Ադրբեջանը թույլ չի տալիս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային արժեքների նախնական գույքագրման համար
«Նոյեմբերի 20-ի մամլո հաղորդագրության մեջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հիշեցրել է մշակութային արժեքները պաշտպանելու պարտավորությունը` համաձայն զինված բախումների արդյունքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թ. կոնվենցիայի, որին հավատարիմ են և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը: Հետևաբար, Կազմակերպությունն առաջարկել է ոլորտում իրականացնել անկախ փորձագիտական առաքելություն` մշակելու ամենակարևոր մշակութային արժեքների նախնական գույքագրումը` որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության նախապայման»,-այս մասին հայտարարություն է տարածել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
Նշվում է, որ այս առաջարկը ստացել է Մինսկի խմբի համանախագահների լիակատար աջակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև առաջին սկզբունքային համաձայնությունը:
Կազմակերպությունը նշում է, որ 1954 թ. Կոնվենցիայի երկրորդ արձանագրության (1999 թ.) համաձայն՝ զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի անդամ երկրները, որոնք հանդիպել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում 2020 թ. դեկտեմբերի 10-ին և 11-ին, ողջունել են այս նախաձեռնությունը և վերահաստատել մշակութային արժեքների վիճակը գնահատելու առաքելության անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա տարածքի շուրջ:
«Կոմիտեն կողմերից յուրաքանչյուրին հորդորում է՝ պահպանել առաքելությունն ուղարկելու պայմանները»,-ասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
Նշվում է, որ նոյեմբերի 20-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաջարկներ է ներկայացրել և խորքային խորհրդակցություններ է անցկացրել այդ առաքելությունն իրականացնելու համար, ինչը, ըստ Կոնվենցիայի, պահանջում է կողմերի համաձայնությունը:
«Առայժմ սպասվում է միայն Ադրբեջանի պատասխանը, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարողանա շարունակել աշխատել՝ տեղերում առաքելություններ ուղարկելով: Այս փուլում Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված բազում խնդրանքները հաջողությամբ չեն պսակվել: Յուրաքանչյուր անցնող շաբաթից հետո մշակութային արժեքի վիճակը գնահատելը դառնում է ավելի փխրուն և բարդ, հատկապես հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, որոնք կվատթարանան առաջիկա շաբաթների ընթացքում: Հրադադարի ռեժիմով բացված հնարավորությունների պատուհանը չպետք է փակվի: Ժառանգության պահպանումը տևական խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու կարևոր գործոն է: Հետևաբար, մենք ակնկալում ենք, որ Բաքուն անմիջապես կպատասխանի՝ կյանքի կոչելու վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած կառուցողական քննարկումները», - ասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն:

ЮНЕСКО ожидает ответа Азербайджана без промедления для проведения миссии в Нагорном Карабахе и вокруг его территории
В своем пресс-релизе от 20 ноября ЮНЕСКО напомнила об обязательстве защищать культурные ценности в соответствии с Конвенцией 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, которой придерживаются как Армения, так и Азербайджан. Поэтому Организация предложила провести независимую экспертную миссию на местах для составления предварительной инвентаризации наиболее значимых культурных ценностей в качестве предварительного условия для эффективной защиты наследия региона.
Это предложение получило полную поддержку сопредседателей Минской группы, а также первое принципиальное согласие представителей Армении и Азербайджана.
Государства-члены Комитета по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта в рамках Второго протокола (1999 г.) Конвенции 1954 г., собравшиеся 10 и 11 декабря 2020 г. в ЮНЕСКО, приветствовали эту инициативу и подтвердили необходимость в миссии по оценке состояния культурных ценностей в Нагорном Карабахе и вокруг его территории. Комитет призвал каждую из Сторон выполнить условия отправки миссии.
С 20 ноября ЮНЕСКО внесла предложения и провела углубленные консультации для выполнения этой миссии, которая, согласно Конвенции, требует согласия сторон.
«Пока ожидается только ответ Азербайджана, чтобы ЮНЕСКО могла продолжить работу с направлением миссии на местах. На данном этапе неоднократные просьбы к азербайджанским властям не увенчались успехом. С каждой неделей оценка состояния культурных ценностей становится более хрупкой и сложной, особенно с учетом погодных условий, которые в ближайшие недели ухудшатся. Окно возможностей, открывшееся с прекращением огня, не должно закрываться. Защита наследия - важный фактор для создания условий для прочного мира. Поэтому мы ожидаем, что Баку незамедлительно откликнется, чтобы воплотить в жизнь конструктивные обсуждения, состоявшиеся за последние несколько недель», - заявил Эрнесто Оттоне, заместитель Генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры.