Ռոբերտ Ղազարյանն ընտրվեց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն
ԳԱԱ նախագահության նիստում ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում միաձայն ընտրվել է Ռոբերտ Ղազարյանը: Այս մասին հայտնում են ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայությունից։
Ռոբերտ Ղազարյանը ծնվել է 1976թ. Երևանում: 2001թ. ավարտել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետը, 2005թ-ին ստացել է պատմական գիտությունների թեկնածուի աստիճան: Ռոբերտ Ղազարյանի հետազոտությունների ոլորտն ընդգրկում է Հին Արևելքի պատմությունը, Հայոց պատմության հին շրջանը, Հայկական լեռնաշխարհի և Փոքր Ասիայի պատմության միջին և ուշ բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանը: Նա 4 գրքի և 31 հոդվածի հեղինակ է:
Ռոբերտ Ղազարյանը 2005 թ-ից աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում: 2013-2020թթ. եղել է ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի գիտական գծով փոխտնօրենը, 2020 թ. սեպտեմբերի 15-ից՝ ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
Ռոբերտ Ղազարյանը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Արևելագիտության ամբիոնի վարիչն է 2008թ-ից: 2015թ-ից առ այսօր նա ՀՀ ԳԱԱ «Հիմնարար հայագիտություն» էլեկտրոնային անգլալեզու պարբերականի պատասխանատու քարտուղարն է, 2014 թ-ից՝ ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի «Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներ և ժողովուրդներ» ժողովածուի գլխավոր խմբագրի տեղակալը:
Ռոբերտ Ղազարյանը Հայաստանի պատմաբանների ասոցացիայի անդամ է: 2011-2015թթ. եղել է ԲՈԿ-ի 006 Համաշխարհային պատմություն մասնագիտական խորհրդի անդամ, «Մերձավոր Արևելք», «Հին Արևելք», «Արևելագիտությունը Հայաստանում» ժողովածուների խմբագրական խորհուրդների անդամ:

Роберт Казарян избран директором Института востоковедения НАН Армении
На заседании президиума Национальной академии наук Республики Армения 23 декабря на должность директора Института востоковедения НАН единогласно был избран Роберт Казарян. Об этом сообщили из НАН Армении.
Роберт Казарян родился в 1976 году в Ереване. В 2001 г. он окончил историко-географический факультет Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, в 2005 году получил степень кандидата исторических наук.
Сфера исследований Роберта Казаряна охватывает историю Древнего Востока, древний период армянской истории, средний и поздний бронзовый периоды истории Армянского нагорья и Малой Азии.
Казарян является автором четырех книг и 31 статьи. Роберт Казарян с 2005 года работает в Институте востоковедения Национальной академии наук Республики Армения.
Роберт Казарян - член Ассоциации историков Армении. С 2011 по 2015 годы был членом специализированного Совета всемирной истории, членом редакционных советов сборников “Ближний Восток”, “Древний Восток” и “Востоковедение в Армении”.