«Ստում է Նիկոլ Փաշինյանը, որովհետև ինքը մարտադաշտում չի եղել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանը՝ Աշոտ Երկաթը՝ պատասխանելով հարցին, որ Փաշինյանն ասում է՝ եթե չստորագրեր նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը, մի քանի հազար զինվոր մնում էր մարտադաշտում:
Խոսելով արդեն Կապանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, մասնավորապես՝ վաղը ժամը 17:00-ին թշնամուն պետք է հանձնվի կարևոր հենակետները, նա նշեց.
«1991 թվականի ապրիլին Կապանի օդանավակայանի դիմաց գյուղեր են եղել, մաքրել ենք այնտեղից ազերիներին: Այդ նույն տարածքը, չգիտեմ Նիկոլ Փաշինյանը ինչ է ստորագրել, այսօր ուզում են հետ հանձնել Ադրբեջանին: Սյունիքին սպասվում է այն, ինչ ունեցել ենք 1990-ականներին, այսինքն՝ թշնամին այսօր նորից գալիս է չոքելու մեր բկին: Ազգովի պետք է ոտքի կանգնենք, հեռացնենք Նիկոլին, ձևավորենք ճիշտ պաշտպանություն»:
Նա նշեց, որ Փաշինյանը պարտավոր է հեռանալ, ենթարկվել ժողովրդական դատաստանի. «Համապատասխան մարմինները պետք է զբաղվեն Նիկոլով»:
Ա. Մինասյանի խոսքով, ճիշտ քայլերով երկիրը պետք է հանել այս վիճակից:
Հրամանատարն ասաց, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունից 180 ոտք է մտնում ԱԺ, բայց 10 գլուխ չի մտնում. «Իրավունք ունեմ նման բան ասել, որովհետև տեսնում եմ իրենց վարքագիծը, իրենց ընդունած որոշումները: Նիկոլն առանց իր ՔՊ-ի ներկայացուցիչների չէր կարող որոշում կայացներ: Մեղքի բաժին ունեն նաև նրանք»:
Ինչ վերաբերում է պատերազմից հետո իր նկատմամբ քրեական հետապնդումներին, Աշոտ Մինասյանն ասաց, որ ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ հերթական մուտիլովկան է:
«Կներեք, ռուսերեն բառ եմ օգտագործում, պղտոր ջրում ձուկ որսալ»,- իր խոսքը մեկնաբանեց լեգենդար հրամանատարը:

Ашот Еркат: Враг снова приставит нож к нашему горлу
«Никол Пашинян лжет, потому что его не было на поле боя», - заявил журналистам легендарный командир отряда «Сисакан» Ашот Минасян -Ашот Еркат (в переводе с армянского -Ашот Железный -прим.ред.), отвечая на вопрос: Пашинян говорит, что, если бы он не подписал соглашение от 9 ноября, несколько тысяч солдат не вернулись бы с поля боя.
Говоря уже о происходящих в Капане процессах, в частности, завтра в 17:00 противнику должны сдать важные позиции, он отметил:
«В апреле 1991 года перед аэропортом Капана были села, оттуда мы вычистили азербайджанцев. Эту же территорию (я не знаю, что подписал Никол Пашинян) сегодня хотят вернуть Азербайджану. Сюник ждет то, что было в 90-е годы, то есть — сегодня враг снова приставит нож к нашему горлу. Мы должны подняться на ноги всем народом, убрать Никола и сформировать правильную оборону».
Он отметил, что Пашинян обязан уйти, подчиниться народному приговору: «Соответствующие органы должны заняться Николом».
По мнению А. Минасяна, страну необходимо вывести из этой ситуации правильными шагами.
Командир сказал, что из фракции «Мой шаг» в НС входят 180 ног, но даже 10 голов не входят: «Я имею право так говорить, потому что вижу их поведение, принятые ими решения. Никол не смог бы принять решение без представителей фракции «Гражданский Договор». У них есть своя доля вины».
Что касается уголовного преследования против него после войны, Ашот Минасян сказал, что это очередная мутиловка (сленг. -конфликт, наезд -прим.ред.) в отношение оппозиционных сил.
«Извините, я использую русское слово, чтобы «ловить рыбу в мутной воде»», - прокомментировал свои слова легендарный командир.