ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է՝ ռուս խաղաղապահներն ուղեկցել են ՀՀ տարածքից ԼՂ-ի իրենց տները վերադարձած փախստականների հերթական խմբին։
Նշվում է, որ ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է տեղափոխվել 470 մարդ:
«Ավտոբուսներին ուղեկցում էին Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի և ռազմական ոստիկանության պարեկները: Ռուս խաղաղապահներն իրավիճակի շուրջօրյա մշտադիտարկում են անցկացնում և վերահսկում են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը քսաներեք դիտակետերում»,- ասվում է տարածված հաղորդագրությունում։
Նշվում է նաև, որ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձը իրենց մշտական բնակության վայրեր, տրամադրում են մարդասիրական օգնություն և վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 42 հազար փախստականներ արդեն վերադարձել են Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրենց մշտական բնակության վայրեր:

Russian peacekeepers have escorted buses with refugees who are returning to their homes in Nagorno-Karabakh (Artsakh) from the territory of the Republic of Armenia.
470 people have been delivered from Yerevan to Stepanakert by buses. The buses were accompanied by patrols of the Russian peacekeeping contingent and military police, the Russian Defense Ministry reported on Saturday.
Russian peacekeepers conduct round-the-clock monitoring of the situation at twenty-three observation posts.
They provide the security of the return of the citizens to their places of permanent residence, the humanitarian aid, the restoration of civil infrastructure facilities, the ministry said.
In total, more than 42,000 refugees have already returned to their places of permanent residence in Nagorno-Karabakh.