Թաթոյան․ Ադրբեջանցի զինվորականների մոտ եղած քարտեզներում ՀՀ զգալի մասը ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի պատմական տարածք
09:21 18/12/2020
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքի էջում գրել է․ «Սրանք քարտեզներ են, որոնք իրենց մոտ հատուկ գրքույկներում ունենում են ադրբեջանցի զինվորականները: Այս քարտեզներում Հայաստանի Հանրապետության զգալի մասը ներկայացվում է՝ որպես Ադրբեջանի պատմական տարածք: Դրանք Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է մշտադիտարկումների ընթացքում:
Այդ քարտեզներին ուղեկցում են իրականությանն ակնհայտորեն չհամապատասխանող տեքստեր, որոնք անմիջականորեն դրված են ադրբեջանական իշխանության մարմինների կազմակերպված հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի թեզերի հիմքում: Ընդ որում, հենց այդ տեքստերն ուղեկցվում են հայերի նկատմամբ խորքային ատելություն բորբոքող, ոգեշնչող արտահայտություններով. «այս երկիրը իմն է, քոնն է, մերն է», «պատվարժան քաղաքացին չպետք է հանդուրժի խորհրդանիշների պղծում», «խորհրդանիշները պետք է պահպանվեն այնպես, ինչպես երկրի նամուսը, հարգանքն ու պատիվը», «բոլոր խորհրդանիշները սուրբ են» և այլ ձևակերպումներ:
Օրինակ՝ այդպիսի տեքստերից մեկով նշվում է. «Երբ Ռուսական կայսրությունը փլուզվեց, Ադրբեջանի տարածքը 130 հազար կմ. քառակուսի էր, 1918-1920 թթ. Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության տարածքը 114 հազար կմ քառակուսի էր: ԽՍՀՄ շրջանում Ռուսաստանին (Դերբենդի Խանություն, 7 հազար կմ քառակուսի), հայերին (մինչև 1923 թ. Զանգեզուրի, Եղեգնաձորի, Սևանի, Դիլիջանի շրջանները, սահմանամերձ գյուղերը, 1946 թ. 40  կմ քառակուսի, 1969 թ. Թովուզից 7.6 կմ քառակուսի, Ղազախից մոտավորապես 50 կմ քառակուսի) 10.9 հազար կմ քառակուսի է տրվել: Վրաստանին 9.5 հազար կմ քառակուսի է տրվել, այսինքն տարբեր ժամանակներում 27,4 հազար կմ քառակուսի: Մեզ մնացած 86.6 հազար կմ քառակուսուց 13.110 կմ քառակուսին դեռ օկուպացված է:»:
Այս ամենն ուղիղ առնչվում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությանը, քանի որ վերաբերում է Հայաստանի ողջ բնակչության, հայ ժողովրդի կյանքի, սեփականության ու մյուս բոլոր իրավունքների երաշխավորմանը, խոշտանգումներից ու անմարդկային վերաբերմունքից նրանց պաշտպանությանը:
Հենց նման եղանակներով կազմակերպված քարոզչությունն է տարիների ընթացքում Ադրբեջանում ձևավորել հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության հիմքով ատելության ու թշնամանքի քարոզի ինստիտուցինոնալ համակարգ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի քննությունը ցույց է տալիս, որ սրանք են այն գլխավոր պատճառների թվում, որ ադրբեջանական զինված ուժերը 2016 թվականի ապրիլին, 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին պատերազմների ընթացքում ու այլ ժամանակահատվածներում կատարել են ու մինչ օրս շարունակում են կատարել պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ ու դաժանություններ (գլխատումներ, գնդակահարություններ, խոշտանգումներ և այլ):
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փորձագետների կողմից նշված դաժանությունների տեսանյութերի մասնագիտական հետազոտությունը հաստատում է, որ ադրբեջանցի զինվորականները հայկական կողմի զինվորներին կամ քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս կամ նրանց սպանելիս, զոհվածների մարմինների տարբեր մասեր կտրելիս, որպես ոգեշնչման աղբյուր, օգտագործում են արտահայտություններ, որոնք բխում են հենց նշված քարոզչության թեզերից:
Այս ամենն ամրագրված է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած իրական ու կոնկրետ ապացույցներով:
Ակնհայտ է, որ այս մարտահրավերների պայմաններում մեզ առավել, քան երբևէ անհրաժեշտ է համախմբվածություն ու համերաշխություն, հարգանք միմյանց նկատմամբ ու մեր երկրի ներսում լարվածության տանող որևէ տեսակի զարգացման բացառում՝ հանուն մեզնից յուրաքանչյուրի, մեր ողջ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության:
Միջազգային համաշխարհային հանրությունն ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցները պետք է վճռական քայլերով նպաստեն՝ հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության հիմքով ատելության ու թշնամանքի դատապարտելի քարոզչությունը կանխելուն, որ իրականացվում է իրականությանը բացահայտ չհամապատասխանող տեղեկությունների օգտագործմամբ: Նրանք պետք է ապացուցեն, որ տեր են իրենց կոչմանն ու առաքելությանը, որ դեռ շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց իսկ սահմանած միջազգային կանոններին:
Այս ամենը՝ համապատասխան վերլուծությամբ, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում կամփոփվի և կուղարկվի միջազգային մարմիններին, ինչպես նաև, իհարկե, կտրամադրվի նաև Հայաստանի համապատասխան կառույցներին»:

Татоян: На картах азербайджанских военных большая часть Армении представлена как историческая территория Азербайджана
Защитник прав человека (Омбудсмен) РА Арман Татоян на своей странице в соцсети Facebook пишет: «Это карты, которые есть у каждого азербайджанского военного в специальных буклетах. На этих картах большая часть Республики Армения представлена как историческая территория Азербайджана. Сотрудники офиса Защитника прав человека Армении зафиксировали это в ходе мониторинга.
