Խորհրդային ներքին վարչական սահմանները իրավական հիմքեր չեն. Կարեն Վրթանեսյան
«Խորհրդային սահմանները իրավական հիմք չեն, նույնիսկ եթե իրավական հիմք լինեին՝ այնտեղ կրկին բազմաթիվ վիճելի հարցեր կան»,- panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց անվտանգության փորձագետ, «Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը:
«Իրականում Ադրբեջանը չէր էլ կարող լինել խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդը, որովհետև  խորհրդային Ադրբեջանը և Հայաստանը երբևէ չեն եղել միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, երբևէ ճանաչված չեն եղել, որպես անկախ պետություններ: Այնպես որ՝ որպես իրավական հիմնավորում հղումը Խորհրդային Հայաստանի սահմանների վրա,  իրականում մանիպուլյացիա է: Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը նորանկախ պետություններ են: Մենք ոչ առաջին հանրապետությունների իրավահաջորդն ենք, ոչ էլ՝ երկրորդինը: Ցանկացած դեպքում, եթե նույնիսկ լինեին առաջին հանրապետությունների իրավահաջորդները, միևնույնն է նրանց սահմաններն այդպես էլ մնացել էին վիճելի»,-հայտնեց Կարեն Վրթանեսյանը՝ անդրադառնալով այսօր  Սյունիքում Նիկոլ Փաշինյանի արած այն հայտարարությանը, որ սահմանները գծվում են նաև «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքով:
Փորձագետը գտնում է, որ հայտարարությունը հերթական մանիպուլյացիան է, հակառակ դեպքում նա շատ վաղուց՝ մինչև այս աղմուկը բարձրանալը և խայտառակ վիճակը այդ մասին կհայտներ:
«Եթե որևէ իրավական հիմք ունենային, այսօր իշխանական մամուլը ամենաբարձր ձևով ամեն անկյունից կթմբկահարեր: Իսկ հիմա ինչ-որ բաներ են արագ փնտրում, գտնում ու փորձում համոզել, որ դա նորմալ է՝ երբ թշնամուն հանձնվում են, օրինակ, գերակա դիրքերը, բարձունքները: Ի վերջո, եթե Խորհրդային ժամանակների սահմանազատմամբ է արվում, այն ևս անօրինական է, քանի որ նրա ներքին վարչական սահմանները որևէ օրինական իրավական հիմք չեն Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկա սահմանները գծելու համար: Նույնիսկ եթե այդ Խորհրդային սահմաններն ենք վերցնում որպես հիմք ինչ-որ մի բանի, այդտեղ էլ կան բազմաթիվ վիճարկելի քննարկելի հարցեր: Օրինակ, եթե սահմանն անցնում է բարձունքով, այդ բարձունքի ո՞ր կողմում, ո՞ր զինված ուժերն են ամրանալու: Որ կողմին հաջողվեց այդտեղ ամրանալ՝ նա կունենա լուրջ առավելություն եթե վաղը կամ մյուս օրն ինչ-որ կոնֆլիկտ լինի»,- նկատեց Կարեն Վրթանեսյանը և համոզմունք հայտնեց, որ կոնֆլիկտներ լինելու են, քանի որ ստեղծված կոնֆիգուրացիան այլ տարբերակ չի թողնում:
Կարեն Վրթանեսյանը գտնում է, որ նույնիսկ  «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  օրենքով մարդիկ շատ հանգիստ ապրում էին՝ լինելով խորը թիկունքում, չլինելով հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ:
«Սա ուղղակի արդարացումներ են Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, որովհետև անկախ նրանից, թե ինչ ներքին հայկական օրենք է, այն չի կարող ազդել սահմանազատման վրա: Մարդիկ նույնիսկ այդ օրենքով ապրում էին լրիվ ապահով, իրենց պատուհաններից չեն տեսել ադրբեջանական դիրքերը, իրենց  ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորներ կանգնած չեն եղել: Ի վերջո, այն ներքին օրենք է, և այսօր ԱԺ-ն իր ձեռքում է: Ժողովուրդն ասում է՝ նալն էլ է իր ձեռքում, մուրճն էլ և հանգիստ կարող են փոխել այն, եթե հարցը միայն դրանում է, սա ընդամենը արդարացում է, պատրվակ: Այն իր ստանդարտ գործելաոճն է, որով ցանկացած կատարած սխալ կամ հանցագործություն փորձում է բարդել միֆական նախկինների վրա: Այսինքն՝ նախկինները ունիվերսալ «բոբոներ» են, որոնց վրա կարելի է բարդել կատարած հանցագործությունները և սխալները, և գնալով ավելի ու ավելի քիչ մարդիկ են այդ արդարացումներն ընդունում»,-շեշտեց Վրթանեսյանը:
