Անտառներում թաքնված ու երեկ ողջ գտնված Դավիթը մայրիկից առաջինը մանդարին ու իր կիթառն է ուզել
Ստեփանակերտի հիվանդանոցում այս պահին գտնվող 70 օր անհետ կորած համարվող Դավիթ Սահակյանն իր մայրիկի հետ հեռախոսազրույցում առաջինը մանդարին է խնդրել ու կիթառը։
Հոկտեմբերի 15-ից  վեր որդուց ոչ մի լուր չունեցող մայրը վերջին մեկ օրում նրա հետ երկու անգամ հեռախոսով է զրուցել։
Ալինա Եգորովան որդու գտնվելը հրաշք է համարում։ Այս ողջ ընթացքում համոզված է եղել՝ Դավիթ ողջ է, մայրական բնազդով զգում էր՝ որդին նեղության մեջ է, մրսում է, սոված է...
«Ես հարյուր տոկոսով գիտեի, զգում էի, որ ինքը ողջ է։ Գիտեի, որ ինքը դիսկոմֆորտ է ապրում, մրսում է։ Ես երազում իրեն ճաշ էի տալիս։ Ինքը ջուր էր ուզում։ Ես գիտեի, որ ողջ է»,- Panorama.am-ին պատմում է տիկին Ալինան։
Երևանում գտնվող մայրը ֆինանական ու այլ խնդիրների պատճառով դեռ  չի կարողացել Արցախ մեկնել, որդուն գրկել, ցրտահարված ոտքերն ափերի մեջ առնել։
Մեկ այլ գտնված զինծառայողի մոր հետ դիմել են պաշտպանության նախարարություն՝  իրենց Արցախ հասնելու հարցում աջակցելու համար։ Մոր խոսքով, նախարարությունից պատասխանել են՝ աջակցության նման ծրագիր չունեն։
Ստեփանակերտում ապրող իր ծանոթին խնդրել է մանդարին հասցնել որդուն։ Կիթառն ինքը կփոխանցի։
«Սա հրաշք էր ուղղակի, գիտե՞ք մենք ինչքան ենք կանգնել ՊՆ-ի դիմաց, խնդրել, աղաչել։ Երեխեն զանգել էր, ասել էր՝ մենք օգնության կարիք ունենք, մենք վիրավոր ունենք»,- պատմում է տիկին Ալինան։
Դավիթն ուսի հատվածում հրազենային վիրավորում ունի, գտնված բոլոր վեց տղաների ոտքերը խոր ցրտահարված են, ցավեր ունեն, քայլել դժվարանում են։ Զինվորը դեռ վիրահատության կարիք ունի։ Մայրը չգիտի՝ որտեղ ու երբ կվիրահատեն նրան։
19-ամյա Դավիթը Ռուսաստանում է ապրել։ Ընտանիքը վերջերս է տեղափոխվել Հայաստան։ Մայրն ասում է՝ Արցախի տեղն էլ չգիտեին։
«Ինքը ծառայել է Ջաբրայիլում, հետո հայտնվել են Հադրութի անտառներում։ Մինչև այդ 16 հոգով թաքնված են եղել Վանք գյուղի տներից մեկի նկուղում։ Ծանր վիրավորներ են ունեցել։ 7 հոգի։ Նրանցից երկուսը սկզբում են մահացել։ Երեխաները հենց այդ տան բակում են ընկերներին թաղել։ Գրպաններում զապիսկա են դրել, անուններն են գրել։ Այս վերջերս իմացա, որ ծնողները գտել են այդ երկու երեխայի մարմինները։ Տանտիրոջ անունը Ապրես է եղել։ Նկուղում ղաուրմա է եղել, դա են գտել, կերել, տակառով պանիր, պահածոներ։ Նկուղը լքելուց առաջ իրենց հետ ուտելիք են վերցրել, ապա թաքնվել անտառում։ Թե հետո ոնց են սնվել, ապրել, չգիտեմ։ Մանրամասն չխոսեցի։ Բժիշկ մտավ սենյակ։ Հիմա տեսնենք, ինչ կորոշեն, կտեղափոխե՞ն Երևան, թե՞ կմնա այնտեղ»,- պատմում է մայրը։
Տիկին Ալինան այսօր էլ չի հասկանում, ինչպե՞ս կարող էին մի քանի օրվա ծառայողին տանել առաջին գիծ։ Դավիթը զորակոչվել էր այս տարվա օգոստոսի 19-ին, մոտ մեկ ամիս մնացել է Ասկերանում, կարանտին էր։ Սեպտեմբերի 19-ին տեղափոխել են Ջաբրայիլ։
«Սեպտեմբերի 27-ին հանել են առաջին գիծ, դիրքեր։ Երեխեքը մի քանի գիշեր անցկացրել են պոստերում, հինգ օր եղել են սոված։ Մի հատ տուշոնկան վեց հոգով են կերել։ Երեք օր եղել են առանց ջուր։ Դրանից հետո հայտնվել են Հադրութում՝ շրջափակումների մեջ, փախնելով հասել են անտառներ»,- պատմում է մայրն ու կրկին փառք տալիս Աստծուն՝ որդին ողջ է։
Հիշեցնենք, որ 70 օր անհայտության մեջ մնալուց հետո երեկ ողջ են գտնվել ու հիվանդանոց տեղափոխվել վեց զինծառայողներ՝

Спрятавшийся в лесу и найденный вчера живым Давид первым делом попросил у матери мандарины и свою гитару
14:42 21/12/2020
Находящийся сейчас в Степанакертской больнице Давид Саакян, который в течение 70 дней числился в списках пропавших без вести, в телефонном разговоре со своей мамой первым делом попросил мандарины и свою гитару.
