Գորիսի քաղաքապետն ազատ կարձակվի
«Դատարանը որոշեց, որ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել է ապօրինի, ձերբակալումն իրավաչափ չէ: Գնում ենք ձերբակալվածների պահման վայր, որպեսզի ազատ արձակենք»,- դատարանից դուրս գալով՝ հայտարարեց Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը։
Նա նշեց, որ ապօրինի որոշումների արդյունքում երկու օր Առուշանյանն անազատության մեջ է:
«Մինչդեռ հիմա Շուռնուխում, ըստ մեր տեղեկությունների, Առուշանյանի տեղակալը մասնակցում է  ադրբեջանցիների հետ բանակցություներին, որ Շուռնուխի տները փորձում են կիսել: Չգիտեմ՝ ինչ խնդիր էր լուծվում, բայց սա է փաստը՝ երկու օր է ապօրինի անազատության մեջ էր»,- նշեց պաշտպանը:
Ինչ վերաբերում է Առուշանյանին նոր մեղադրանքներ առաջադրելուն, պաշտպանն ասաց. «Դրանով մի խնդիր են լուծելու՝ թուրքի ջրաղացին ջուր են լցնելու: Առուշանյանն օդի ու ջրի նման Գորիսի համայնքին անհրաժեշտ է: Պատկերացրեք հիմա խրամատում զինվորների ոգևորությունը, որ հրամանատարն ազատ է արձակվելու ու գնալու է հասնի իրենց»:
Հիշեցնենք, որ ՔԿ-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-2251 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նույն օրը` ժամը 06:30-ին, Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել է՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու կասկածանքով:
Առուշանյանը դրանից մեկ օր առաջ կոչով դիմել էր գորիսեցիներին՝ դեկտեմբերի 21-ի առավոտյան ժամը 06։00-ին հավաքվել Սյունիքի  դարպասների մոտ՝ արգելելու հայոց հողը օտարող, Սյունիքի երբեմնի անառիկությունը խաթարող «վարչապետի» մուտքը Սյունիքի մարզ։

Mayor of Goris town will be released from detention
The Mayor of Goris town Arushan Arushanyan will be released from detention, according to the court decision, his lawyer Armen Melkonyan reported. In his words, the court examined the legality of detention as a restrictive measure and ruled to set Arushanyan free.
"Arushanyan has been under illegal detention for two days, while his deputy has been negotiating with Azerbaijanis in Shurnukh to divide the houses," said Melkonyan. As to the charges brought against the mayor, the lawyer said those were nothing else but an extended hand to Turks, since Arushanyan was the one Goris community needed at this crucial time as never.
To remind, Arush Arushanyan was arrested on Monday on suspicion of holding and organizing protest with violation of the procedure established by law. The Investigative Committee initiated a criminal case according to the Part 1 of the Article 34-2251 of RA Criminal Code. Arushanyan's arrest came after a Facebook post in which he called on locals to prevent the entry of the prime minister to Syunik province.