Վաղը՝ մինչ 17.00-ն, Կապանի շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն. Քաղաքապետ
Վաղը՝ մինչև 17.00-ն, Կապանի շահեկան դիրքերը հանձնվում են թշնամուն, տեղեկատվությունն Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատել է Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը:
«Լուրը ճիշտ է: Դա մեզ համար ցավալի հրահանգ էր: Մեր շահեկան դիրքները, որոնք զբաղեցրել էինք մինչև նոյեմբերի 9-ը՝ ապահովելով Կապանի համար անվտանգության գոտի, այսօր առավոտ արդեն հրահագնվել է, որ վաղը մինչև 17.00-ն պետք է լքենք, հետ նահանջենք ընդհանուր սահմանագծով», - հայտնել է քաղաքապետը։
Հարցին՝ դա նախատեսվո՞ւմ էր ստորագրված եռակողմ հայտարարությունով, Փարսյանը պատասխանել է, որ դրանում որևէ խոսք Զանգելանի կամ Կուբաթլուի շրջանների վերաբերյալ չի տեսել:
«Մեր հարակից շրջանը Զանգելանի շրջանն է, Գորիսի հարակից շրջանը Կուբաթլուի շրջանն է: Այդ համաձայնագրի մեջ Կուբաթլուի և Զանգելանի շրջանների վրաբերյալ որևէ բան չկա»:
Կապանի քաղաքապետը նաև ընդգծել է՝ բազմիցս ասել է, որ առանց իրենց՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինքնուրույն որոշումներ չկայացնեն.
«Չարեցին: Ես սրանից էի վախենում, դրա համար էի էդքան բարձրաձայնում անվտանգության հարցը»:
Նա նշել է, որ Կապանում այս պահին լարված իրավիճակ է՝ քաղաքացիներն ակցիա են իրականացնում, և ավելացրել՝ կարող են համարել, որ ինքն արդեն միացել է ցուցարարներին:

Advantageous positions in Armenia's Kapan to be handed over to Azerbaijan, mayor confirms
Advantageous defense positions of the town of Kapan in Armenia’s Syunik Province will be handed over to Azerbaijan by 5 p.m. Friday, Kapan Mayor Gevorg Parsyan confirmed to Aysor.am on Thursday.
“It is correct information. It is a painful order for us. Today in the morning we were ordered to leave by tomorrow 5 p.m. our favorable positions we were holding by November 9 ensuring security zone for Kapan,” he said, adding that they have been ordered to retreat along the borderline.
Asked whether it has been envisaged by the signed trilateral statement, Parsyan said he has not seen anything about Zangelan and Kubatlu regions in it.
“The territory near us is Zangelan, the territory near Goris is Kubatlu. This agreement makes no mention of Kubatlu and Zangelan regions,” he said.
The mayor stressed that he has repeatedly warned against making any decisions without local self-governmental bodies’ involvement.
“They did not listen. I was afraid of it. That’s why I was raising the security issue so many times,” he stressed.
He said that the situation in Kapan is tense now and protests are being held in the town, adding that he has joined demonstrators too.