Գորիսի քաղաքապետն ազատ կարձակվի
«Դատարանը որոշեց, որ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել է ապօրինի, ձերբակալումն իրավաչափ չէ: Գնում ենք ձերբակալվածների պահման վայր, որպեսզի ազատ արձակենք»,- դատարանից դուրս գալով՝ հայտարարեց Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը։
Նա նշեց, որ ապօրինի որոշումների արդյունքում երկու օր Առուշանյանն անազատության մեջ է:
«Մինչդեռ հիմա Շուռնուխում, ըստ մեր տեղեկությունների, Առուշանյանի տեղակալը մասնակցում է  ադրբեջանցիների հետ բանակցություներին, որ Շուռնուխի տները փորձում են կիսել: Չգիտեմ՝ ինչ խնդիր էր լուծվում, բայց սա է փաստը՝ երկու օր է ապօրինի անազատության մեջ էր»,- նշեց պաշտպանը:
Ինչ վերաբերում է Առուշանյանին նոր մեղադրանքներ առաջադրելուն, պաշտպանն ասաց. «Դրանով մի խնդիր են լուծելու՝ թուրքի ջրաղացին ջուր են լցնելու: Առուշանյանն օդի ու ջրի նման Գորիսի համայնքին անհրաժեշտ է: Պատկերացրեք հիմա խրամատում զինվորների ոգևորությունը, որ հրամանատարն ազատ է արձակվելու ու գնալու է հասնի իրենց»:
Հիշեցնենք, որ ՔԿ-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-2251 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նույն օրը` ժամը 06:30-ին, Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել է՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու կասկածանքով:
Առուշանյանը դրանից մեկ օր առաջ կոչով դիմել էր գորիսեցիներին՝ դեկտեմբերի 21-ի առավոտյան ժամը 06։00-ին հավաքվել Սյունիքի  դարպասների մոտ՝ արգելելու հայոց հողը օտարող, Սյունիքի երբեմնի անառիկությունը խաթարող «վարչապետի» մուտքը Սյունիքի մարզ։

«Суд постановил, что мэр Гориса Аруш Арушанян был задержан незаконно, задержание было неправомерным. Мы идем к месту содержания под стражей задержанного, чтобы освободить его», - выходя из зала суда, объявил адвокат Арушаняна Армен Мелконян.
Он отметил, что в результате незаконных решений Арушанян уже два дня находится в неволе.
«Между тем, сейчас в Шурнухе, по нашей информации, заместитель Арушаняна участвует в переговорах с азербайджанцами, которые пытаются поделить дома в Шурнухе. Я не знаю, какая проблема решалась, но факт, что Арушанян уже два дня находится в незаконном заключении», - сказал адвокат.
Что касается предъявления Арушаняну новых обвинений, адвокат сказал: «Этим они решат одну проблему: они будут лить воду на турецкую мельницу. Горисской общине Арушанян нужен как воздух и вода. Представьте воодушевление солдат в окопах, когда они узнают, что их командир выйдет на свободу и придет к ним».
Напомним, что, по сообщению СК, 21 декабря в Горисском отделении Сюникского районного управления полиции РА было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 34-2251 УК РА. В тот же день в 06:30 был задержан глава общины Гориса Аруш Арушанян по подозрению в попытке организовать и провести митинг с нарушением установленного законом порядка.
Днем раньше Арушанян призвал горисцев в 06:00 21 декабря собраться у ворот Сюника, чтобы запретить въезд отчуждающему армянские земли и подрывающему былую неприкосновенность Сюника «премьер-министру» в Сюникскую область.