Էդգար Էլբակյան. Սերունդները պետք է կարդան և իմանան, թե անկազմակերպվածությունն ինչ կազմակերպված էր…
• Պատերազմի գրեթե ամբողջ ընթացքում ես և ընկերներս կապի մեջ ենք եղել և՛ ՀՀ, և՛ ԱՀ ամենաբարձրաստիճան ղեկավար անձանց հետ՝ փորձելով մեր գիտելիքների և կարողությունների սահմաններում օգտակար լինել պատերազմին։
• Այդ փորձերից մեկը հետևյալն էր․ «նախկինների» օրոք՝ «Շանթ-2015» զորավարժությունից հետո, մշակվել էր գաղտնի փաստաթուղթ, որտեղ կետ առ կետ նշված էին կարճատև և երկարաժամկետ պատերազմի ժամանակ պետության անելիքները, այդ թվում՝ տեղեկատվական ոլորտում։ Մենք առաջին իսկ օրերից փորձեցինք միջնորդել, որ գոնե դրա տեղեկատվական հատվածը դրվի շրջանառության մեջ։
• Ի սկզբանե համաձայնեցին։ Հոկտեմբերի 6-ին՝ պատերազմի 10-րդ օրը, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկից ստացա նամակ՝ «Ձեզ շանթի փաթեթը պետք ա՞»։ Վերահաստատեցի, որ այո՛, պետք է։ Ցավոք, մինչև այսօր ես և Արցախի ինֆոքաղաքականության պատասխանատուները սպասում ենք «Շանթ-2015»-ի փաթեթի՝ տեղեկատվական քաղաքականության հատվածին…
Հ․Գ․ Անձնական նամակագրությունը չեմ հրապարակում՝ հաշվի առնելով, որ երկրում քաղաքական պայքարի այս ամեհի մթնոլորտում դա ազնիվ չէ։ Բայց սա չի նշանակում, որ այդ օրերին Ստեփանակերտի կառավարության բունկերում, ապա արդեն Երևանում իմ ու ընկերներիս՝ ՀՀ և ԱՀ պաշտոնյաների հետ ունեցած շփումների մասին անձնական հուշագրությունս՝ որպես սկզբնաղբյուր, տեղ չի գտնելու իմ հետազոտական աշխատանքներում։ Սերունդները պետք է կարդան և իմանան, թե անկազմակերպվածությունն ինչ կազմակերպված էր…»։

Эдгар Элбакян: Поколения должны читать и знать, какой организованной была неорганизованность…
• В течение почти всей войны я со своими друзьями поддерживали постоянный контакт – как с высшими руководителями Республики Армения, так и Республики Арцах, пытаясь быть полезными в войне в пределах наших знаний и способностей.
• Одна из таких попыток была следующая: во времена правления «бывших», после военных учений «Шант-2015», был разработан секретный документ, в котором по пунктам указывались действия государства во время краткосрочной и долгосрочной войны, в том числе в информационной сфере.
С первых же дней мы пытались посредничать, чтобы хотя бы его информационная часть была пущена в оборот.
• Сперва они согласились. 6 октября, на 10-й день войны, я получил письмо от одного из высокопоставленных чиновников Республики Армения: «Вам нужен пакет «Шант»?» Я еще раз подтвердил, что да, нужен. К сожалению, по сей день, я и люди, отвечающие за информационную политику Арцаха, ждем пакет «Шант-2015» -часть его информационной политики…
PS Не буду публиковать личную переписку, учитывая, что в атмосфере этой необузданной политической борьбы в стране -это нечестно. Но это не значит, что мои личные воспоминания о моих и контактах моих друзей с официальными лицами РА и Республики Арцах в бункере правительства Степанакерта, а затем уже в Ереване в те дни, не найдут места в моей исследовательской работе в качестве первоисточника. Поколения должны читать и знать, какой организованной была неорганизованность…».