Պաշտոնապես հաստատված առնվազն չորս հայ կին կա գերության մեջ. ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի խոսքով, հայկական կողմն ունի երեք տիպի գերիներ. գերիներ, որոնք Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես հաստատվել են, գերիներ, որոնք, միանշանակորեն, ադրբեջանական բանտերում են գտնվում, կան ապացույցներ, բայց Ադրբեջանը չի հաստատել։ Եվ գերիներ, որոնք հակառակորդի վերահսկողության տակ են գտնվում և հայկական կողմը որոշակի տեղեկություններ չունի, թե կոնկրետ որտեղ են նրանք, բայց հստակ է՝ այդ մարդիկ կա՛մ գտնվում են ադրբեջանական ՊՆ-ի վերահսկողության տակ, կա՛մ՝ ադրբեջանական բանտում։
«Առաջին տեսակի գերիների հիմնական մասը վերադարձվել է, քաղաքացիական անձինք բոլորն են վերադարձվել, կան մի քանի ռազմագերիներ, որոնք պաշտոնապես հաստատված ցանկում են եղել, բայց դեռևս չեն վերադարձվել։ Թիվը չեմ ուզում նշել, բայց մի քանիսն են այդ մարդիկ։ Երկրորդ տեսակի գերիների մասով առկա են տարբեր տեսանյութեր, ապացույցներ և վկայություններ վերադարձած գերիների կողմից։ Մենք տեսանյութեր ենք ներկայացրել թե՛ ԿԽՄԿ-ին, թե՛ ռուսական կողմին։ Բայց ադրբեջանական կողմը համառորեն չի ընդունում այդ մարդկանց գերության փաստը»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Միևնույն  ժամանակ, նա նշեց, որ կան անհետ կորածներ, որոնք կա՛մ սպանվել են, կա՛մ գերության մեջ են։
Ըստ Արտակ Բեգլարյանի, հայկական կողմը տեղեկություններ ունի, որ ադրբեջանական ԶՈւ տարբեր օղակներում՝ ընդհուպ մինչև ամենաներքին օղակում առկա են ռազմագերիներ. «Եթե նրանց հետ ինչ-որ բան կատարվի, պատասխանատվությունը կրելու է ադրբեջանական պետությունը։ Մենք, ցավոք, ունենք տեղեկություններ, որ գերության մեջ գտնվողներ, այդ թվում և քաղաքացիական անձինք են սպանվել։ Մենք արձանագրել ենք, թե ինչպես են քաղաքացիական անձանց գլխատում»։
Ինչ վերաբերում է գերության մեջ հայտնված կանանց, ապա Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց, որ պաշտոնապես հաստատված առնվազն չորս հայ կին կա գերության մեջ։
«Բայց չորս չի այդ թիվը, ավելի մեծ է։ Կարծեմ չորսից ավելի կանայք արդեն իսկ վերադարձել են գերությունից։ Բայց ավելի շատ կանայք կային գերության մեջ՝ մի մասը տեսանյութերով ու վկայություններով հաստատած, մյուս մասն էլ՝ մենք կասկածում ենք, որ գերության մեջ են, այսինքն՝ այդ կանայք անհետ կորած են»,- տեղեկացրեց նա։
Արցախի ՄԻՊ-ը տեղեկացրեց նաև, որ առաջիկայում ոչ թե 60, այլ շատ ավելի գերիներ պետք է վերադառնան Հայաստան, եթե հաշվի առնվի Խծաբերդից տարված 62 ռազմագերիների հարցը։
«Դրանից բացի տեսանյութերով ապացուցված տասնյակ գերիներ կան՝ թե՛ ռազմագերիներ, թե՛ քաղաքացիական անձինք: Եվ այդ մարդիկ պետք է վերադարձվեն առանց որևէ նախապայմանի»,- նկատեց նա։

Омбудсмен Арцаха: Официально подтверждено – Азербайджан удерживает в плену не менее 4 армянок
По словам Защитника прав человека (Омбудсмена) Республики Арцах Артака Бегларяна у армянской стороны есть три типа пленных: пленные, официально подтвержденные Азербайджаном, пленные, которые однозначно находятся в азербайджанских тюрьмах, есть доказательства, но Азербайджан их не подтвердил, и пленные, которые находятся под контролем врага, и армянская сторона не имеет определенной информации об их конкретном местонахождении, но однозначно, что эти люди находятся либо под контролем Минобороны Азербайджана, либо в азербайджанской тюрьме.
«Большая часть пленных первого типа возвращена, все мирные жители возвращены, есть несколько военнопленных, которые были в официально утвержденном списке, но их еще не передали. Я не хочу называть точное число, но таких людей немного. По части пленников второго типа имеются различные видеоматериалы, доказательства и свидетельства от вернувшихся пленников. Мы представили видеоматериалы как в МККК, так и российской стороне. Но азербайджанская сторона упорно не признает факт взятия в плен этих людей», - сказал Артак Бегларян на сегодняшней пресс-конференции.
При этом он упомянул, что есть пропавшие без вести, которые были либо убиты, либо находятся в плену.
По словам Артака Бегларяна, у армянской стороны есть информация о том, что в различных звеньях ВС Азербайджана, вплоть до самого внутреннего, находятся военнопленные.
«Если с ними что-то случится, ответственность будет нести Азербайджанское государство. К сожалению, у нас есть информация, что были убиты находящиеся в плену лица, в том числе мирные жители. Мы запротоколировали, как обезглавливают мирных жителей».
Что касается женщин в плену, Защитник прав человека Арцаха отметил, что официально подтвержден факт пленения как минимум четыре армянских женщин.
«Но их не четыре, а больше. По-моему, из плена уже вернулись более четырех женщин. Но в плену было больше женщин, факты пленения некоторых из них подтверждены видеозаписями и свидетельскими показаниями, мы подозреваем, что другая часть тоже находится в плену, то есть эти женщины пропали без вести», - сказал Бегларян.
Защитник по правам человека Республики Арцах также сообщил, что в ближайшее время в Армению должны вернуться не 60, а гораздо больше пленных, если будет учтен вопрос о 62 военнопленных, вывезенных из Хцаберда.
«Кроме того, есть десятки пленных, установленных по видеоматериалам - как военнопленных, так и мирных жителей. И эти люди должны быть возвращены без каких-либо предварительных условий», - сказал он.