Պատերազմի և տարածքների օկուպացման պատճառով մինչև 40 հազար մարդ անօթևան է մնացել. Բեգլարյան
«Ես այսօր իմ հրաժարականի երկրորդ դիմումը կերկայացնեմ ԱԺ նախագահին, որից հետո նա արձանագրություն կկազմի, կհրապարակի, և արդեն այդ պահից սկսած ես կհամարվեմ ՄԻՊ պաշտոնից ազատված»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ ներկայացնելով իր հրաժարականի պատճառները։
Նա տեղեկացրեց, որ ԱՀ նախագահից առաջարկ է ստացել գործադիր իշխանությունում այլ պաշտոն զբաղեցնելու։ Ըստ Արտակ Բեգլարյանի, այժմ կարիք կա, որ ինքը աշխատի գործադիր իշխանությունում, հատկապես, որ առաջարկված աշխատանքն, իր խոսքով, ամբողջովին համապատասխանում է իր կարողություններին։
«Առաջարկված նոր պաշտոնում ես ավելի օգտակար կարող եմ լինել առկա ճգնաժամի հաղթահարման գործում»,- ասաց նա։
Միևնույն ժամանակ, Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրեց, որ ԱՀ ՄԻՊ փաստահավաք խմբի ջանքերով այսօր ևս երկու զեկույց պատրաստ կլինի, որոնցում ներկայացված կլինեն պատերազմի ընթացքում հակառակորդի հանցագործությունները։
«Ընդհանուր առմամբ, ես փաստահավաք գործունեությունը համարում եմ ավարտին մոտեցող, թեև այլ ուղղություններով դեռևս փաստահավաք գործունեության կարիք կա։ Հավաքագրված տվյալների ամփոփման և զեկույցներով ներկայացման կարիք ևս կա։ Բայց Ես համոզված եմ, որ ՄԻՊ աշխատակազմը, հետագայում նաև հաջորդ ՄԻՊ-ը կշարունակեն այս աշխատանքները, իսկ ներսում առկա մարդու իրավունքներին վերաբերող խնդիրներով աշխատակազմը շարունակելու է աշխատել»,- նշեց նա։
Արտակ Բեգլարյանը վստահեցրեց՝ թեև լքում է ՄԻՊ պաշտոնը, բայց որպես անձ մարդու իրավունքների պաշտպանության դիրքերը չի լքում։ Նա նշեց, որ գործադիր իշխանությունում զբաղվելու է տարբեր խնդիրների լուծմամբ։
Թեև Արտակ Բեգլարյանը չհայտնեց՝ ինչ պաշտոն է զբաղեցնելու գործադիրում, այնուամենայնիվ նշեց, որ զբաղվելու է ճգնաժամի կարճաժամկետ կառավարման հարցերով։
«Խնդիր կա արագ քայլերով հաղթահարելու գոնե այն խնդիրները, որոնք հնարավոր է հաղթահարել  կարճաժամկետ հատվածում։ Իսկ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի համար պետք է պլանավորենք և իրականացնենք բարեփոխումներ։ Եվ ես առավելագույնս պատրաստ եմ այդ բարեփոխումների աշխատանքներին լծվելու»,- նկատեց նա։
Որպես դեռևս գործող ՄԻՊ՝ Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրեց այն խնդիրները, որոնք պետք է առաջնային լուծում ստանան։
«Նախ պետական համակարգը պետք է անվտանգային միջավայրի ռիսկերի նվազեցմամբ զբաղվի։ Առաջին հերթին պետք է նվազեն օբյեկտիվ ռիսկերը, և այդ ուղղությամբ ՊԲ-ն աշխատանքներ կատարում է։ Իհարկե, այստեղ ռուս խաղաղապահների դերն էլ է մեծ։ Բայց ԱԱԾ-ն, Ոստիկանությունը ևս պետք է հնարավոր բոլոր քայլերն իրականացնեն, որ անվտանգության ռիսկերը նվազեցվեն, բացերը լրացվեն։ Այստեղ կարևոր է նաև հասարակության հետ բաց շփումը, քանի որ խնդիրների մի մասը սուբյեկտիվ է, և պայմանավորված է հոգեբանական և տեղեկատվական ռիսկերով»,- կարծիք հայտնեց նա։
Արտակ Բեգլարյանի խոսքով, երկրորդ խնդիրն էլ այն է, որ կան բազմաթիվ անօթևան անձինք. ռազմական գործողությունների հետևանքով տարածքների օկուպացման պատճառով մինչև 40 հազար հոգի անօթևան է մնացել։
«Այդ մարդկանց զգալի մասն արդեն Արցախում է, և նրանք ունեն շատ լուրջ կարիքներ՝ առաջնահերթորեն կացարանի և հոգեբանի խնդիր։ Դեռևս պետք է ժամանակավոր կացարանի հարցը լուծել, իսկ երկարաժամկետ ծրագրով այդ մարդիկ նաև բնակարաններով կապահովվեն»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը։

Бегларян: Из-за войны и оккупации территорий около 40 тысяч человек остались без крова
