed in the first strike as the civilians in the church at the time were sheltering in its basement, but three journalists for Russian outlets were injured in the second strike. Reports of the first attack were posted on social media channels beginning around 12:30 p.m.
Human Rights Watch spoke to four civilians who were at the church or in its immediate vicinity during one or both attacks, including two injured in the second attack.
A Human Rights Watch researcher examined the damage to the church and collected remnants from munitions. Human Rights Watch was not able to identify the munitions used in each attack but found remnants consistent with munitions capable of being accurately directed at a specific target and making corrections to its flightpath after release. Some of the remnants Human Rights Watch found and documented matched those circulated on social media following the first attack. However, photos of other remnants do not appear to have been posted elsewhere. No remnants found match any publicly documented air-to-ground weapons.
The Azerbaijani government has denied intentionally striking the church, instead asserting without evidence that the church was attacked by Armenian forces as a “provocation” or that it may have been mistakenly struck by Azerbaijani artillery.
However, multiple factors indicate that both attacks were directed at the church. The remnants found indicate that the weapons used were capable of being directed at a specific target. The two strikes struck the same part of the church roof, with no more than two meters difference between the point of impact. This substantially reduces the possibility that less precise weapons were used, given their inability to achieve such a high degree of accuracy over two strikes. Additionally, Human Rights Watch is not aware of any additional reports of strikes in Shushi around the church at the time of these attacks, suggesting that each attack was a single strike.
International humanitarian law, also known as the laws of war, requires warring parties to distinguish between civilian objects and military objectives at all times. Attacks directed at civilian objects that are not used to commit hostile acts or are otherwise not military objectives are prohibited and may constitute a war crime. Warring parties are also required to respect cultural property and special care must be taken to avoid damage to buildings dedicated to religion and historic monuments. They must not be attacked unless imperatively required by military necessity.
Serious violations of the laws of war committed with criminal intent – deliberately or recklessly – are war crimes. Governments have a duty to investigate allegations of war crimes by members of their armed forces or forces on their territory and to fairly prosecute those found responsible.
On October 15, President Aliyev said that Azerbaijan would need to investigate the attack. On November 9, BBC published an interview with Aliyev, who said in response to a question about the result of the investigation: “In order to investigate it, we have to be there to investigate.”
“It has been over a month since Azerbaijan has retaken control of Shushi and the government needs to waste no time in investigating the attacks and holding those responsible to account,” Williamson said. “Attacks such as these serve no military purpose and all parties should ensure these kinds of attacks are punished and otherwise prevented.”