Эти карты сопровождаются явно не соответствующими действительности текстами, которые непосредственно лежат в основах тезисов пропаганды армяноненавистничества и вражды, организованной азербайджанскими властями. Более того, именно эти тексты сопровождаются воодушевляющими речами, разжигающими глубокую ненависть по отношению к армянам: «эта страна моя, твоя, наша», «достопочтенный гражданин не должен терпеть осквернения символов», «символы должны сохраняться так же, как честь, уважение и достоинство страны», «все символы священны» и другие формулировки.
Например, в одном из таких текстов говорится: «Когда распалась Российская империя, территория Азербайджана составляла 130 тысяч кв. км, в 1918-1920 гг. территория Азербайджанской Демократической Республики составляла 114 тысяч квадратных километров. Во времена СССР было отдано 10,9 тыс. кв. км: России (Дербентское Ханство, 7 тыс. кв. км), армянам (до 1923 г.- Зангезурская, Ехегнадзорская, Севанская, Дилижанская области, приграничные села, в 1946 г. -40 кв. км, в 1969 г. -7,6 кв. км от Товуза, около 50 кв. км от Газаха). Грузии было отдано 9,5 тысячи квадратных километров, то есть в разное время было отдано 27,4 тысячи квадратных километров. Из оставшихся у нас 86,6 тысяч квадратных километров, 13 110 квадратных километров все еще оккупированы».
Все это напрямую связано с компетенцией Защитника прав человека Армении, так как касается гарантии права всего населения Армении, на жизнь, собственность и всех других прав армянского народа, их защиты от пыток и бесчеловечного обращения.
Именно пропаганда, организованная таким образом, за долгие годы сформировала в Азербайджане институциональную систему ненависти и вражды по этническому признаку к армянам.
Расследование омбудсмена показывает, что это в числе основных причин, по которым Вооруженные силы Азербайджана совершали и продолжают совершать военные преступления и зверства и преступления, направленные против человечности (обезглавливание, расстрелы, пытки и т. д.), в апреле 2016 года, сентябре-ноябре 2020 года и в другие периоды.
Экспертиза видеоматериалов зверств, о которых сообщили эксперты Офиса Защитника прав человека Армении подтверждает, что азербайджанские военнослужащие, пытая или убивая армянских солдат или мирных жителей, отрезая различные части тел убитых, в качестве источника вдохновения используют выражения, заимствованные из указанных пропагандистских тезисов.
Все это подтверждается реальными и конкретными доказательствами, полученными Защитником прав человека Армении.
Очевидно, что в условиях этих вызовов нам, как никогда прежде, необходимы единение и солидарность, уважение друг к другу и исключение любого вида развития, которое ведет к эскалации напряженности внутри нашей страны, ради каждого из нас и защиты прав всего нашего народа.
Международное сообщество, и особенно международные организации, уполномоченные защищать права человека, должны принять решительные шаги для предотвращения предосудительной пропаганды ненависти и вражды по отношению к армянам по признаку этнической принадлежности, которая осуществляется с использованием очевидно несоответствующей действительности информации.
Они должны доказать, что верны своему призванию и миссии, что они по-прежнему придерживаются установленных ими международных правил.
Все это с соответствующим анализом будет обобщено в аппарате Защитника прав человека Армении и направлено в международные органы, а также, конечно, будет передано в соответствующие структуры Армении».