«Сегодня я подам свое второе заявление об отставке Председателю НС, после чего он составит протокол, опубликует его, и уже с этого момента я буду считаться освобожденным от должности Защитника прав человека», - сегодня на пресс-конференции для СМИ сказал Защитник прав человека (Омбудсмен) Республики Арцах Артак Бегларян, представив причины своей отставки.
Он сообщил, что получил предложение от Президента Республики Арцах занять другую должность в исполнительной власти. По словам Артака Бегларяна, сейчас есть необходимость поработать в исполнительной власти, тем более что предложенная работа, по его словам, полностью соответствует его способностям.
«На предложенной новой должности я могу быть более полезным в преодолении нынешнего кризиса», - сказал Бегларян.
В то же время Артак Бегларян сообщил, что усилиями группы по установлению фактов Защитника прав человека Республики Арцах сегодня будут подготовлены еще два отчета, в которых будут представлены преступления, совершенные врагом во время войны.
«В целом, я считаю, что деятельность по установлению фактов подходит к концу, хотя по другим направлениям потребность в ней все еще существует. Есть также необходимость в обобщении собранных данных и представлении их в виде отчетов. Но я уверен, что сотрудники Аппарата Защитника прав человека, а потом и следующий Защитник прав человека, продолжат эту работу, а персонал будет продолжать работать над вопросами прав человека, имеющимися внутри», - отметил он.
Артак Бегларян заверил, что хотя он и покидает пост Защитника прав человека, но как человек не покидает позиций защитника прав человека. Он отметил, что в исполнительной власти он будет заниматься решением различных задач.
Хотя Артак Бегларян не сказал, какую должность он займет в исполнительной власти, тем не менее, он упомянул, что будет заниматься краткосрочными вопросами антикризисного управления.
«Поставлена задача, в короткие сроки преодолеть хотя-бы те проблемы, которые можно преодолеть в краткосрочной перспективе. А что касается среднесрочных и долгосрочных программ, необходимо спланировать и провести реформы. И я максимально готов впрячься в работу по реализации этих реформ», - отметил он.
Как все еще действующий Защитник прав человек, Артак Бегларян представил те вопросы, которые необходимо решить в первую очередь.
«Прежде всего, государственная система должна заниматься снижением рисков среды безопасности. В первую очередь необходимо снизить объективные риски, в этом направлении Армия обороны проводит работы. Конечно, здесь велика роль и российских миротворцев. Но СНБ, полиция также должны предпринять все возможные шаги для снижения рисков безопасности и заполнения пробелов. Здесь важно также открытое общение с общественностью, поскольку некоторые проблемы носят субъективный характер и обусловлены психологическими и информационными рисками», - выразил мнение Омбудсмен.
По словам Артака Бегларяна, вторая проблема заключается в том, что есть много людей, оставшихся без крова: около 40 тысяч человек остались без крова из-за оккупации территорий в результате боевых действий.
«Большинство этих людей уже в Арцахе, у них есть очень серьезные потребности — прежде всего им нужно жилье и психолог. Еще необходимо решить вопрос с временным жильем, а в рамках долгосрочной программы эти люди будут обеспечены квартирами», - сказал Артак Бегларян.