Պարզեք՝ ինչպե՞ս և ո՞վ է այս տարածքները հանձնել Ադրբեջանին. Տիգրան Աբրահամյանը՝ ուժայիններին և իրավապահներին
10:39 23/12/2020
«Գլխավոր դատախազություն, Քննչական կոմիտե, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Պաշտպանության նախարարություն։
Հանրության համար անհասկանալի պատճառներով, Գորիս-Կապան ճանապարհի մի մեծ հատված անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Դրա պատճառը ոչ պատերազմական գործողություններն էին՝ հայկական զորքերի նահանջի տեսքով, ոչ էլ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Սյունիքի մարզի մի հատվածը սահմանակից է, այսպես կոչված, նախկին Ղուբաթլուի և Զանգելանի շրջաններին, որոնք հրադադարի համատեղ հայտարարությամբ նախատեսված չէր հանձնել Ադրբեջանին։
Նոյեմբերի 9-ի դրությամբ, երբ կողմերի սահմանն ամրագրվում էր ըստ այդ պահի դրությամբ դիրքավորման, նախկին Զանգելանի և Ղուբաթլուի մի մասը շարունակվում էր մնալ մեր վերահսկողության տակ, դեռևս անհասկանալի պատճառներով հանձնվել է Ադրբեջանին։
Հանրության շրջանում կասկածներ կան, որ դրանք հանձնվել են կամ գաղտնի համաձայնությամբ կամ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ունեցել է գաղտնի հավելված, որի մասին հանրությանը չի տեղեկացվել է։
Ի դեպ, նմանատիպ պատճառով, նույն պայմաններում, անհիմն ձևով, Ադրբեջանին է հանձնվել նաև Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը, հարավային ուղղության ռազմավարական նշանակություն ունեցող Դիզափայտ լեռը։
Դիմում եմ ԱԱԾ-ին, Գլխավոր դատախազությանը, Քննչական կոմիտեին, Պաշտպանության նսխարարին՝ նույնությամբ Արցախի համապատասխան կառույցներին՝ պարզելու, թե ի՞նչ հանգամանքներում, ինչպե՞ս և ո՞վ է այս տարածքները հանձնել Ադրբեջանին»։

Тигран Абрамян – силовикам: Выясните, при каких обстоятельствах, как и кто сдал эти территории Азербайджану?
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Генеральная прокуратура, Следственный комитет, Служба национальной безопасности, Министерство обороны.
По непонятным для общественности причинам, большая часть дороги Горис – Капан перешла под контроль Азербайджана.
Причиной тому были не боевые действия в виде отступления армянских войск, не трехстороннее заявление от 9 ноября.
Участок Сюникской области граничит с так называемыми бывшими Кубатлинским и Зангеланским районами, сдачи которых Азербайджану не предусмотрено совместным заявлением о прекращении огня.
По положению на 9 ноября, когда граница сторон была определена согласно позиционированию на тот момент, часть бывшего Зангелана и Кубатлу все еще находилась под нашим контролем, но, по неизвестным причинам, теперь сдана Азербайджану.
Среди общества есть подозрения, что они были сданы либо по тайному соглашению, либо у заявления от 9 ноября было конфиденциальное приложение, о котором общественность не была проинформирована.
Кстати, по схожей причине, в тех же условиях, необоснованно Азербайджану были сданы села Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района Республики Арцах, имеющая стратегическое значение гора Дизапайт на южном направлении.
Обращаюсь к СНБ, Генпрокуратуре, Следственному комитету, министру обороны, а также в аналогичные структуры Карабаха с просьбой выяснить, при каких обстоятельствах, как и кто сдал эти территории Азербайджану?»