Ադրբեջանը թույլ չի տալիս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային արժեքների նախնական գույքագրման համար
«Նոյեմբերի 20-ի մամլո հաղորդագրության մեջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հիշեցրել է մշակութային արժեքները պաշտպանելու պարտավորությունը` համաձայն զինված բախումների արդյունքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թ. կոնվենցիայի, որին հավատարիմ են և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը: Հետևաբար, Կազմակերպությունն առաջարկել է ոլորտում իրականացնել անկախ փորձագիտական առաքելություն` մշակելու ամենակարևոր մշակութային արժեքների նախնական գույքագրումը` որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության նախապայման»,-այս մասին հայտարարություն է տարածել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
Նշվում է, որ այս առաջարկը ստացել է Մինսկի խմբի համանախագահների լիակատար աջակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև առաջին սկզբունքային համաձայնությունը:
Կազմակերպությունը նշում է, որ 1954 թ. Կոնվենցիայի երկրորդ արձանագրության (1999 թ.) համաձայն՝ զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի անդամ երկրները, որոնք հանդիպել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում 2020 թ. դեկտեմբերի 10-ին և 11-ին, ողջունել են այս նախաձեռնությունը և վերահաստատել մշակութային արժեքների վիճակը գնահատելու առաքելության անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա տարածքի շուրջ:
«Կոմիտեն կողմերից յուրաքանչյուրին հորդորում է՝ պահպանել առաքելությունն ուղարկելու պայմանները»,-ասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
Նշվում է, որ նոյեմբերի 20-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաջարկներ է ներկայացրել և խորքային խորհրդակցություններ է անցկացրել այդ առաքելությունն իրականացնելու համար, ինչը, ըստ Կոնվենցիայի, պահանջում է կողմերի համաձայնությունը:
«Առայժմ սպասվում է միայն Ադրբեջանի պատասխանը, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարողանա շարունակել աշխատել՝ տեղերում առաքելություններ ուղարկելով: Այս փուլում Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված բազում խնդրանքները հաջողությամբ չեն պսակվել: Յուրաքանչյուր անցնող շաբաթից հետո մշակութային արժեքի վիճակը գնահատելը դառնում է ավելի փխրուն և բարդ, հատկապես հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, որոնք կվատթարանան առաջիկա շաբաթների ընթացքում: Հրադադարի ռեժիմով բացված հնարավորությունների պատուհանը չպետք է փակվի: Ժառանգության պահպանումը տևական խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու կարևոր գործոն է: Հետևաբար, մենք ակնկալում ենք, որ Բաքուն անմիջապես կպատասխանի՝ կյանքի կոչելու վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած կառուցողական քննարկումները», - ասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն:

In its press release of 20 November, UNESCO reiterated countries’ obligation to protect cultural heritage in terms of the 1954 Convention for the Protection of cultural property in the event of armed conflict to which both Armenia and Azerbaijan are parties. The organization proposed to carry out an independent mission of experts to draw a preliminary inventory of significant cultural properties as a first step towards the effective safeguarding of the region’s heritage.
The proposal received the full support of the co-chairs of the Minsk Group and the agreement in principle of the representatives of both Armenia and Azerbaijan, UNESCO said in a press release on Monday.
Meeting at UNESCO on 10 and 11 December 2020, the members of the intergovernmental Committee of The Hague Convention of 1954 for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its Second Protocol (1999), welcomed this initiative and confirmed the need for a mission to take stock of the situation regarding cultural properties in and around Nagorno-Karabakh. The committee requested each of the parties to render the mission possible.
Since 20 November, UNESCO made proposals and led in-depth consultations with a view to organizing the mission which, in the terms of the Convention, requires the agreement of both parties.
Ernesto Ottone, Assistant UNESCO Director-General for Cultural, said: “Only the response of Azerbaijan is still awaited for UNESCO to proceed with the sending of a mission to the field. The authorities of Azerbaijan have been approached several times without success so far. Every passing week makes the assessment of the situation concerning cultural property more difficult, not least due to the weather which is expected to become harsher in the coming weeks. The window of opportunity that was opened by the cease fire must not be closed again. The safeguarding of heritage is an important condition for the establishment of lasting peace. We are therefore expecting Baku to respond without delay so that the constructive discussions held over recent weeks can be turned into action.”