Ըստ փորձագետի, այն, ինչ արել է Նիկոլ Փաշինյանը, ինչի տակ որ ստորագրել է՝ ներկայացնելով պատերազմի դադարեցում՝  իրականում այդպես չէ: Կարեն Վրթանեսյանը նկատեց, որ պատերազմը չի դադարել,  և հիշեցրեց այդ ընթացքում  հայկական զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց սպանության և գերեվարման տասնյակ դեպքերը:
«Այսինքն՝ պատերազմի դադարեցնելու մասին խոսք չկա, ուղղակի այդ փաստաթղթի պատճառով ռազմական և մարտավարական առումով մենք հայտնվել ենք ավելի վատ դիրքերում և, ըստ էության, Ադրբեջանական կողմը գալիս, մատը որտեղ դնում է, այդտեղով անցնում է սահմանազատումը, և հայտարարում են, որ դա է սահմանը»,- նկատեց Վրթանեսյանը:
Փորձագետի համոզմամբ, ներկա իշխանությունները չեն կարող սահմանների հարցը որևէ կերպ լույծել:
«Այնտեղ, որտեղ պետք է գնա բանակցություններ, որտեղ պետք է շատ մանրամասը, շատ համառորեն մեր շահերը պաշտպանվեն, այդտեղ ՀՀ իշխանությունները լրիվ տապալել են իրենց անելիքը: Ընդհանրապես ՀՀ քաղաքացիների անվտանգության պաշտպանության գործում իրենց անելիքը լիովին տապալել են, ըստ այդմ՝ ուղղակի անիմաստ է խոսել, թե ներկա իշխանությունները ինչ պետք է անեն: Նրանք պետք է օր առաջ հեռանան, այն միակ արդյունավետ քայլը կլինի իրենց կողմից: Որից հետ պետք է հասկանալ, թե ինչի հիման վրա պետք է դեմարկացիա արվի: Որևէ պայմանագիր չկա, այդ թուղթը, որ ստորագրել են, այն բացի Վլադիմիր Պուտինի ստորագրությունից որևէ իրավական հիմք, որևէ միջազգային իրավունքի նորմով ընդունելի չէ, և միայն ու միայն Ադրբեջանի շահերից է բխում»,- եզրափակեց Կարեն Վրթանեսյանը:

Карен Вртанесян: Советские внутренние административные границы не являются правовым основанием
«Советские границы не являются правовым основанием, даже если бы были правовым основанием, там, опять же, есть множество спорных вопросов», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am эксперт по вопросам безопасности, координатор специализированного военного сайта Razm.info Карен Вртанесян.
«В действительности, Азербайджан и не мог быть правопреемником Советского Азербайджана, потому что Советский Азербайджан и Советская Армения никогда не были субъектами международного права, никогда не признавались независимыми государствами. Так что ссылка на границы Советской Армении в качестве правового обоснования на самом деле является манипуляцией. И Армения, и Азербайджан – провозгласившие независимость государства. Мы не являемся правопреемниками ни первой республики, ни второй. В любом случае, даже если бы были правопреемники первых республик, то их границы все равно оставались спорными», – указал Карен Вртанесян, коснувшись сделанного 21 декабря в Сюнике заявления Никола Пашиняна о том, что сегодняшние границы, описание административных границ наших общин определяется законом Республики Армения «Об административно-территориальном делении».
