Փաստաբան. Վերաքննիչ դատարանը վերացրեց Միքայել Մինասյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորումը
«Վերաքննիչ դատարանը քիչ առաջ վերացրեց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորումը։
Շուրջ մեկուկես տարի ձգվող այս քաղաքական-քրեական գործում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձն արդեն չորրորդ անգամ մատնվում է անհաջողության իր բաղձալի նպատակին հասնելու ճանապահին։
Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանը Միքայել Մինասյանի նկատմամբ գործ կարելու իր ջանքերի տասը տոկոսն ուղղեր մեր օր օրի փոքրացող հայրենիքի առջև ծառացած արհավիրքները կանխելուն, մեր բոլորիս վիճակն այսօր այդքան ողբալի չէր լինի»։

The Court of Appeals in Yerevan has overturned a lower court ruling to arrest former Armenian Ambassador to the Vatican Mikayel Minasyan, his lawyer Mihran Poghosyan said on Wednesday.
“In this politically motivated criminal case protracted for around a year, the person holding the Armenian prime minister’s post has failed to achieve his desired goal for the fourth time already,” the lawyer wrote on Facebook.
“Regrettably, if Nikol Pashinyan had directed at least 10 percent of his efforts to fabricate a case against Mikayel Minasyan to prevent the threats facing the homeland, we would not find ourselves in such a deplorable situation now,” he added.