Moderna ընկերությունը ստիպված է եղել ոչնչացնել կորոնավիրուսի պատվաստանյութի 400,000 չափաբաժին`արտադրության խնդրի պատճառով:
Նշվում է, որ «ֆիլտրման» հետ կապված խնդիրն առաջացել էր արտադրության վերջին փուլերում: Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, Բլումբերգին ասել է ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի խորհրդականին։
Ընկերության ներկայացուցիչ Ռեյ Ջորդանի խոսքերով, Moderna-ն այս ամիս դեռ կկարողանա արտադրել պլանավորված 20 միլիոն դոզան և 85-ից 100 միլիոն դոզա ԱՄՆ-ի համար՝ 2021-ի առաջին եռամսյակում:
Նշենք, որ այժմ ԱՄՆ Սննդի և դեղորայքի գործակալության (FDA) փորձագետները, դիտարկում են Moderna պատվաստանյութի կիրառումը։ Moderna-ն ԱՄՆ-ում կարող է դառնալ COVID-19 երկրորդ պատվաստանյութը՝ Pfizer-BioNTech COVID-19-ի պատվաստանյութից հետո։

Компания Moderna была вынуждена уничтожить 400 тысяч доз вакцины от коронавируса из-за проблемы, возникшей при производстве.
Отмечается, что проблема с «фильтрацией» возникла на финальных стадиях производства. Об этом агентству Блумберг заявил советник администрации действующего президента США Дональда Трампа, передает РИА НОВОСТИ.
По словам представителя компании Рэя Джордана, Moderna по-прежнему сможет произвести запланированные 20 миллионов доз в этом месяце и от 85 до 100 миллионов доз для США в первом квартале 2021 года.
Стоит отметить, что сейчас эксперты Управления по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) рассматривают возможность использования вакцины Moderna. Moderna может стать второй вакциной против COVID-19 в США после вакцины Pfizer-BioNTech COVID-19.