Արտակ Բեգլարյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնից
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը դեկտեմբերի 22-ին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել հրաժարականի մասին գրավոր դիմում՝ առաջնորդվելով «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և Արցախի Հանրապետության «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 129-րդ հոդվածով: Այս մասին հայտնումէ  Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը
Պաշտպանի հրաժարականը պայմանավորված է պետական համակարգում այլ պաշտոնի անցնելու առաջարկով՝ ելնելով առկա մարտահրավերներից ու կարիքներից:
Դեկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱՀ ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հանդես է գալու մամուլի ասուլիսով:

Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян 22 декабря представил председателю Национального собрания Арцаха письменное заявление об отставке. Об этом сообщают из офиса омбудсмена Арцаха.
Заявление Бегларян представил, руководствуясь ч.2 ст.13 Закона Республики Арцах «О защитнике прав человека» и ст.129 Закона Республики Арцах «Регламент Национального собрания».
«Отставка омбудсмена Арцаха обусловлена предложением перейти на другую работу в государственной системе, исходя из существующих вызовов и потребностей», – говорится в сообщении.