Արցախում հոկտմբերի 1-ից առ այսօր կորոնավիրուսային վարակ է հաստատվել 1130 մարդու մոտ
Կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից  շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները:
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից հոկտմբերի 1-ից առ այսօր թեստավորման նպատակով 2585 նմուշառում է իրականացվել: Նոր կորոնավիրուսային վարակը հաստատվել է 1130 մարդու մոտ: Ներկայումս օրական միջինը 60-70 թեսթ է իրականացվում:
Լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով դրական հաստատված դեպքերից թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստացել տնային, իսկ ծանր ձևերը ստացիոնար պայմաններում:
Հոկտմեբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 21-ը  Հանրապետական բժշկական կենտրոնում  կորոնավիրուսային հիվանդությամբ  ստացիոնար բուժում են ստացել 232 հիվանդ, ապաքինվել են  129 քաղաքացի: Ներկայումս բուժում է ստանում 60 հիվանդ: Գրանցվել է մահվան  30 դեպք, որոնք հիմնականում տարեցներ են, ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել քրոնիկ ուղեկցող հիվանդության և պոլիօրգանային անբավարարության պատճառով։ «Արևիկ» բուժմիավորման  ինֆեկցիոն բաժանմունքում  բուժում է ստացել 51 հիվանդ,   որից 48-ը դուրս է գրվել լավացումով, իսկ 3-ը` առողջական վիճակի վատացման պատճառով տեղափոխվել են Հանրապետական բժշկական կենտրոն:
«Արևիկ» բուժմիավորման  ինֆեկցիոն մասնաշենքի  տարածքում տեղադրվել է շարժական ֆլյուրոգրաֆ  սարք, որը հնարավարություն է ընձեռել  ճիշտ կազմակերպել կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) հիվանդների շարժը:
«Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից  կատարվել են ախտահանման աշխատանքներ հաստատված  օջախներում, սննդի օբյեկտներում, դպրոցներում և մանկապարտեզներում:

С 1 октября текущего года в Арцахе (НКР) для тестирования на COVID-19 проведено 2 585 заборов образцов. Коронавирус был диагностирован у 1130 человек. В настоящее время в сутки проводится 60-70 тестов. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
Специалисты ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” в Арцахе принимают противоэпидемические меры по предотвращению распространения COVID-19.
По положительным результатам лабораторных исследований пациенты получают амбулаторное лечение на дому, при тяжелых случаях пациенты госпитализируются.
С 1 октября по 21 декабря в Степанакертском республиканском медицинском центре стационарное лечение получили 232 больных COVID-19, выздоровели 129 заболевших. В настоящее время лечение проходят 60 пациентов. Скончались 30 человек, большинство из них пожилые люди, перенесшие коронавирусную инфекцию, но умершие от хронического сопутствующего заболевания - полиорганной недостаточности.
В отделении инфекционных болезней Медицинского объединения “Аревик” г. Степанакерта лечение получил 51 пациент, из них 48 выписаны, 3 по состоянию здоровья госпитализированы в Республиканский медицинский центр.
Специалисты Центра эпидемиологии и гигиены провели дезинфекционные работы в жилых домах, учреждениях питания, в школах и в детских садах”, - говорится в сообщении Минздрава Арцаха.
На территории инфекционного отделения медицинского объединения “Аревик" установлен портативный флюорограф.