Мать, которая не получала вестей от сына с 15 октября, за последний день дважды говорила с ним по телефону.
То, что сын нашелся, Алина Егорова считает чудом. Все это время она была уверена, что Давид жив, она инстинктивно чувствовала, что ее сын в беде, ему холодно и голодно...
«Я знала на сто процентов, я чувствовала, что он жив. Я знала, что он испытывает дискомфорт, что ему холодно. Я кормила его во сне. Он просил воды. Я знала, что он жив», - рассказывает корреспонденту Panorama.am г-жа Алина.
Находящаяся в Ереване мать, из-за финансовых и других проблем, до сих пор не смогла уехать в Арцах, чтобы обнять сына, подержать его обмороженные ноги в ладонях.
Вместе с матерью другого солдата они обратились в Министерство обороны с просьбой помочь им добраться до Арцаха. По словам матери, в министерстве ответили, что у них нет такой программы поддержки.
Она попросила своего знакомого, живущего в Степанакерте, отнести ее сыну мандарины. А гитару она передаст сама.
«Это просто чудо, вы знаете, сколько мы стояли перед Министерством обороны, просили и умоляли? Ребенок позвонил нам и сказал: «Нам нужна помощь, у нас раненый», - рассказывает г-жа Алина.
У Давида огнестрельное ранение в плечо, у всех шести найденных ребят сильное обморожение ног, у них есть боли, им трудно ходить. Солдату по-прежнему нужна операция. Мать не знает, где и когда ему сделают операцию.
19-летний Давид жил в России. Семья недавно переехала в Армению. Мать говорит, что они даже не знали, где находится Арцах.
«Он служил в Джабраиле, потом они очутились в лесах Гадрута. До этого они (16 человек) прятались в подвале одного из домов села Ванк. У них были тяжело раненые - 7 человек. Двое из них в начале умерли. Дети похоронили своих друзей во дворе этого дома. В карманы погибших они положили записки с их именами. Недавно я узнала, что родители нашли тела этих двоих детей. Хозяина дома звали Апрес. В подвале они нашли и съели гавурму, сыр в бочке, консервы. Перед тем как покинуть подвал, они взяли с собой еду, а затем спрятались в лесу. Не знаю, чем они питались и как жили потом. Я не стала подробно расспрашивать. В комнату вошел врач. Сейчас посмотрим, что они решат, перевезут ли сына в Ереван или оставят там», - рассказывает мать.
Госпожа Алина до сих пор не понимает, как они могли прослужившего всего несколько дней солдата отправить на передовую. Давида призвали 19 августа этого года, около месяца он пробыл в Аскеране, находился на карантине. 19 сентября его перевели в Джабраил.
«27 сентября его отправили на передовую, на позиции. Дети провели на постах несколько ночей, пять дней голодали. Одну тушёнку разделили на шесть человек. Три дня они были без воды. После этого оказались в осаде в Гадруте, убежали и спрятались в лесу», - говорит мать и снова восхваляет Бога за то, что сын жив.
Напомним, шестеро военнослужащих, считавшихся пропавшими без вести в течение 70 дней, вчера были найдены живыми и доставлены в больницу: