Իրանը պատրաստ է օգնել Բաքու-Երևան հակամարտության վերջնական կարգավորմանը
Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մահմուդ Վայեզին ուրախություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական բախման դադարեցման կապակցությամբ, ասելով, որ Իրանը պատրաստ է օգնել երկու հարևան երկրների միջև վեճերի վերջնական լուծմանը։ Այս մասին գրում է Irna գործակալությունը։
Նշվում է, որ նախօրեին Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ հանդիպմանը Վայեզին ավելացրել է՝ Իրանը միշտ կարծում է, որ երկրների, հատկապես հարևանների միջև տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով, և որ պատերազմը ոչ մի կերպ չի կարող փոխարինել քաղաքական լուծումներին:
Նշվում է, որ Իրանն այս երկրի հետ իր սահմանը համարում է խաղաղության և բարեկամության սահման և միշտ հարգել է բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը և կոչ է արել մյուս երկրներին՝ հարգել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը:
«Անհրաժեշտ է խուսափել ցանկացած գործողությունից կամ շարժումից, որը թյուրիմացություն է առաջացնում և հիմք է ստեղծում ուրիշների հետ լարված հարաբերությունների համար»,- ասել է Վայեզին:
Նշելով, որ Իրանը միշտ շահագրգռված է սերտացնել կապերը Ադրբեջանի հետ, նա ասել է, որ երկու երկրները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի արագացնեն համատեղ նախագծերը, ինչպիսիք են երկաթուղիների, ամբարտակների և էլեկտրակայանների կառուցումը։

Official: Iran ready to help final settlement of Baku-Yerevan conflict
Head of Iran's Presidential Office Mahmoud Vaezi on Tuesday expressed joy over the end of military conflict between Azerbaijan and Armenia, saying that Iran is ready to help resolve permanently and definitively the dispute between the two neighboring countries.
In a meeting with Azerbaijan's Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev on Tuesday, he added that Iran has always believed that differences between countries, especially neighbors, should be resolved through negotiation, and that war could in no way replace political solutions, IRNA reported.
Iran considers its border with this country as the border of peace and friendship and has always respected the territorial integrity of all countries and called on other countries to respect each other's territorial integrity, he said.
It is necessary to avoid any action or movement that causes misunderstanding and creates grounds for strained relations with others, Vaezi reiterated.
Noting that Iran has always been interested to enhance ties with Azerbaijan, he said that the two countries should do their best to accelerate implementation of joint projects such as the construction of railways, dams and power plants in order to pave way for the expansion of interactions and relations.