Эксперт считает это заявление очередной манипуляцией, иначе Пашинян сообщил бы об этом очень давно – до этой шумихи и позорной ситуации.
«Если бы у них была какая-либо правовая основа, то сегодня провластная пресса барабанила бы об этом со всех сторон, с максимальной громкостью. А теперь они срочно ищут какие-то вещи, находят что-то и пытаются убедить, что это нормально, когда врагу сдаются, например, дающие преимущество позиции, высоты. В конце концов, если это делается с демаркацией советских времен, то это также незаконно, потому что его внутренние административные границы не являются правовой основой для проведения нынешних границ Армении и Азербайджана. Даже если взять за основу чего-то советские границы, то и там есть множество спорных и подлежащих обсуждению вопросов. Например, если граница проходит через высоту, то на какой стороне этой высоты и какие вооруженные силы должны укрепиться? Какой стороне удастся там укрепиться, у той стороны будет серьезное преимущество, если завтра или послезавтра произойдет какой-то конфликт», – заявил Карен Вртанесян, выразив уверенность, что конфликты будут, поскольку сформировавшаяся конфигурация иных вариантов не оставляет.
Карен Вртанесян считает, что даже в соответствии с законом Республики Армения «Об административно-территориальном делении» люди жили вполне спокойно, находясь в глубоком тылу, не под прямым прицелом врага.
«Это всего лишь оправдания со стороны Никола Пашиняна, потому что какой бы внутренний закон в Армении ни был, он не может повлиять на демаркацию. По этому закону даже люди жили в полной безопасности, они не видели из своих окон азербайджанские позиции, на их дорогах не стояли азербайджанские военные. В конце концов, это внутренний закон, сегодня Национальное Собрание в руках Пашиняна. Как говорят в народе, и молоток, и гвозди в его руках: они спокойно могут поменять этот закон, если вопрос только в нем. Но в действительности, это лишь предлог, оправдание. Это стандартный стиль работы Пашиняна – пытаться свалить любую свою ошибку или преступление на мифические прежние власти. Другими словами, прежние – это универсальные «буки», на них можно сваливать совершенные преступления и ошибки. Но эти оправдания принимают все меньше и меньше людей», – подчеркнул Вртанесян.
По мнению эксперта, то, что сделал Никол Пашинян, документ, под которым он подписался, представляя это как прекращение войны, на самом деле – совершенно другое. Карен Вртанесян отметил, что война не прекратилась, напомнив о десятках случаев убийств и пленения азербайджанской стороной армянских военнослужащих и гражданских лиц.
«Другими словами, о прекращении войны и речи не идет, просто из-за этого документа мы оказались на гораздо худших позициях в военном и тактическом плане. И азербайджанская сторона, по сути, приходит, где показывает пальцем, там и проходит граница, они заявляют, что это и есть граница», – отметил Вртанесян.
По мнению эксперта, нынешние власти никак не смогут решить вопрос с границами.
«Где должны идти переговоры, где нужно защищать наши интересы очень детально, очень настойчиво, там власти Армении полностью потерпели неудачу. В целом они полностью не справились со своей ролью в защите безопасности граждан Армении, посему говорить о том, что должны делать нынешние власти, просто бессмысленно. Они должны уйти как можно скорее, это будет единственный эффективный шаг с их стороны. После этого нужно будет понять, на основании чего нужно проводить демаркацию. Какого-либо договора нет, подписанный ими документ, кроме подписи Владимира Путина, не имеет правовой основы, не является приемлемой по нормам международного права, отвечает только интересам Азербайджана», – резюмировал Карен Вртанесян.