Մի պարզ հարցի մինչև հիմա իշխանությունը չի պատասխանել՝ որքան անհետ կորած մարդ կա. Տիգրան Աբրահամյան
Նոյեմբերի 9-ից հետո, երբ իրավիճակն անհամեմատ հանգիստ է եղել և անգամ զինվորներն են հնարավորություն ստացել կարճատև արձակուրդ ստանալ, ենթադրվում է, որ զորամասերում, զինկոմիսարիատներում մահվան դեպքերի, անհետ կորածների, վիրավորների մասով արդեն որոշակի տեղեկատվություն ստացվել է և փոխանցվել է ՊՆ, կառավարություն։
Պարզ ասած, արդեն հստակ է, թե ովքեր շարքում չեն։
Վիրավորների թիվն ակնհայտորեն կա, դժվար չէր այս ընթացքում ճշտելը, գերիներինը դեռ ճշտվում է, որովհետև Ադրբեջանը ոչ բոլորի գերեվարված լինելն է հաստատում։
Զոհվածների թիվը իշխանությունը տարբեր պատճառներով ամբողջական չի հրապարակում, սակայն ներսում ճշգրտված/ճշգրտվող թվերը կան։
Իսկ շարքում չգտնվող ու վերևում թվարկածս կատեգորիայի մեջ չմտնողներն անհետ կորածներն են, որոնց թիվը բնականաբար կա, սակայն իշխանությունը հետևողականորեն թաքցնում է։
Թե մինչև երբ է իշխանությունը փախնելու պատասխանատվությունից և համատարած կեղծիքների գնալու՝ ստույգ չգիտեմ, բայց որ այսպես շարունակվել չի կարող՝ արդեն բոլորին է ակնհայտ»։
Մի պարզ հարցի մինչև հիմա իշխանությունը չի պատասխանել՝ որքան անհետ կորած մարդ կա։ Նոյեմբերի 9-ից հետո, երբ իրավիճակն...

Тигран Абрамян: Правительство до сих пор не ответило на один простой вопрос: сколько у нас пропавших без вести?
Руководитель аналитического центра "Энакет" («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян пишет:
«Правительство до сих пор не ответило на один простой вопрос: сколько у нас пропавших без вести людей?»
После 9 ноября, когда обстановка была сравнительно спокойной - даже солдаты получиливозможность взять короткий отпуск - предполагается, что некоторая информация о погибших, пропавших без вести и раненых уже была получена воинскими частями, военными комиссариатами и передана в Минобороны и правительство.
Проще говоря, уже было понятно, кто выбыл из строя.
Число раненых очевидно есть, выяснить это не составило труда, число пленных до сих пор уточняется, потому что Азербайджан не подтверждает факт взятия плен по всем лицам.
Правительство не публикует общее количество жертв по разным причинам, однако внутри есть уточненные/уточняемые цифры.
А те, кто не находятся в строю и не попадают в вышеупомянутую категорию, — это пропавшие без вести, число которых, естественно, существует, но правительство последовательно скрывает его.
Как долго правительство будет уходить от ответственности и идти на повсеместные фальсификации, -я точно не знаю, но уже всем очевидно, что так продолжаться не может».