Խծաբերդ. ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված հերթական դիմումը
Դեկտեմբերի 18-ին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ Ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի՝ Խծաբերդում շրջափակման մեջ հայտնված 62 զինվորականների ազգականների հետ Գյումրիում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի Գրասենյակի կողմից նախապատրաստվել է զինվորականներից 53-ի վերաբերյալ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմումը և անհրաժեշտ ապացույցների հետ միասին ներկայացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, մնացած ինը զինվորականների մասով միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին դիմում ներկայացվել է փաստաբանների կողմից:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ դեկտեմբերի 21-ին ՄԻԵԴ-ը բավարարել է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված հերթական դիմումը՝ պահանջելով Ադրբեջանի կառավարությունից մինչև դեկտեմբերի 28-ը ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվություն և բժշկական փաստաթղթեր տրամադրել, ինչպես նաև տեղեկություն հայտնել վերջիններիս փոխանակման ժամկետների վերաբերյալ:
❗⚖English text below Դեկտեմբերի 18-ին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ Ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի՝ Խծաբերդում շրջափակման մեջ հայտնված...

ЕСПЧ постановил применить обеспечительные меры в отношении Азербайджана по делу 62 армянских военных из Хцаберда
16:34 22/12/2020
ЕСПЧ удовлетворил заявление о применении обеспечительной меры в отношении Азербайджана по делу 62 военнослужащих, оказавшихся в блокаде в Хцаберде Гадрутского района. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
“После встречи представителя Армении в ЕСПЧ Егише Киракосяна с родственниками 62 военнослужащих, оказавшихся в блокаде в Хцаберде, состоявшейся 18 декабря в Гюмри, офис представителя Армении в ЕСПЧ подготовил заявление о применении промежуточной меры в отношении Азербайджана по делу 53 военнослужащих. Оно вместе с необходимыми доказательствами было представлено в Европейский суд по правам человека. Обращение с требованием о применении обеспечительной меры в отношении остальных 9 военных представили адвокаты.
21 декабря ЕСПЧ удовлетворил очередное заявление правительства Армении, потребовав от правительства Азербайджана до 28 декабря предоставить информацию о военнопленных и медицинские документы, а также сообщить информацию о сроках их обмена”, - говорится в сообщении